CHP’de 13 Kontenjan Adayı

Bu haber 12 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.638 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’de milletvekili adaylığı ile ilgili “parti içi sancı” yaşanmaya devam ediyor.

MHP’nin böyle bir sıkıntısı yok. Tekrar genel seçime aynı aday sırlaması ile gidiyorlar.

CHP ise Muğla’da AK Parti kadar olmasa da sıkıntılı.

CHP’de adaylar ve sıralamaları değişmese de sıralamada ikinci sırada yer alan “kontenjan aday” değişebilir umudu var.

Kimine göre de CHP’de adaylar ve sıralama değişmediği gibi kontenjanın listeden çıkarılması ile birlikte üçüncü sıradaki isim ikinci, dördüncü sıradaki isim üçüncü, beşinci sıradaki sim dördüncü ve altıncı sıradaki isim beşinci, yedinci sıradaki isim de altıncı sıraya gelecektir.

Yani 7 Haziran’da listenin dördüncü sırasındaki isim Burak Erbay üçüncü sıraya gelerek 1 Kasım da Muğla Milletvekili olacaktır…

xx        xx        xx

7 Haziran da olduğu gibi 1 Kasım’da da liste başı oyacak olan partisinin MYK Üyesi de olan Milletvekili Erdoğan 1 Kasım’da MHP’nin Muğla Milletvekili olarak yola devam edecektir.

AK Parti’de Milletvekili Hasan Özyer liste başı aday olarak 1 Kasım’dan sonra yola devam ederken, Milletvekili Hasan Kökten ikinci sırada 1 Kasım’a yürürse, o günden sonra Muğla Milletvekilliği bitebilir.

Yani AK Parti tek milletvekilliğinde kalabilir. Bu da 1 Kasım’da CHP’nin 4 milletvekili çıkarması ve Burak Erbay doğal olarak 3. Milletvekili olurken, Emrah Doğu beklenmedik biçimde 4. Milletvekili olabilir.

Bu olasılık var…

xx        xx        xx

Bütün partilerin adayları 18 Eylül’de kesinleşmiş olacak.

MHP’nin bir milletvekili şimdiden garanti durumda…

Şu günlerde gelen her şehit haberinin bir biçimde MHP’ye oy kazandırmakta olduğunu söylemekte yanlış olmayabilir. Ancak bu Muğla’da MHP’nin 2 milletvekili çıkarabileceği anlamına da gelmeyecektir. AK Parti’nin Muğla’da yanlış bir sıralama yapması veya var olan listeyi değiştirmeden seçime gitmesi halinde de MHP’nin milletvekili sayısı ikiye çıkmayacaktır, ama oyu artacaktır.

CHP’nin kontenjanı değiştirmesi veya özellikle tamamen listeden çıkarması CHP’ye 4 milletvekili yolunu açabilir.

Tabi bu biraz da AK Parti’nin ikinci sırasına bağlı. Ama bu olasılık oldukça yüksek…

xx        xx        xx

Bu olasılık nedeniyle midir bilmiyoruz, ama CHP’de kontenjan adaylığı için 13 kişi Ankara’ya CHP Genel Merkezi’ne giderek adaylık başvurusu yapmış bulunuyor.

Bu konudaki duyumumuz böyle.

Kim bunlar diye sorulacak olursa, 7 Haziran sürecinde de Datça’dan aday adayı olan Nazmiye Halvaşi aday adaylığını sürdürüyor. Diğer 6 ismi bilmiyoruz. Çünkü CHP Genel Merkezi isimleri vermiyor. Halvaşi’yi biliyoruz, kendisinden öğrendik.

Halvaşi7 Haziran seçimlerinde de söyledim. Muğla gibi bir yerde kadın adayımızın bulunmaması partimize yakışmıyor. Muğla gibi küçük yerlerde kontenjan uygulanmasını da doğru bulmuyorum. Eğer uygulanıyorsa, bu pozitif ayrımcılığın gereği kadın adaylar için uygulanmalıdır. Şimdi önümüzde yeni bir fırsat var. Bu değerlendirilmeli.” dedi.

Değerlendirilir mi?

Sanmıyorum…

xx        xx        xx

CHP Muğla’da kontenjanla Prof. Dr. Gürol Ergin sayesinde tanıştı.

Bu gün atama milletvekili Ömer Süha Aldan’a nasıl tepki gösterildi ise o zaman Prof. Dr. Engin’e de tepki gösterilmişti.

Yine de eğri oturup doğru konuşmak; bir hakkı teslim etmek gerekirse, Gürol hoca zaman içinde kendini sevdirip, kabul ettirdi. Her ne kadar Muğla’da hiçbir zaman bir evi olmasa da “Muğlalı” gibi karşılandı. Karşılanıyor da…

O zaman yine Gürol hoca mı aday gösterilseydi?

Aman ha!

xx        xx        xx

Yine eğri oturup doğru konuşmak gerekirse, Muğla 7 Haziran’da ikinci defa hem de ikinci sıradan kontenjan aday gösterilen atama milletvekili Ömer Süha Aldan’ı hala tanımıyor, hala CHP’liler bile ısınabilmiş değiller…

Bir CHP’liye “Ömer Süha Aldan’ı tanıyor musun?” diye sordum. Yanıtı ilginç oldu:

Adaylığı ile CHP Genel Merkezi’ne bir katkısı var mıdır bilmiyoruz, ama Muğla’ya bir katkısının, en azından CHP oylarının artmasına bir katkısının olmadığını biliyoruz.

Bu sözler bir bakıma ortak kanı…

Hal böyle iken Ömer Süha Aldan 1 Kazım için aday gösterilir mi?

Bu konuda farklı görüşler var. Hemen herkes hem karşı olup hem de yeniden aday gösterileceğini söylerken, “7 Haziran’da ikinci defa aday gösterilip, ikinci defa milletvekili oldu. Üçüncü defa aday göstermemeleri gerekir. Ayıp artık…” diyenler de çıkıyor.

CHP Tüzüğü bu konuda ne diyor bilmiyoruz, ama gerçekten ayıp oluyor…

xx        xx        xx

Ne kadar doğru bilmiyoruz, ama listeden kontenjanın çıkarılarak listenin aynı kalması için Ankara’da kulis yapanlar olduğu da söyleniyor.

Eğer böyle bir şey varsa desteklemek gerek.

Aslında CHP teşkilatları da bunu istemeliler.

Eğer CHP Genel Merkezi böyle bir tasarrufta bulunursa CHP’nin Muğla Milletvekili Adayları listesi şöyle oluyor:

Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin, Hüseyin Anıl.

Eğer AK Parti Muğla’da 1 Kasım Genel Seçimi’ne 7 Haziran listesi ile giderse CHP’nin bu listesi 4 milletvekili çıkarabilir. CHP’nin ille de kontenjan uygulanacaksa, ikinci sıraya bir kadın kontenjan getirmesi de CHP’nin Muğla’da 4’ü zorlamasını, en azından oylarının artmasını sağlayacaktır.

xx        xx        xx

Tabi AK Partililer de boş durmuyorlar.

Öyle görünüyor ki, ben hala ihtimal vermesem de AK Parti’nin ikinci sırası değişecektir. Milaslı Hasan Kökten’in yerine bir başka isim gelecektir. Bir kadın da gelebilir. O isim kim olur kimse bilmiyor.

Beklenti Sakarın üstünden ve Muğlalıların tanıdığı; partiyi derleyip toparlayacak bir isim olması…

Böyle bir isim var mı?

Elbette var. Ankara o ismi bulursa, CHP’nin “Av. Akın Üstündağ, Prof. Dr. Nurettin Demir, Av. Burak Erbay, Emrah Doğu, Süleyman Girgin, Hüseyin Anıl.” listesinin 4 yapması mümkün olamaz. Yine AK Parti o ismi bulurken, CHP 7 Haziran listesi ile seçime giderse 3 milletvekilini korur, ama oylarını koruyamaz…

xx        xx        xx

Konjonktür Muğla’da CHP’den yana.

Bu AK Parti’nin hiç şansı olmadığı anlamına da gelmemeli.

Muğla ile ilgili hem CHP ve hem de AK Parti Genel Merkezi sanırım aynı görüşteler!

AK Partililer ne olursa olsun, kim aday gösterilirse gösterilsin 2, CHP’liler de ne olursa olsun kim aday olursa olsun 3 çıkaracaklarını kabul edip, kanıksamışlar!

Kaç milletvekili çıkaracağının değil de oylarını artırıp arttıramayacağının hesabını yapan kazanır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
CAVİT ŞENER 12 Eylül 2015 / 13:17

SAYIN ÖZGÜR,CHP İLE İLGİLİ DAHİHANE (!) TESPİTLERİNİ ZEVKLE OKUDUM DA AK PARTİ’DE ELVAN GÖÇER İSMİNİ GÖRMEZDEN GELMENİ HAYRETLE KARŞILIYORUM,NAMIK KEMAL’İN ”SAHTE KAHRAMANLAR” İSİMLİ ESERİ GELDİ BİR AN AKLIMA…MUĞLA’DA FİLDİŞİ KULELERDE YAŞAYIP HALKIN ARASINA İNMEYEN İNSANLARI KAMUOYUNA SÜSLEYİP PÜSLEYİP ASLA SUNMA.KATRANDAN OLMAZ ŞEKER OLSA DA KENDİ CİNSİNE ÇEKER,BUNU UNUTMAMAK LAZIM SEVGİLİ KARDEŞİM.AYRICA YAZINDAKİ KADIN İFADESİ DE PEK HOŞ OLMAMIŞ HANIMEFENDİ VEYA BAYAN SANIRIM DAHA DOĞRU OLURDU.BİR DE BU HANIMEFENDİYİ İYİ İZLEMENİ TAVSİYE EDİYORUM,GERÇEKTEN EZBER BOZAN BİR HANIMEFENDİ.YA ALLAH AŞKINA ÖZCAN ÖZGÜR MUĞLA’DA KAÇ VEKİL ADAYI DİBEKDERESİ BELDESİNE GİDEBİLMİŞ.SAYGILARIMLA…

İİBF / KKTC 12 Eylül 2015 / 13:53

Yine secim geldi catti kapiya bende loto toto oynamak isterim sayin ozgur 🙂
Chp 4 Akp 1 Mhp 1 bu secimde guclu ihtimal gibi gozukuyor. Muglada hdp ye chp tarafindan destek verildigini Osman Gurun dile getirdi. Bunun stratejik bir hata oldugunuda soyledi. Simdi o destek verenler chp ye mutlak geri donecektir. Birde akpli 10 kisiden 1i yada 20 kisiden 1i olsun fark etmez; chp ye oy verse, chp o 1 kisiyi ikna etse 4.milletvekili hayal olmaz… ama 1 kasim seciminde Mugla da kesin olan birsey var.chp de 3 akp de 1 mhp de 1 milletvekili kesin. Onemli olan 6.milletvekilinin chp den mi yada akp den mi olacagi…

Nazmiye Halvaşi 14 Eylül 2015 / 00:40

Sayın Cavit Şener Bey,
Biz kadın insanlar olarak rahatsız olduğunuz “kadın” sözcüğünden emin olun rahatsız değiliz. Aksine “erkek” sözcüğünün karşılığı olarak “bayan” veya “hanımefendi” denmesi düşündürücüdür! Cinsiyetleri “kadın-erkek” diye adlandırmışlar dilimizde. “Erkek” kelimesi kadar rahatça kullanın lütfen “kadın” sözcüğünü..
Eğer bir hitap cümlesi kurulacaksa “baylar-bayanlar” veya “hanınefendiler-beyefendiler” denilebilir elbette.. Onun dışında “kadın ve erkek” aynı yerde kullanılmalıdır..
Emin olun biz kadınlar “kadın” sözcüğünün kullanılmamasından rahatsız oluyoruz..
Yazınızı okuyunca bir kadın insan olarak bu açıklamayı yapma gereği duydum..
Ve başka bir siyasi partiden de olsa bir kadın adaya desteğiniz için teşekkürü hak ediyorsunuz! Muğla çok geç kaldı bu konuda..