CHP’de Aday Kazanı Kaynıyor

Bu haber 01 Mayıs 2018 - 2:12 'de eklendi ve 2.972 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Marmaris Belediyesi çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Anadolu’dan 60 ilden gelen 400 gazeteci CHP Genel Merkezi tarafından destelenen ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen “Anadolu Medya Buluşması ve Yerel Basın Çalıştayı”nda bir araya geldi.

Türkiye’de böyle bir buluşmanın 95 yıllık Cumhuriyet tarihinde ilk kez CHP tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Anadolu basınının sorunlarının ortaya konup, çözümlerinin üretildiği çalıştayda gazeteciler meslektaşları Atilla Sertel, Tuncay Özkan, Barış Yarkadaş ve Mustafa Balbay ile birlikte olurlarken, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile de bir araya geldiler. Gazetecilerden sorunları ve çözümleri alan Kılıçdaroğlu, Basın’ın Anayasa’da 4’ncü Kuvvet olarak yer alması gerektiğinin altını çizdi.

Kılıçdaroğlu’nun gelişi ile birlikte “medya buluşması” Çalıştay’ın son gününde adeta “aday buluşmasına dönüştü.

xx        xx        xx

Marmaris’e milletvekili adayı olmaları yolunda Genel Başkanları Kılıçdaroğlu ile aynı kareye girebilmek için gelenlerle Sentido Orka Lotus Beach Hotel CHP Muğla Milletvekili aday adaylarının görücüye çıktığı platforma dönüştü.

Görücüye çıkanların başında CHP Muğla Milletvekili aday adayı Mürsel Alban geliyordu. Kendisinin otelde çalıştayın yapıldığı salonun dışından “Medya buluşmasındayız” diye sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı görünce “beni bi gülmek aldı” sormayın…

Mürsel Alban medya buluşmasının davetlilerinden, katılımcılarından değildi. Medya buluşmasında yoktu!

AK Parti Milletvekili aday adaylarından Bülent Karakuş’un adaylığı söz konusu olunca CHP’lilere bıraktığı MUTSO’da (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) yeni başkan seçildi mi, kim oldu bilmiyorum, ama CHP’de Mürsel Alban’ın boşalttığı il başkanlığı koltuğuna yönetim içinden Adem Zeybekoğlu oturtulmuş…

Şunu da söylemem gerek, CHP’de Mürsel Alban’ın, AK Parti’de Bülent Karakuş’un aday adaylıklarına infial büyük…

xx        xx        xx

CHP’de aday adaylarından sıralamada kimlerin yer alacağı merak edilip, tartışılırken, Adem Zeybekoğlu ile CHP’nin seçim sürecini götürüp götüremeyeceği de merak edilip, tartışılıyor. Bu konu tartışılırken, oradaki CHP’lilerden biri “Sanki önceki seçimleri Mürsel Alban mı götürdü?” derken, bir başkası “Madem arkadaşın milletvekili olmak gibi bir derdi varmış, o zaman neden il başkanı olmuş?” diye tepki verdi.

Bu yönde tepkiler hep aynı.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e de tepki gösteriliyor. Çünkü Mürsel Alban’ın ve onunla birlikte Marmaris’ten Av. Yamaç Kaya’nın ve Milas İlçe Başkanı Suat Özcan’ın adaylıklarının ardında Başkan Gürün’ün olduğu söyleniyor.

Hafta sonunda Sentido Orka Lotus Beach Hotel’in teraslarında en çok tepki gören konulardan biride Marmaris’e gelmeden Dalaman’da Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun Dalamanlılara hitap ettiği parkta, protokol masasında Milletvekilleri Nurettin Demir, Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Şaşmaz, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yeni İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Marmaris İlçe Başkanı Acar Üstün ile birlikte eski İl Başkanı Mürsel Alban’ın da oturması başta milletvekili aday adaylarının ve partililerin tepkilerine neden oldu…

xx        xx        xx

CHP’de tepki gören konulardan biri de CHP Milas İlçe Yönetimi’nin İlçe Başkanı Suat Özcan’ın milletvekili aday adaylığına yönelik almış olduğu karar oldu. Böyle bir kararın CHP tarihinde ilk kez alındığı belirtiliyor ve “Eğer Suat Özcan sıralamada yer almaz ise Milas İlçe Yönetimi önümüzdeki seçimlerde çalışmayacak mı?” diye soruluyor!

Milas İlçe Yönetimi’nin sosyal medyada paylaşılan kararında şöyle deniliyor:

Bugün gerçekleştirdiğimiz yönetim kurulu toplantısında; örgütümüzün 2009 yılından bu yana İlçe Başkanlığı görevini yapan deneyimli, örgütsel güce her zaman önem vermiş olan İlçe Başkanımız Suat Özcan’ın 24 Haziran’da yapılacak olan genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmasına oy birliği ile karar aldık.

Şimdi gel de sorma… Tıpkı Mürsel Alban’ın il başkanı olduğu gibi Suat Özcan neden ilçe başkanı oldu?

xx        xx        xx

Sentido Orka Lotus Beach Hotel’in teraslarında konuşulanlar sadece bunlar değildi.

Orada bulunanlardan Milletvekili Ömer Süha Aldan’ın Muğla’dan aday gösterilmeyeceği, çünkü parti tüzüğüne göre bir kişinin aynı ilde iki kere üst üste atama aday olamayacağı vurgulandı. Ankara’dan gelenler tarafından Milletvekili Nurettin Demir’in de bu dönem şansının olmadığı söyleniyordu.

Eski Milletvekillerinden Fevzi Topuz’da oralardaydı, ama O’nun için “Büyükşehir’e mi, milletvekilliğine mi aday belli değil. Bu yüzden genel başkan O’nunla ilgili bir karar veremez” diye espriler yapılıyordu.

Bir ara Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayları arasında adı geçen Milletvekili Akın Üstündağ’a niyetini sordum. “Beni başkanlığa yakıştıranlar olmuş. Sağ olsunlar. Ben milletvekili adayıyım.” dedi.

Büyükşehir adayları arasında adı geçtiği günlerde, “Kurultayda Muharrem İnce ile birlikte hareket eden birini genel başkan Büyükşehir’e neden aday yapsın” diye yazmıştım. Ancak orada Milletvekili Üstündağ’ın Genel Başkan Kılıçdaroğlu ile sıcak ilişki içinde olduklarını gördüm.

Medya Buluşması’nda Genel Başkan Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı adayı konusundaki sorulara yanıt verirken, “Cumhurbaşkanının bir partinin değil, 80 milyonun temsilcisi olması gerekir” dedi, ama CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce olursa şaşırmayın…

Bana sorarsanız CHP’den İlhan Kesici Cumhurbaşkanı adayı geliyor gibi…

xx        xx        xx

Hafta sonunda Sentido Orka Lotus Beach Hotel’e kimler hangi umutlarla gelmiş olurlarsa olsunlar, kimsenin umutlarının karşılığını bularak evlerine döndüklerini sanmıyorum. CHP’de herkesin şansı var. Kimseye bir söz verilmiş olmadığını gözledim. Özellikle “Osman Gürün’ün adayları” olarak lanse edilen üçlünün şansı olmayabilir.

Şanslı isimler arasında Akın Üstündağ, Emrah Doğu, Süleyman Uslu, Burak Erbay ve Süleyman Girgin ve Kazım Turan yer alabilir…

CHP’ye ve Marmaris’te Sentido Orka Lotus Beach Hotel’de gerçekleşen Medya Buluşmasına yine döneriz.

CHP’de Milletvekili aday adaylarının başvuruları dün başladı. CHP’de başvurular 7 Mayıs’a kadar sürecek. AK Parti’de geçen hafta başlayan başvurular için süre iki gün daha uzatıldı. Bugün son gün. Perşembe günü temayül vardı, Cumartesi’ye kalmış olabilir.

AK Parti’de başvurularda öne çıkan isimler Nihat Öztürk, Yelda Erol Gökcan, Muhsin Eryılmaz, Bülent Karakuş, Elvan Göçer, İhsan Küreci, Bekir Tavas olarak görülüyor.

Hamle Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu’na da aday olması için çok baskı var. Uzun zamandır karşı koyduğu baskıya direnci kırılırsa Nizamoğlu yarın son anda sürpriz yapabilir…

xx        xx        xx

Dün “Berat Kandili”ni idrak ettik. Adaylar adaylıkları için dua etmiş olabilirler. Allah hak edene nasip etsin… Elbette dün tüm inananlar Allah’a yakın olmaya çalıştılar, af dilediler, şifa dilediler, başka şeyler dilediler… Allah inşallah inananların hak edenlerinin, avuçlarını milletimiz, ülkemiz içinde açanların dualarını kabul eder inşallah.

Bugün de 1 Mayıs… İşçinin, emekçinin bayramı… Emeğin bayramını, güzel günler umudu içinde kutlarım…

…………………………                                                                       …………………………

GÜNÜN SÖZÜ: Zamanlarının büyük bir kısmını para kazanmak ve saklamakla geçiren insanlar, sonunda en çok istediklerinin satın alınamayacak şeyler olduğunu anlarlar.

ÇİVİ

AK Parti’de milletvekili adayı olmak için istifa edip, sıralamaya giremeyince işlerine dönmek isteyenlere olur verilmeyecekmiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.