CHP’de Altınay mı, Gümüş mü? « Hamle Gazetesi

CHP’de Altınay mı, Gümüş mü?

Bu haber 22 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 2.338 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’nin il merkezi Menteşe ile birlikte Ula ve Dalaman’da 24 Kasım Pazar günü parti üyelerinin önüne belediye başkanı adaylarını belirlemeleri için sandık koyuyor.

Aslında Menteşe’de yapılacak seçimin Ula ve Dalaman seçimlerinden farkı var. Menteşe’de sadece bir belediye başkanı adayı belirlenmiyor. Aynı zamanda Belediye Başkanı Osman Gürün’ün siyasi geleceği belirleniyor…

Başkan Gürün ekibindeki isimlerden Murat Gökalp’i gözden çıkaralı çok oldu. Geçtiğimiz günlerde Hilmi Giresun’un da gözden çıkardığı söyleniyor. Gürün ekibi pazar günü sandıktan Bahattin Gümüş’ün çıkması için ne gerekiyorsa yapacaktır…

Bahattin Gümüş sandıktan çıkarsa Başkan Gürün’ün atanma umudu güçlenecektir. Eğer Gümüş sandıktan çıkamazsa, Başkan Gürün’ün büyükşehir hayali hüsran olacaktır.

Yani pazar günü Muğla’nın kader günü…

xx        xx        xx

Menteşe’de Mehmet Altınay, Mustafa Şahin, Veli Bütün, Orhan Çakır, Murat Gökalp, Hilmi Giresun ve Bahattin Gümüş yarışırken, Ula’da Ahmet Çalca, Koray Helvacı, Ümit Karaaslan, Fikret Uzunhasan, Durmuş Ali Sazaklı, Yalçın Dere ve Hasan Yaman yarışacak. Dalaman’da ise üç aday adayı var: Ziya Özkütük, Atıf Recai Oskay ve Muhammet Şaşmaz.

Dalaman’daki aday adayları çok tanımıyorum. Atıf Recai Oskay’ın Muğlalı ve “Postacı Nail’in oğlu” olduğunu biliyorum. Dalaman’da kendisine şans veriliyor.

Pazar günü Menteşe ve Ula’da ne olur?

Sonuç şu olur demek mümkün değil.

xx        xx        xx

Önce Bodrum’un atama adayı olarak Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ilan edildi. Ardından Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ile Seydikemer’de Alim Karaca ve Kavaklıdere’de Mehmet Kemiksiz’in adaylıkları ilan edildi.

Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan aday değil. O nedenle Pazar günü Datça’da da temayül yoklaması yapılması gerekirdi. Burada Muğla eski milletvekillerinden Cumhur Yaka’yı atama aday yapma hokkabazlıkları yapılıyor.

Büyükşehir adayının nasıl belirleneceği ise hala belli değil!

Datça ve Köyceğiz’in dışında CHP’li belediye başkanlarının bulunduğu Milas, Ortaca, Yatağan ve Marmaris’te hakim nezaretinde önseçim yapılması beklenirken, kamuoyu yoklaması yapılacağı söylenmeye başladı!..

xx        xx        xx

Bu saatten sonra bence de kamuoyu yoklaması yapılır. Kamuoyundan onay alan belediye başkanı ile yola devam edilir… Hatta Kavaklıdere’de istifa için son günü bekleyen eğitimci Ferruh Yılmaz “Ben de varım” diyebilir. Köyceğiz’de kamuoyunu arkasına alabilecek biri çıkarsa, Salih Erbay’ın adaylığı bile sona erebilir!

Pazar günü Menteşe, Ula ve Dalaman’da sandıktan “olmadık bir isim” çıkarsa CHP Genel Merkeziatama yetkisini” kullanabilir. Yani her yerde atama olabilir. Bu saatten sonra CHP’de her şey olur!

Ama CHP Genel Merkezi Muğla teşkilatlarını dinlemeyip, olmadık bir ismi büyükşehir adayı atarsa da kıyamet kopar. CHP büyükşehir de seçim alma değil, oyları koruma mücadelesi verir!

xx        xx        xx

Pazar günü Menteşe ve Ula’da ne olur? Ula’da ne olacağı üç aşağı beş yukarı belli…  Ula’da 880 üye oy kullanacak. Burada Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca ile Belediye Başkanı iken partisini Ula’da yüzüstü bırakıp İl Genel Meclisi Üyeliğini tercih eden ve il genel meclisi üyesi iken milletvekilliğine soyunup kazanamayınca il başkanı olmaya kalkıp onu da olamayınca Ula Belediye Başkanı adaylığına dönen Ümit Karaaslan yarışıyor.

Ula’da CHP üyelerinin büyük bölümü (300 kadar) Akyaka’da kayıtlı bulunuyor. Çalca’nın Akyaka’daki kayıtlı üyelerin yarısının oyunu alsa sandıktan çıkabileceği söyleniyor.

xx        xx        xx

Pazar günü Menteşe’de 9 sandıkta 2 bin 456 parti üyesi oy kullanacak.

Oylama üyelerle değil de delegelerle yapılsaydı pazar günü Belediye Başkanı Osman Gürün’ün kurmay heyetinden Hilmi Giresun ve Bahattin Gümüş arasında yarış yaşanırdı. Çünkü delegeler Bahattin Gümüş’ün ilçe başkanlığında Osman Gürün ve Hilmi Giresun elinde belirlendi… (!)

O delege seçiminde bu üçlü tarafından doğrananlar şimdi Pazar günü oy kullanacaklar. Bakalım ne yaparlar?..

Süreçte aynı ekipte yer alan Murat Gökalp ile Bahattin Gümüş’ün çekilmeleri istenmişti. Çekilmediler… Kampanya sürecinde Murat Gökalp varlık gösteremedi. Başkan Gürün’ün yanlışlarının fatura edildiği Giresun çok yıpratıldı… Son günlerde düzenlediği yemeklere rağmen yarıştan O da erken koptu.

Bahattin Gümüş ise önlenemez yükselişini sürdürdü. Başkan Gürün de bu yüzden olmalı son anda Gümüş’ün yanında yer aldı.

xx        xx        xx

Ki Hilmi Giresun son yemeklerinden 12 ve 14 Kasım tarihli olanlarında “Arkamda ne bir belediye başkanı, ne de bir milletvekili var. Arkamda kimse yok.” diyordu… Peki, Giresun, kampanyasını başlatırken yola bu sözlerle çıksa ne olurdu? Bir şey fark etmezdi. Çünkü kamuoyunda Başkan Gürün ile “özdeşleşmiş” durumda!

Şimdi eğer Başkan Gürün eski ilçe başkanı Gümüş’ün arkasına geçti ise CHP üyeleri bunu da en iyi şekilde değerlendireceklerdir…

Ayrıca ben ekibinden çıkan isimlerin “Biz O’nun adayı değiliz” diye kendisine uzak durmaya çalıştıkları Osman Gürün CHP’nin nasıl atama büyükşehir belediye başkanı adayı olacak merak ediyorum!

xx        xx        xx

Başkan Gürün’ün son anda yanında yer alması yarar mı zarar mı getirir bilemem, ama bildiğim şu an Bahattin Gümüş’ün en şanslı aday adayı olması… Sandıktan çıkarsa sürpriz olmaz!

Başkan Gürün’ün belediyecilik ve particilik anlayışına karşı çıkarak aday olan isimlerden Veli Bütün kampanya sürecinde hiçbir varlık gösteremedi. Hatta aday olması halinde Muğla halkının önüne çıkarabileceği bir “meclis fotoğrafı” bile ortaya koyamadı.

Osman Gürün muhaliflerinde en iyi çıkışı Mustafa Şahin yaptı. O günlerde ön seçim olsa ‘muhaliflerin tek adayı olarak’ sandıktan fark yaparak çıkabilirdi. Ama sanırım sürecin uzaması işine yaramadı. Yarıştan uzaklaştı…

xx        xx        xx

Muhalif kesimde Orhan Çakır’ın çıkışı da muhteşem olmuştu. Ama tedavisi nedeniyle Muğla’dan uzaklaşınca yarıştan koptu ve kendisine güç veren değil, kendisinden güç almaya çalışan bir ekibe kaldı. Çakır’ın rahatsızlığı ve Muğla’dan uzaklaşması, Mehmet Altınay’ı öne çıkardı!

Muhaliflerin üçüncü ismi Mehmet Altınay da aslında Osman Gürün’e yakınlığı ile bilinen Mustafa Mavioğlu uzun zaman yıpratıldı. Belki de kasıtlı yaratılan “Osman Gürün’ün adamı” imajı Osman Gürün’e muhalif ve her biri belediye başkanı adayı olacak çapta: İbrahim Şimşek, Rukiye Uslu, Salih Ercan, Şerif Şalk, Halilibrahim Savuş, Hakan İnan gibi isimlerden oluşturduğu ekiple silindi…

Ayrıca ilk aday adaylarından Araştırmacı-Yazar Y. Mimar Ertuğrul Aladağ’ın da “Muğla için benim beklentilerimi de karşılayan bir isim çıktı” deyip, Altınay’ın yanında yer alması ise sinerji yarattı. Altınay şu anda iddialı bir isim…

Pazar günü ne olur?.. Bilemem… Şu anda gördüğüm, yarışın Mehmet Altınay ile Bahattin Gümüş arasında geçtiği. Eğer muhalif oylar tek bir isimde toplanamazsa, Pazar günü sınavı sadece Bahattin Gümüş değil Osman Gürün’de geçmiş olur…

Bakalım Pazar günü feodal ilişkiler, düşmanlıklar ve duygusallık mı, yoksa akıl mı galip gelecek…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Ertuğrul ALADAĞ 22 Kasım 2013 / 09:01

Sayın Özcan ÖZGÜR, ’24 Kasım 2013′ tarihi Muğla siyasi tarihine geçecektir. CHP Parti okullarında, evrensel değerlerde demokrasi ve yerel yönetim dersleri alan Aday adayları Muğla merkezde, çok üst seviyeli bir ön seçim propaganda dönemi sergilemişlerdir. Aday adaylar gibi ‘ön seçim süreci ekipleri’ de çok olgun davranışlar sergilemişlerdir. Muğla Kent merkezini yönetmek için kendilerini ortaya koymuş bu insanlar başarılı bir demokrasi süreci de yaşatmışlardır. Şimdi sıra Muğla merkeze bağlı CHP üyelerindedir; gerçek demokrasinin özgürlükçü ve akılcı ilkelerine bağlı kalarak tercih yapmaları beklenecektir. Aday adayları Eski Garajı Meydan yapma kararında hemfikir olarak gezi parkı ruhunda da birleşmişlerdir. Bu birliktelik aynı zamanda içimizden kim çıkarsa çıksın demokrasi adına onun arkasında olacağız mesajı gibi de algılanmalıdır. Ancak asıl mücadele 30 Mart 2014’dedir! Bu seçim çıkarılan adaya bağlı olarak zor veya kolay olabilir… Daha da önemlisi artık geçmişten çok farklı bir belediyecilik başlayacaktır; bu nedenle yepyeni bir sayfa açılmalıdır.

halilibrahim saguş 22 Kasım 2013 / 16:32

Sayın ÖZGÜR; 24 Kasım 2013 tarihinde CHP üyelerinin belirleyceği aday önümüzdeki 5 yıl boyunca Muğla yı yönetecek.Sayın Altınay ın da sık sık vurguladığı gibi Muğla yı oluşturacağımız halk meclisi ve ortak akılla yöneteceğiz.Ne mutlu ki eski garaj meydanı ile ilgili adaylar hemfikir olmuş durumda.Yaşasın gezi ruhu

Şerif ŞALK 22 Kasım 2013 / 20:13

Sevgili Özcan ÖZGÜR ; Merkez İlçe Menteşe Belediye Başkanları Aday Adayları ve kadroları için yaptığınız tespitlerinize teşekkür ederim.Sayın Altınay’ın seçilmesi halinde, Muğla için hep birlikte,elele,gönül gönüle,dostça ve kardeşçe,halkla bütünleşmiş halka açık bir belediyecilik anlayışının hakim olduğu bir sayfanın açılmasını sağlayacağız.Seçim hazırlıklarında adayların olgun davranışlar sergilemiş olması sevindirici bir durumdur.24 Kasım’da tüm üyelerimizin mutlaka oylarını kullanmarını özellikle bekliyorum.