CHP Yine ‘Fermuar’ Dedi!

Bu haber 29 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.468 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önceki günkü yazımı şöyle noktalamıştım:

Bence CHP demokrasinin bir gereği olarak Muğla’da adaylarını da önseçimle belirlemeyecek.

Bu kadar adayın açıkça böyle bir talebi de yok. En azından Hasan Balı’nın söyleyebildiğini söyleyebilen yok. Öteden beri önseçim diyen tek aday ise Emrah Doğu… Ve muhtemelen Emrah Doğu’nun adaylığını engellemek için önseçim yapmayacaklar.

CHP’de 46 aday, önseçim olmaması halinde Hasan Balı’nın dediğini yapabilir mi? Yapamaz…

Ancak yapabilseler, partilerine iktidarın yolunu açmış olurlar! Kimin umurunda?

Hasan Balı hafta sonunda adaylığını açıklarken “Önseçim olmazsa çekilirim” demişti.

Hadi bakalım Hasan Balı görelim!..

xx        xx        xx

Ben önceki günkü yazımı kaleme alırken CHP Genel MerkeziNasıl tinkosluk yaparım?” diye çalışmadaymış. Karar önceki gün açıklandı. CHP 2015 Genel Seçimi adaylarını belirlemek için son yerel seçimde uygulanan ve adeta örgütle dalga geçen “fermuar” sistemini uyguluyor.

Bu “fermuar” sözcüğü insanın aklına kötü kötü şeyler getiriyor.

Örgütle dalga mı geçiliyor, başka şeye mi geçiliyor, ona da CHP’nin Muğla’daki 50’ye yakın aday adayı karar versin!

İşi “E canım ‘atama’ değil fermuarmış” türünden bir züğürt tesellisine vurmakta mümkün, ama uygulama atamanın katmerlisini dayatıyor…

xx        xx        xx

Muğla’da iki genel seçimde üst üste atama uygulandı.

Her ikisinde de Emrah Doğu’nun canı yandı. Çünkü her iki seçimde yapılan ön seçimde Emrah Doğu üçüncü sırada çıkmıştı. İlk seçimde “Muğla dışındanGürol Ergin, ikinci seçimde yine “Muğla dışındanÖmer Süha Aldan atandı ve Emrah Doğu dördüncü sıraya kaydırıldı.

CHP Muğla’da ise her iki seçimde 3 milletvekili çıkardı.

Fermuar sistemi nasıl oluyor?

Sıkı durun… Fermuar sisteminde, ön seçim yine var. Bu da uygulamanın züğürt tesellisi… (!) Yersen?

Uygulamaya göre 6 milletvekili çıkaran Muğla’da; 1-3 ve 5’inci sıralar genel merkez tarafından atanırken, 2-4 ve 6’ıncı sıralar ön seçimle belirlenecek…

Yani 3 milletvekili çıkan Muğla’da 1 ve 3, dolayısıyla 2 milletvekili Ankara’dan atanacak. Tinkosluk işte bu… (!)

Daha da anlaşılırı; önseçimde liste başı olan 2. sıraya kaydırılırken, listede ikinci sırada çıkan 3 kapalı olduğu için 4. sıraya kaydırılıyor.

xx        xx        xx

Benim anladığım bu. Umarım yanlış anlamışımdır. Anladığım doğru ise Genel Merkez iradesi, örgüt; delege iradesini şey ediyor; yani fermuarlıyor!

Sadece CHP Delegelerinin iradesi şey edilmiş olmuyor, Muğlalıların iradesi de şey edilmiş oluyor.

Çünkü CHP Genel Merkezi Muğlalı iki ismi değil, Muğlalı olmayan ‘merkez sağ ve sosyalist soldan’ gelen popüler isimleri Muğla’ya dayatacak, pardon atayacak. Üçün biri de Muğlalı olacak. Amorti…

Tabi AK Parti’deki akıl almaz yaşanılanlara bakıp “CHP 4 çıkarır” diyenlerde var. Sen kalk ilk 3’e iki yabancıyı yerleştir de 4 bekle… (!)

Argoda kimden ne bekle derlerdi?..

xx        xx        xx

Tüzük Kurultayı yapmadan “yönetmelik değişikliğine” başvuran CHP Parti Meclisi tarafından yenilenen yönetmeliğe göre, Genel Başkan’a; 27 milletvekiline denk düşen yüzde 5’lik kontenjan hakkı (!), Genel Merkez’e de 83 milletvekiline denk düşen yüzde 15’lik kontenjan hakkı (!) sağlanmış. Bu ‘hakCHP Oligarşisine 110 milletvekili adayını belirleyip atama hakkı veriyor.

Ne hakkı bu? Yuh derler adama…

CHP’nin şu anda parlamentoda 125 milletvekili bulunuyor. 2015 Genel Seçimi’nde 110’unun Genel Merkez tarafından seçildiğini düşünebiliyor musunuz?

Anlaşılan CHP Genel Merkez yöneticileri parlamento geleceklerini şimdiden garanti altına almış bulunuyorlar!

xx        xx        xx

Peki, neden Muğla?

Büyükşehir olduk ya o yüzden… Büyükşehir olmanın burada da hayrını göremedik. CHP dün Muğla’da bir atama yaparken; büyükşehir olduk diye 2 atama yapacak!

Bir şehir bu kadar mı kadersiz, kademsiz olur?

Duyumlarımıza göre, büyük illerin tümünde listelerin ‘fermuar’ sistemiyle belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Bazı genel başkan yardımcılarıyla ‘merkez sağ ve sosyalist soldan’ gelecek ‘popüler isimler’ fermuar sistemiyle büyük illere dağıtılacak.

Ne güzel! Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin (Ki kendisi son zamanlarda Muğla’ya çok geldi) ile Abdüllatif Şener veya Nazlı Ilıcak bakarsınız Muğla’dan aday gösterilir. Muğla’yı bilmeseler de olur. Popülerlikleri ile övünürüz!

Bu güzel isimler kendi memleketlerinden aday gösterilseler olmaz mı?

Olmaz. O zaman CHP demokrasisi olmaz! Ayrıca Muğla CHP’nin kazık dik oy al deposu…

xx        xx        xx

Merak edip İzmir’in, İstanbul’un milletvekili dağılımlarına baktım.

Ne de olsa İzmir ve İstanbul ülkemizin önde gelen büyükşehirleri.

Evvel Allah Muğla’mızda Büyükşehir… Neyimiz eksik, dedim. Milletvekili sayımız eksikmiş!

İstanbul’da 85 milletvekili bulunuyor. Bunun 29’u CHP Milletvekili.

İzmir’de ise 26 milletvekili bulunuyor. Bunun 12’si de CHP Milletvekili.

Muğla’nın ise 3’ü CHP’li 6 milletvekili bulunuyor.

Peki, Muğla nasıl büyükşehir oluyor?

Hadi CHP parti içi demokrasiden de vazgeçti, adalet mi bu?

xx        xx        xx

Şimdi ne olacak?

Bu soruyu önce Hasan Balı’ya sormak lazım? Muhtemelen, “Abi ne var bunda? Fermuar ama, ikinci, dördüncü ve beşinci sıralar ön seçimle belirleniyor. Ben önseçim olmazsa çekilirim demiştim. Hem bakarsın 2-4-6 atama olur, bir, üç önseçimle bizim olur.” diye yanıt verebilir.

Ben size olacağını söyleyeyim. İl Başkanı atamasına sesini çıkaramayanlar, bu gelişme karısında da gıklarını çıkarmayacaklardır.

xx        xx        xx

Umarım CHP Genel Merkezi Muğla Milletvekili Adayı Listesi’nin 1 ve 3. sıralarını değerlendirirken bir kadın atar. Nazlı Ilıcak’ın da geleceği söyleniyor. Muğla’dan aday gösterirlerse iyi olur. Hiç değilse yıllar sonra “Muğla’dan bir kadın milletvekili çıkardık” diye sevindirik oluruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
özden akgüç 29 Ocak 2015 / 10:43

CHP Türk bürokrasisinin devamı olan bir partidir. CHP de önemli yerlere gelebilmek için, önce devlet’de 25-30 yıl çalışacaksın, müsteşar, genel müdür, vali, büyük elçi, savcı, yargıç veya bölge müdürü olacaksın, sonra CHP ye girip önemli mevkilere geleceksin. Şimdi yöntem bu iken CHP de nasıl ön seçim bekleyebilirsin. Bu gün partinin üst mevkilerinde bulunan politikacılara bakın, %70 şi memur eskisi. Husumeti üzerlerine çekmemek için de fermuar adı verilen yöntemi uyguluyorlar. Yani CHP’lerin gazını alıyorlar. Muğla seçmeni CHP yi çok seviyor ise,( buna tabi ki saygı duymak lazım), 7 haziran seçimlerinde yine aynı oyun oynanır ise. oylarını bir defaya mahsus CHP ye vermesinler ki, merkez bir daha bu tür uygulamalara tevessül etmesin. Siz, ses çıkarmaz,” kırılan kol yen içinde kalır” anlayışı ile hareket ederseniz, bu yöntemle daha çok karşılaşırsınız. Merkezi, ancak böyle bir tavır ile, demokrasi çizgisine çekebilirsiniz.

günaydın 29 Ocak 2015 / 12:24

genel merkez kontenjanım % 15 diyor ama kendi belirlediklerini ilk sıraya koyuyor dolayısıyla önce onlar seçiliyor genel merkezin belirlediği %15 seçilen milletvekili sayısının % 85 ini oluşturuyor ve bunu sosyal demokratım diyen parti yöneticileri yapıyor ve eleştirdikleri partileri örnek gösterip kendilerini haklı göstemek istiyorlar inanın gerçekten çok ayıp

reşat öztepe 29 Ocak 2015 / 17:48

Gocuman; Yıllar Yılı Köşe yazarı olan ve bugünlerde de Parelel Yapı denilen (Ne menem şey ise) yapıda yazılar yazan bir Köşe yazarı Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanının İsmine atfen ,İ Nokta Melih Gökçek yazardı. Yukarıdaki yazınızı okuduğumda böyle bir duyguya kapıldım. e yazınızı tekrar okudum. Kapıldığım duygunun doğru olduğunu anladım. Özcan Ağabeyim; yukarıdaki yazınızla işaretettiğiniz hususları sizden başka bu davaya gönül vermiş, hapislerde yatmış yada dirsek çürütmüş olanlar yazabilir ve böylebir doğru tespitte bulunabilir. DYP-DP-AP Muğla da böyle bitmedi mi. Belki bu sefer de muğla da CeHEPe de böyleolmaz. Hani Kazık diksen oy deposu tespitiniz var ya, o kadar da değil canım. sevgi ve saygı.