CHP VEKİLİ VE BASIN… « Hamle Gazetesi

CHP VEKİLİ VE BASIN…

Bu haber 02 Ağustos 2012 - 0:00 'de eklendi ve 849 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel gecesine CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in yaptığı konuşma damga vurmuş.
“Vurmuş” diyorum, gitmedim. Muğla Valisi Fatih Şahin ile İl Emniyet Müdürü Kadir Ay da yokmuş galiba. Programları varmıştır. Ama Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar geceye gelmiş. Kendisine Baha Bey Özel Ödülü verilmiş.Bizim Gazeteciler Platformu’nda ödül dağıtımı yoktu. Tabi Rektör Harmandar da yoktu!
Olur, böyle şeyler…
Zaten biz Muğla Gazeteciler Platformu’nun geçen ay gerçekleştirilen “gazeteciler buluşmasına” hiçbir siyasiyi davet etmediğimiz gibi, “gazetecilerin” dışında da sadece Vali Şahin ile İl Emniyet Müdürü Ay’ı ve Belediye Başkanı Osman Gürün ile mesleğimizin yaşayan en eski üyesi olarak 18. Dönem Muğla Milletvekili Tufan Doğu’yu davet etmiştik. Başkan Gürün Muğla’da olmadığı için katılamadı. Bu meslekte benim de hocam, duayenimiz Sayın Doğu ve sevgili eşi Nurten hanım ile gecemizi onurlandırdı. Bizleri teşvik eden, cesaretlendiren sözleri ile motivasyonumuzu artırdı.
 
xx     xx     xx
Elbette gecede Milletvekili Prof. Dr. Demir dışında konuşmaları ile damga vuranlar olmuştur. Veya olmamıştır. Orada bulunmadığım için bir şey diyemiyorum.
Gecede Muğla Basını’nın emekçileri Yaşar Anter, Savaş Nur, Alp Arbak, Ali Yörük, Muhittin Direk, Hasan Telli, Zeki Köylü, Fikret Hıdır, Mutlu Hazer, Mehmet Emin Berber, Mustafa Sarıipek, Cem Kaytan, İsmail Atasever, Şenol Yağlı, Süleyman İlter, Ali Osman Kılınç, Bekir Tosun, Ahmet Bayrak, Mehmet Akdemir, Cüneyt Erdan, Kazım Tokuç, Sadi Tombul, Sabri Kesen, Temel Irmak, Osman Baykuş, Rifat Kalakoğlu, Nazmi Doğru, Hayati Nizamoğlu, Mesut Bölük, Hüseyin Kocabıyık ve Hafize Nizamoğlu gibi arkadaşlarım gecede olmadıklarından mı bilmiyorum, basına pek ayrıntılı haber yansımadı…
Ama bir şeye çok sevindim. Cemiyet Başkanı’nın gazetesinden öğrendiğime göre, her sene olduğu gibi 2012 yılında da Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin gecesine katılan (Cemiyet Başkanı Ünal Türkeş ve ikinci başkan Süleyman Akbulut hariç) “gazetecilerin” hepsi “başarı ödülü” almış.
Eksiksiz hepsi başarılarını sürdürüyor! Kendilerini kutluyorum. Allah başarılarını daim etsin…
 
xx     xx     xx
Yine Cemiyet Başkanının gazetesinden öğrendiğime göre, CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, yaptığı konuşmasında basında bölünmenin Muğla’ya yapılacak bir kötülük olduğunu açıklamış.Şaşırdım… Muğla Basını’nda bölünme mi varmış?
Ne bölünmüş? Ne zaman bölünmüş? Nerede bölünmüş? Neden bölünmüş? Nasıl bölünmüş? Kim bölmüş?!!
Yok, böyle bir şey hocam… Sana yanlış tiyo vermişler. Ya istihbaratın yanlış, ya okuduğun gazete gazete değil, ya da niyetin bozuk diyeceğim, ama hala Nurettin hocanın “niyeti bozuklar kervanına” katılacağına ihtimal veremiyorum!
 
xx     xx     xx
Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’e ödül verilip verilmediğini bilmiyorum. Gecede Baha Bey Özel Ödülünü alan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar da yaptığı konuşmada “Ülkede barışın olması için önce kendi kurumlarımızda barışı sağlamalıyız. Ben Muğla basınının bunu başaracağına inanıyorum. Muğla insanının sağduyulu olduğuna inanıyorum. Sorunlarımızı hep birlikte çözebiliriz.” deyivermiş.
Harmandar ve Demir birer akademisyen.
Akademisyenler böyle mi oluyor ne… “İyi niyetli insanlar”…
Ama adama demezler mi;
Sen git Muğla CHP’deki parçalanmışlığa son ver. Sen de git üniversitendeki kamplaşmayı sona erdir!
 
xx     xx     xx
Herkes akıllı olsun.
Muğla basınının; Muğla’da “gazetecilerin” bölünmüşlüğü, parçalanmışlığı söz konusu değil…Olamaz da…
10 Ocak 2012 Çalışan Gazeteciler Günü’nden bu yana birlik, dirlik, beraberlik ve bütünlük içindeyiz.
Tabi şöyle denilecektir: “Eee bir tarafta Muğla Gazeteciler Cemiyeti, öbür tarafta Muğla Gazeteciler Platformu.”…
Doğru… Ama bu bizim parçalanmışlığımızı, bölünmüşlüğümüzü göstermez.
Bizler Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nde bulamadıklarımızı bulabilmek, yapamadıklarımızı yapabilmek, birbirimizle olan rekabetimizi rafa kaldırmadan, “Kimsenin kölesi değiliz, kimse kölemiz değil” diyerek bağımsız, özgür mesleğimizi icra etmenin keyfini sürmek için “platform” olduk. Platformda cemiyet üyesi arkadaşlarımız da var.
Onlara “Gidin önce cemiyetten istifa edin, öyle gelin” de demedik!
 
xx     xx     xx
Bu yazı burada bitmez sayın vekil…
Biz gazetecileri, bu mesleğin çilesini çeken emekçileri Hamle’nin “Yılın EN’leri” töreninde kırdığınız daha unutulmadı, bizleri bir kere daha kırdınız.
Muğla Gazeteciler Platformu iktidardan teşvik almadı.
Son bir yılda Muğla’da “platform ayrımcılığı” yapılmıyor. Ama o talihsiz konuşmayı yaptığınız gecenin ev sahipliğinde senelerdir gazeteci ayrımcılığı yapılıyor!
Sevgili hocam yarın devam ederiz.
(02.08.2012)
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.