CHP’de Alban ve Uslu Aday

Bu haber 16 Aralık 2015 - 23:00 'de eklendi ve 1.582 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

CHP’de sonunda beklenen oldu.

Parti İçi Demokrasiyi” ve Partiyi tüzükte de yer aldığı şekliyle İl, İlçe Başkanlarının yönetmesini savunduklarını belirten CHP’li son İl Genel Meclisi Üyelerinin önemli bölümünün oluşturduğu hareket, Pazar günü yapılacak kongreye eski il başkanlarından Süleyman Uslu ile katılmayı kararlaştırdı.

Bilindiği gibi İl Genel Meclisi Üyelerinin Bodrum Toplantısından üç dönemdir Milletvekili Adayı olan ve Muğla’da CHP’nin “oligarşik” bir yapı haline geldiğini ve parti içi demokrasinin “oligarklar” tarafından sona erdirildiğini savunan Hüseyin Anıl’ın ismi il başkanı adayı olarak öne çıkmıştı.

Ancak uzun değerlendirmelerden sonra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın desteklediği hareket kongreye 5 gün kala önceki gün Süleyman Uslu’nun il başkanı adaylığında yola devam kararı aldı.

 

xx           xx           xx

Bu işleri bir bilene sormak lazım derler. Doğru söz. 15 Aralık 2015 tarihli ve “Hüseyin Anıl ve Oligarklar” başlıklı yazımda, Hüseyin Anıl’ın adaylığının netlik kazanmadığı mesajı vermeye çalışırken, Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in sözünü paylaşmıştım. Hafta sonunda Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in ziyaretime geldiğini belirterek, şöyle demiştim;

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Mayıs ayına yetişip yetişemeyeceği ile birlikte Pazar günü yapılacak kongreyi de konuştuk. Bu konuda geçenlerde yazdığım bir yazıyı anımsatarak, ‘Galiba tek liste ile kongre yapacaksınız. Mürsel Alban’ın karşısına bir naylon aday çıkartılır artık.’ dedim.

Benim düşündüğüm değil, Milletvekili Demir’in dediği oldu.

Gerçekten de pazar günü CHP Muğla’da tek liste ile kongreye gitmiş olsaydı, bir daha Muğla’da CHP’lilerin “parti içi demokrasiden” söz etmeye hakları kalmayacaktı!

Pazar günü CHP Muğla’da iki ayrı aday ve iki ayrı liste ile kongreye gidiyor.

Peki, bu CHP Muğla’da parti içi demokrasinin işlemeye başladığını mı gösterir? Hayır. Bu tartışılır…

 

xx           xx           xx

Bu arada İl Başkanı Mürsel Alban adaylığını Menteşe Belediyesi Konakaltı Kültür Merkezi’nde açıkladı.

Açıklamaya CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İlçe Başkanları ve partili belediye başkanları veya vekilleri katılmış.

Bugün de Süleyman Uslu adaylığını açıklıyor. Muhtemelen partinin il merkezinde açıklayacak.

Bakalım aynı kişiler bu açıklamada da il merkezinde olacaklar mı?

 

xx           xx           xx

Yaptığı açıklamada “Yaptıklarımızı birlikte yaptık. Örgütümüzün yapmış olduğu ön seçimden bir tane bile itiraz gelmedi.” diyerek şunları söylemiş:

Özellikle Muğla CHP, 1 Kasım seçimlerinde Büyükşehirlerde birinci oldu. İller sıralamasında ise Edirne ve Kırklareli’nden sonra 3. Sırada yer aldı. Bunlar bizim için yeterli mi? Değil, hem de hiç değil. Muğla CHP Örgütü önümüzdeki süreçte eşgüdümlü bir şekilde birlikte yürüyecek. Kimse parti içi ve dışında ötekileştirilmeyecek. İlçe başkanları ile birlikte hareket edilecek. 13 İlçe başkanı, ilçe kadın kolları, il ve ilçe gençlik kolları birlikte yürüyeceğiz. CHP Muğla örgütünün diğer üyeleri ise Belediye Başkanlarımız. Bizler CHP Muğla örgütü olarak Belediye Başkanlarımızın yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Onlara her fırsatta oy isteyeceğiz. Çünkü birlikte olmanın kimseye zararı dokunmaz.

Konuşmasında “Bütünlük içinde yeni bir dönem yaşamak istiyoruz.” diyen Alban şöyle devam etmiş;

Özellikle önümüzdeki süreçte sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket edeceğiz. Kitle ile birlikte hareket edilirken, onların düşüncelerini değerlendireceğiz. Bunun nedeni bütünlük içinde toplum ve partimiz adına en doğru kararları alabilmek. Biz kitlelerin sesi olacağız. 2 ayda bir sivil toplum kuruluşları ile toplantı yapılacak. Diğer bir konu gençlerimiz. Tabanın en önemli unsuru olan gençleri üniversitede örgütleyeceğiz. 6 oka hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Gençlere sol bilincin, devrimciliğin eğitimi verilmesi gerekiyor. Bu düşünceler etrafında toplanan, bu düşüncelere hizmet etmek isteyen herkesi ben bir arada görmek istiyorum. Biz kişilerin değil, ilkelerin partisi, biz menfaatlerin değil, iktidara yürüyen bir partiyiz.

Güzel konuşma…

 

xx           xx           xx

Yazımı kaleme almadan önce CHP İl Başkanı Adayı Süleyman Uslu ile görüştüm. Mimar eşi Rukiye Uslu ile birlikte kullandıkları ofisi “Seçim Bürosu” haline getirmekte olan Harita Mühendisi Süleyman Uslu’ya İl Başkanı Alban’ın adaylık konuşmasını sordum, düşündüğümü söyledi. O da “Güzel konuşma” dedi.

Ardından “Sanki il başkanı değil de il başkanına karşı aday. Benim söyleyeceklerimin bir kısmını söylemiş.” diyerek şöyle devam etti:

Muğla CHP, 1 Kasım seçimlerinde Büyükşehirlerde birinci, iller sıralamasında Edirne ve Kırklareli’nden sonra 3. Sırada yer aldı diye övünüyor. Büyükşehir Belediyelerinin kaç ta kaçı CHP’li, CHP olarak kaç ilde varız, önce bir onlara baksaymış. Benim il başkanlığımda büyükşehir yoktu, ama Muğla olarak yine üçüncü sıradaydık. Seçmen artışına rağmen hala aynı yerde isek sorumlular yönetime yeniden talip olmadan önce kendilerini gözden geçirmeliler. Sendikalarla, STK’larla bağ kurmaktan, 2 ayda bir onlarla toplanmaktan, onlara danışmaktan söz ediyor. Şimdiye kadar engelleyen mi vardı. Bunlar yapılsaydı, birlik beraberlik olsaydı 4 milletvekili çıkarırdık. Muğla’da 4 milletvekiline hiçbir dönem de bu son seçimlerde yakın olduğumuz kadar yakın olmamıştık. Önce bunun hesabını vermeliler.

 

xx           xx           xx

CHP İl Başkanı Adayı Süleyman Uslu, gençlere sol bilinç verilmesi ile ilgili “Kimse merak etmesin gençler hepimizden daha çok sol bilince sahip. Kimse gençlere akıl vermeye kalkmasın. Önce gençlere güvenin ve önlerini açın.” derken, İl Başkanı Alban’ın adaylık konuşmasındaki, “Yaptıklarımızı birlikte yaptık. Örgütümüzün yapmış olduğu ön seçimden bir tane bile itiraz gelmedi.” sözleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

Sayın il başkanının yaptıklarını kimle birlikte yaptığını biliyoruz. Biz yapacaklarımızı onunla değil, geçmiş yönetimimizde olduğu gibi parti örgütlerimizle, STK’larımızla birlikte yapacağız. Yapılan önseçimlere itiraz olmadı, ama kontenjana olmadı mı? Ayrıca o ön seçimleri itiraza yer bırakmayacak şekilde sonuçlandıran delegelerin ne kadarı yeniden delege olabildi?

Uslu gazetemize neden aday olduğunu anlatırken çok şey söyledi. Nasıl olsa bugün yapacağı basın toplantısında da anlatacaktır. Burada keselim…

 

xx           xx           xx

CHP İl Başkanı Uslu’ya kongreye 4 gün kaldığını anımsatıp, “Umudunuz var mı?” diye sordum. “Mustafa Kemal Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı çok kısa zamanda başardı. Haklı bir kavga veriyordu ve inançlıydı. Biz de öyleyiz.” şeklinde karşılık verdi. Ardından da “Neyle mücadele ettiğimizi biliyoruz. Olmayabilir de. O zaman da hiç değilse Muğla’nın köpeksiz köy, partimizin sahipsiz olmadığını göstermiş oluruz.” diye ekledi.

Uslu son olarak “(…) Muğla CHP Örgütü önümüzdeki süreçte eşgüdümlü bir şekilde birlikte yürüyecek. Kimse parti içi ve dışında ötekileştirilmeyecek. İlçe başkanları ile birlikte hareket edilecek. Bu sözler benim değil. Sayın il başkanımız böyle demiş. Durup dururken neden demiş? Bunlar malumun ilanı sözler. İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarım ve Marmaris Belediye Başkanımız Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanımız Mehmet Kocadon ile öteki ilçelerden partidaşlarımız il başkanı adaylığını üstlenmeme istediler. Görevden kaçmam. Eğer kongrede il başkanlığı görevini verirse Sayın Alban’ın söyledikleri de boynumuzun borcudur.” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
Bulut Adıvar 17 Aralık 2015 / 00:07

CHP’li İlçe Belediye Başkanları Muğla’da partinin geleceğini düşünerek hareket etsinler. Aynı durumda CHP İlçe başkanları da iyi düşünsünler Büyükşehir Belediyesi atamaları ile (gerek üst yönetim gerek alt yönetim gerek hizmet alımı) ilgili detaylı araştırma yapsınlar CHP’lilerin feryatlarını o zaman öğreneceklerdir.

Muğla sevdalısı, gerçek CHP’li, solcu, bütünleştirici, sosyal demokrat, halkla bütünleşebilen, tüm partililerin derdini dinleyecek, Büyükşehir idarecilerinin CHP’lilerin verdiği oylarla orada oturduklarını söyleyebilen İl Başkanı seçilsin. Sayın Süleyman Uslu ekibiyle Muğla’da dağıtılan CHP’yi toparlasın. Bu son şanstır.

Mehmet ERDEN 17 Aralık 2015 / 05:46

Sayın Süleyman Uslu’ya Partimizi sahiplenme adına,çıktığı yolda başarılar diliyorum.Çok çalışmamız gerek çok.Olmadığımız Belediyeleri kazanmak,Köyceğiz’i tekrar geri almak,Yatağan’ı kaybetmeme adına çok çalışmamız gerek.

Mehmet ERDEN 17 Aralık 2015 / 05:47

Sayın Süleyman Uslu’ya Partimizi sahiplenme adına,çıktığı yolda başarılar diliyorum.Çok çalışmamız gerek çok.Olmadığımız Belediyeleri kazanmak,Köyceğiz’i tekrar geri almak,Yatağan’ı kaybetmeme adına çok çalışmamız gerek…

hasan saka 17 Aralık 2015 / 08:16

CHP il başkanlığı seçimlerini mevcut başkan Mürsel ALBAN çoktan kazandı demektir. Süleyman USLU 2009 seçimlerinde il başkanıydı. Partiyi, adayları birbirine düşürdü. Bazılarını tuttu bazılarını dışladı. Tüm aday adaylarının il başkanı olamadı. Birde bunun üzerine O zamanki Muğla( şimdi Menteşe) belediye başkanı sayın Osman Gürün’ü harcamaya kalktı. Komployla Osman beyin adaylığını yokmuş gibi göstererek kendi adaylık dosyasını Genel Merkeze sundu. Bu olayın canlı şahidi o günün MKYK üyesi Savcı SAYAN dır. Parti o günleri unutmaz. Süleyman Uslu’nun adaylığı karşısında parti Mürsel Alban’ın etrafında kenetlenecektir. 2009 yılında Süleyman Uslu il başkanıyken Mürsel Alban yönetim kurulundaydı. O günlerde Muğla’da beldelerle birlikte 62 tane belediye vardı. O zaman Mürsel Alban partiyi toparlayıcı ve aday adaylarına eşit mesafede oldu. Bu günde bunun mükafatını alacaktır. Meseleyi sadece Osman bey olarak bakmayın. Partinin sağ duyusu Mürsel Alban’ı tekrar il başkanı yapacaktır. Şununda altını çizelim Süleyman Uslu değilde başka bir aday çıksaydı belki şansı olurdu. Hiç şans kalmamıştır. 2009 yılı yerel seçimlerinde tarafsız il başkanı olmayı becerebilseydi. Bu gün karşısına o günkü yanlı yanlış tutumları önüne çıkmazdı. Siyasetin hafızası güçlüdür unutmaz. Hele hele Osman Gürün hiç unutmaz. Mürsel Alban yönetimi Muğla’ya hayırlı olsun.

asım demirel 17 Aralık 2015 / 10:13

2009 yılından Mehmet Kocadon’un Süleyman Uslu’ya vefa borcu bulunmakta. Gerçi o dönemlerde birbirlerini pek tanımazlardı ama dolaylı bir ilişki olabilir. Kocadon 2009 da Mazlum’un aday olduğu seçimde CHP yi sandığa gömdü. Çok az oyu olan DP yi Bodrum Belediyesinde iktidara getirdi. 2014 yerel seçimleri öncesi CHP nin 9 aday adayını (içerisinde CHP li belediye başkanları eski ilçe başkanları vardı) tuş ederek CHP nin adayı yapıldı. Bu il kongresi bu hesaplarında görüldüğü bir kongre olacaktır. Bodrum delegelerinin oyları cepte keklik değil.