CHP’de Adaylarım Belli!

Bu haber 26 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.379 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Öyle insanlar vardır ki, öldükleri gün ölümsüzleşirler. Onlara ölüm bile ilişmez.

Uğur Mumcu, Gaffar Okanİsmail Cem… Onlardan sadece üçü…

Kış gelip de havalar soğudu mu ilk aklıma düşen isimlerdir bunlar. Bir de Ankara’da öldürülen 7 TİP’li…

Bu ülke, ülkemizin bağımsızlığı, insanlarımızın özgürlüğü ve milletimizin demokrasi içinde yaşaması için o kadar çok evladını verdi ki?

Hepsini teröre verdik. Kimin terörü?

Ne sağcılar ne solcuların ne de dincilerin terörü! “Anadolu Türklere bırakılamayacak kadar değerli” diyenlerin terörü… (!)

xx        xx        xx

Hafta sonunda Kral Abdullah 90 yıllık ömrünü noktalayıp, son yolculuğuna uğurlandı.

Ülkemizde ve bazı ülkelerde yas ilan edildi? Neden ilan edildi hala anlayabilmiş değilim. Daha yakın zamanda Mekke’deki son Osmanlı yapısı Eclad Kalesi’ni yıkan Türk ve Osmanlı düşmanı, insanlığa üç kuruşluk bir faydası olmamış kral için neden yas tutmalıyım?

Tutmadım…

24 Ocak Cumartesi günü herkes kendi meşrebince yas tuttu.

Kral eceliyle can verdi. Uğur Mumcu, Gaffar Okan öldürüldü. Katilleri bulundu. İnşallah gerçek suçlulardır. Ki öyle bile olsalar, tetikçidirler. Ya tetiği çektirenler?

22 yıl oldu. Hala tetiği çektirenler bulunamadı!!!

Ama Uğur Mumcu ve diğerleri öldürüldükleri gün ölümsüzleştiler.

Hep anılacaklar.

Bir yıl sonra Kral Abdullah’ı anan olur mu?

xx        xx        xx

Ben Uğur Mumcu’nun aramızdan alınıp, koparılışının ardından pek çok insanın da neyin, kimin terörü olursa olsun teröre kurban verilmesine daha çok üzülüyorum.

Ama Uğur Mumcu son olabilirdi.

Demokrasi ve özgürlükler konusunda samimi, kararlı, inançlı olsaydık Uğur Mumcu son olabilirdi.

Samimi değiliz. Her şeyi kutsallaştırdığımız gibi Uğur Mumcu’yu da kutsallaştırdık ve tüm kutsallarımız ile birlikte O’nu da kullanıp tüketmeye devam ediyoruz!

xx        xx        xx

Bundan 22 yıl önce, önceki gün bütün Türkiye’nin olduğu gibi Muğla’nın sağı solu kahrolmuştu. Dün gibi anımsıyorum. Muğla’nın sağcısı solcusu Muğla Belediyesi önünden hareket ederek yaklaşık 5 bin kişi birlikte yürümüştü.

Bu gün 5 bin kişinin toplanamadığı siyasi mitingleri biliyoruz.

O gün yürüyenler kadar kaldırımlarda birikenler vardı.

İnsanlar akrabalarından birini kaybetmiş gibi ağlıyorlardı.

O gün Muğla Belediyesi ile Muğla Barosu’nun düzenlediği etkinlikte kalabalığın bir ucu hala belediyenin önünde iken bir ucu Cumhuriyet Meydanı’ndaydı.

Cumhuriyet Meydanı bir daha öylesine bir kalabalığı ve bir o kadar da samimi kalabalığı görmedi!

xx        xx        xx

Zaman içinde o yürüyüşler tükendi, unutuldu.

Her yıl biraz daha azalarak aşağı yukarı beş yıl yapılabildi, belediye önünden Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüş. Ardından gelen 17 yıla birkaç anma etkinliği, panel sığdırılabildi.

Bu gün “Uğur Mumcu” denildi mi benim ilk aklıma gelen “Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi” sözü olur. 24 Ocak’ta sosyal medyada paylaşılan Uğur Mumcu, Gaffaf Okkan fotoğraflarının hemen hepsinin üzerinde şu ibare vardı:

Vurulduk Ey Halkım Unutma Bizi

Oysa unuttuk…

Sakın yanlış anlaşılmasın. Sokaktaki insanların unuttuğu yok.. İyi yetişmiş gençlerin unuttuğu yok… Unutanları, unutmamış görünüp kullananları da biliyoruz!

Bilip, kahroluyoruz. 22 yıl önce Uğur Mumcu’nun öldürülmesi ile kahrolmuştuk, bugün O’nu kullananlarla, istismar edenlerle kahroluyoruz…

xx        xx        xx

Aradan 22 yıl geçti, hala bana göre katiller yok. Aslında hepimiz biraz katiliz. Hepimiz Uğur Mumcu’nun ardından kaybettiklerimizin ölümlerinden sorumluyuz.

Uğur Mumcu bağımsızlık, demokrasi ve özgürlükler için canını verdi. Biz hala O’nun uğruna can verdiklerini teminat altına alamadık!

Hiç birimiz masum değiliz.

xx        xx        xx

Muğla’da son 15 yıl da olduğu gibi bu 24 Ocak’ta da bir şey yoktu.

Ne Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin, ne Muğla Barosu’nun ne Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin bir basın açıklaması olmadı. Sadece yeni kurulan Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’nin aklına basın açıklaması gelmiş. Onlarda bir zahmet edip Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmayı akıl edemediler.

22 yıl sonra aslında sözün bittiği nokta bu…

xx        xx        xx

Yanlış olmasın Muğla Büyükşehir Belediyesi web sitesinde Belediye Başkanı Osman Gürün’ün mesajı yer aldı. Biz de oradan alıp gazeteye koyduk. “Başkan Gürün, Uğur Mumcu ve Ali Gaffar Okan’ı Unutmadı” başlığı altında “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 24 Ocak tarihinde öldürülen Araştırmacı gazeteci, yazar Uğur Mumcu ve Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okan için bir anma mesajı yayımladı.” deniliyordu.

Allah razı olsun. Onu da yapmayanlar var!

xx        xx        xx

O gün bir de cep telefonuma mesajlar geldi.

Emrah Doğu, Nurettin Demir, Mustafa Öztürk, Suat Esin ve Akın Üstündağ mesaj atmışlar.  Demir mesajında “Karanlık günleri egemen kılmak isteyenlere gerçeğin ışığını tutan demokrasi şehidimiz Uğur Mumcu’yu saygı ve sevgiyle anıyorum.” demiş.

Bu kadar mı demeyeceğim. Bu kadarını Ömer Süha Aldan ve Tolga Çandar da göremedik!

Önümüzdeki genel seçimde CHP’nin Muğla’da şimdiden 50’ye yakın milletvekili aday adayı var. En son 24 Ocak cumartesi günü adaylığını Hasan Balı açıkladı.

Ben hala CHP üyesiyim. Mürsel Alban’ın il başkanlığında üyelikten atılırım diye umuyordum, ama hala bekliyorum. O yüzden eğer CHP’de üyelerle ön seçim olursa ben oyumu Emrah Doğu, Nurettin Demir, Mustafa Öztürk, Suat Esin ve Akın Üstündağ’a vereceğim…

xx        xx        xx

Yok, hayır… Emrah Doğu’dan başkasına oy vermem.

Çünkü milletvekilliğinden önce Nurettin Demir’den, milletvekili adaylıklarından önce de Mustafa Öztürk, Suat Esin ve Akın Üstündağ’dan o mesajları almış değiliz.  Emrah Doğu’dan samimi mesajını almaya başlayalı kaç yıl oldu anımsayamıyorum.

O yüzden oy verme imkanım ve kıstas da bu olsa sadece Emrah Doğu’ya veririm.

xx        xx        xx

Sevgili Uğur Mumcu, kalpaksız Kuvayı Milliyeci, sessizliğimizin çığlığı keşke bizim için can vermeseydin. Biz seni unuttuk, sen bizi affet… -me-!

Ruhun şad olsun, Allah rahmetini esirgemesin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 26 Ocak 2015 / 11:31

Gocaman; 1984 Yılında bir siyasi büyüğümüz!?… Üç Beş Çapulcuya Pabuç bırakmayız,Böyyük Ülkenin adı Türkiyedir demeseydi,Uğur Mumcu da,Gaffar Okkan da, Muhsin Yazıcıoğlu’da Recep Yazıcıoğlu’da ,Org.Eşref BİTLİS’te,Adnan KAHVECİ’de Terör’e kurban edilmez idi. Tabii Törürü mü yoksa tröre mi? sorusu hala beyinlerde çözülemedi. sevgi ve saygı.

Ahmet Tan Karaosmanoğlu 26 Ocak 2015 / 11:51

Özcan abi,

Ön seçim olmayacağı için veya fermuar mermuar yöntemi diye adı önseçim olan bir uygulama yapılacağı için şimdiden istifa etsen olur.Ayrıca Dr.Osman Gürün milletvekili olacak bunu da göz ardı etmemek gerekir.
Saygılarımla