CHP ve DP adaylarına itiraz geldi!

Bu haber 26 Şubat 2019 - 1:11 'de eklendi ve 3.694 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bir görüşmemizde DP Büyükşehir adayı Mehmet Kocadon‘a, büyükşehir için “İki adaylı bir seçime gidiyoruz. Heyecanı meyecanı yok” dediğimde, “Merak etme seçimi ben heyecanlandıracağım” diye karşılık vermişti. Öyle oldu…

Doğrusu bu kadar da heyecanlı olmasını beklemiyordum.

Artık bu filmde hepsi var. İhanet, aksiyon, entrika, komplo vs., ne ararsanız…

Bugünlerde Muğla‘da bir “deprem korkusu” bir de “seçim heyecanı” yaşanıyor.

Hafta sonunda gündeme öyle haberler düştü ki şaştık kaldık… Hafta sonu olduğundan şiddeti düşük yaşandı.

Artçıları ürkütücü olabilir, tusunamisi tam bir siyasi felakete dönüşebilir…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir için başta iki aday vardı; CHP‘den Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, AK Parti‘den 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır.

Sonra uzun süre Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon beklenirken, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı bağımsız aday olarak çıktı. Ardından Mehmet Tosun DP‘den aday olarak geldi.

Büyükşehir aday sayısı orada da kalmadı. Saadet Partisi Turhan Tutumlu ve TKP‘de Caner Şahin ile “Bizde varız” dedi.

Böylece büyükşehir aday sayısı 6‘ya çıktı. Hatta Müşteba Karamanoğlu‘nun bağımsız adaylığı ile aday sayısı 7 oldu.

Aslında HDP’nin adayı ile Muğla’da 31 Mart’ta 2’si bağımsız 8 aday yarışıyor.

HDP‘nin CHP‘nin olumsuz tavrı nedeniyle kendi adayları ile seçimlere gitme kararı aldığı öğrenildi. HDP hafta sonunda Bodrum‘da başkan adayları ile birlikte meclis üyesi adaylarını açıkladı. HDP’nin Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Polat olurken büyükşehir eş başkan adayı da Dilek Dobrucalı olarak bildirildi.

 

xx           xx           xx

HDP Muğla‘da büyükşehir için iki eş başkan adayı ile ortaya çıkarken, Mehmet Kocadon ve Behçet Saatcı neden “eş başkan adayları” olarak ortaya çıkmadılar veya çıkamadılar onu da anlayabilmiş değilim.

Ancak yerel seçimlere Büyükşehirde eş başkan adayları ile katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP)nin Muğla’da yaklaşık 45 bin civarında oyu bulunuyor…

Bu seçimde Saadet Partisi‘nin AK Parti‘ye, TKP‘nin CHP‘ye zarar verebileceği düşünülse de, oy yüzdeleri çok etkileyici olmayabilir, ama HDP‘nin öyle değil!

HDP Ayşe Erdem’in Muğla Büyükşehir Başkan Adayı olduğu 2014 yerel seçimlerinde 8 bin 585 oy almıştı. 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş ise Muğla’dan 17 bin 589 oy alırken, Milletvekilliği için ise Muğla’dan HDP‘ye 43 bin 679 oy çıkmıştı.

Hafta sonunda deprem etkisi yapan haber tabi bu değildi…  Ancak HDP‘nin Büyükşehir ile birlikte Bodrum, Menteşe, Datça, Köyceğiz, Marmaris, Ula ve Milas‘ta seçime asılması CHP adayı Osman Gürün‘ü tedirgin edecektir. HDP Bodrum‘da 15 bine yakın oyu ile Büyükşehir‘e bir meclis üyesi de gönderirse şaşırmayın.

Ki CHP’nin Kocadon’un adaylığını enelleyebilmek için hafta sonunda Seçim Kurulu’na başvurduğu haberi siyasi depreme neden oldu…

 

xx           xx           xx

Nejat Altısoy arkadaşımızın yaptığı haberi ben de geçen Cumartesi günü facebook hesabımdan “CHP Kocadon’u durdurmak için adaylığına itiraz mı etti?” başlığı ile paylaştım.

Nejat AltınsoyCHP’den Kocadon’un Büyükşehir Adaylığına İtiraz İddiası (!)” başlıklı haberinde şu ifadelerde bulunmuştu:

Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son gününde (23 Şubat 2019 Cumartesi-bugün) CHP İl Başkanlığı’nın DP’den Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Mehmet Kocadon’un adaylığına itiraz geldiği iddia edildi. CHP’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre; CHP Muğla İl yönetimi Siyasi Partiler Yasası’nın 40. Maddesinde yer alan ‘Bir kimse, bir partiden ön seçim veya merkez adaylığı yoklamasına katıldıktan sonra başka bir partiden merkez adayı gösterilemez ve partisinden istifa etmedikçe bağımsız aday olamaz’ ifadesine göre il seçim kuruluna başvuru yaptığı öne sürüldü.

Maşallah herkes hukukçu olmuş haberimiz yokmuş.. Hafta sonu bu haberi paylaşımımın altında Kocadon‘un adaylığının elinden alınıp alınamayacağı tartışıldı.

Kimse de “CHP’nin derdi ne?” sorusunu sormadı!

 

xx           xx           xx

Eğer CHP‘nin gerçekten böyle bir başvurusu oldu ise ve itiraz İl Seçim Kurulu tarafından kabul edildiyse dün karara varılmış olması gerekir. Eğer itiraz sahiplerinin lehinde bir karar çıktı ise Mehmet Kocadon ve DP İl Yönetimi de karara yarın itiraz edebileceklerdir.

Anlaşılan CHP’de değil, Osman Gürün de korku dağları sardı…

Ki bugünlerde nereye gitse “zorlama yapay gülümsemesi” ile birlikte oldukça “düşkün ve düşünceli” görüntülerle kameralara yakalanmaya başladı… (!)

Hafta sonunda DP adaylarından sadece Kocadon‘a değil, partinin Bodrum adayı Halil İbrahim Kaynar‘a da itiraz edilmiş. Ayrıca bir itiraz da CHP‘nin Bodrum adayı Mustafa Saruhan için yapılmış.

Kaynar‘ın adaylığına AK Parti‘nin itiraz ettiği söyleniyor. AK Parti elbette Yarımada‘da Kaynar ile oy zayiatı yaşamak istemeyecektir. Ancak itiraz CHP‘nin itirazı da olabilir…

Çünkü Kocadon CHP’deki taraftarlarının oylarını Kaynar’a konsolide etmek isteyecektir.

Bu noktada Hüseyin Anıl, “Halil İbrahim Kaynar’ın seçime sokulmamasından kim karlı çıkar?” diye sormuş. Ben de sorusunun altına “İYİ Parti adayı Mehmet Tosun kazanır.” diye yazdım…

 

xx           xx           xx

Peki CHP‘nin Bodrum adayı Mustafa Saruhan için kim itirazda bulunabilir?

Şimdi “Ya İYİ Parti veya AK Parti” dediğinizi duyar gibiyim… Bunlar ihtimal, ama CHP‘den birilerinin itiraz etmiş olabileceği de ihtimal dahilinde… Ben İYİ Parti‘nin itiraz edeceğini sanmıyorum. Çünkü Mehmet Tosun karşısına Saruhan‘dan daha güçlü bir aday gelsin istemez… Burada aslında “Saruhan’ın adaylığı kalkarsa CHP’den kim aday gösterilir?” diye sormak lazım.

Ki asıl sorulması gereken soru da şu;

CHP gibi bir parti hukuken tartışılabilir, tartışılan isimleri neden, nasıl aday yapar?

Neyseki hafta sonunda Bodrum İlçe Seçim Kurulu, Demokrat Parti Bodrum Belediye Başkan adayı Halil İbrahim Kaynar’ın adaylığını düşürürken, CHP Bodrum Belediye Başkanı adayı Mustafa Saruhan’ın adaylığında ise bir engel olmadığı yönünde karar vermiş…

Bodrum‘dan Fatih Bozoğlu hafta sonunda haber yaptı. İddialı bir şekilde Bodrum Belediye Başkan adaylığı için yola çıkan DP adayı Kaynar, (23 Şubat 2019) günü akşamüstü İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan başkan adaylığının düşürülmesi ile ilgili kararı beklediğini, kendisine tebligat yapıldıktan hemen sonra İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunacağını söylemiş.

Kocadon CHP’den aday adayı olurken Kaynar da AK Parti’den aday adayı olmuştu…

 

xx           xx           xx

Bodrum İlçe Seçim Kurulu, ayrıca DP’nin Bodrum Belediye Meclis Üyesi adayı Hüseyin Özgül’ün adaylığını da düşürmüş.

Aslında ben bugün meclis üyesi adaylıklarından ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun‘un Muğla Büyükşehir Başkanı ve CHP Muğla Milletvekilleri ile ilgili iddiasından söz edecektim. Ancak bana ayrılan yer bitti. Yarın devam ederiz.

Bugün yazımızı Ahmet Tan Karaosmanoğlu‘nın Seçim Kurulu‘na yapılan itirazla ilgili yorumu ile tamamlayalım:

Bu girişim, her şekilde girişim yapanların zararına olur. Girişim yapanların talebi haklı çıkarsa Kocadon, Saatçı lehine destek kullanır. Girişimciler haksız çıkarsa Kocadon daha çok pirim yapar.

KaraosmanoğluCHP Kocadon’u durdurmak için adaylığına itiraz mı etti?” başlıklı paylaşımımın altına yaptığı yorumda “Keşke itiraz etseler. Korktuklarıda ortaya çıkar.” diye devam etmiş.

Kocadon ile ilgili itirazın CHP tarafından yapıldığı anlaşıldı. Demek ki korkuyorlar… (!)

Buarada Büyükşehir Belediye Başkanı adayları ile ilgili röportajlarımız olacak. Sorularımıza ilk yanıtlar Behçet Saatcı‘dan geldi. Bu hafta paylaşırız…

——————————                                                                             ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Sana ışık tutanlara sırtını dönersen, göreceğin şey kendi karanlığın olur… (Descartes)

ÇİVİ

Arkadaşım, adaylarla ilgili itirazlar için “Daha baştan itirazlar başladı. Sandıklar açılınca kıyamet kopacak” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
gerçek CHP'li 26 Şubat 2019 / 12:50

Özcan Bey Seyit Torun’dan bahsedeceğini yazmışsın. Seyit Torun yerel işbirlikçilerle Muğla’da CHP’yi bitiren kişidir. CHP seçmeni faşizme geçit vermeyecektir. CHP’den aday olmak demek CHP’li olmak değildir. Büyükşehir Meclisine gidebilecek adaylar bir tek partiliye bile sahip çıkmayan (biz onların oyunu alacağız ekibinden) biatçılardan seçilmiş. Menteşe’de yaşayan CHP’liler sadece Bahattin Gümüş’e oy verecektir. Çıksınlar sokağa CHP’lilerin kime oy vereceğini öğrenirler.

gerçek CHP'li 26 Şubat 2019 / 15:57

CHP Bodrum adayı Mustafa Saruhan’ın adaylığı İl Seçim kurulunca düşürülmüş. Dört milletvekili, CHP İl Başkanı, Osman Başkan ve biatçıları ile başta Seyit Torun olmak üzere parti meclisi üyeleri Muğla’da partiyi mahvettiler. Düğün yapsınlar artık.

Reşat Öztepe 26 Şubat 2019 / 16:52

Bu seçimde Saadet Partisi‘nin AK Parti‘ye zarar vermesi. Gocuman; Bugünkü yazınız tahlil gibi. Teşhis de var, tabii kendinize göre tavsiye de var. Yorumumun ilk başında ki “‘Cümlecik'” den anladığımız o ki, geçen seçim de 340 oy ile Ak parti 3 ncü Vekilliği kaybetti. Saadetsiz oylar da fethiye’den olduğunu öğrendik. İnşaallah ayni kafa yapısı olanlar yine ayni hatayı yapmazlar. Gerçi bu yerel seçim ama. sevgi ve saygı.

Nabide Kılınç 27 Şubat 2019 / 01:23

Yazınızla ilgili çok farklı bir düşüncem odur ki; Bazen tüm bunlar ilgilendirmeyip bu sığ, kısır, dar kalıplı siyaset ve aday anlayışından kurtulsak.
Yerel seçimlerde adaylar ve siyaset ne olmalı iken, neyi yaşıyoruz.:(belki ütopya şimdilik, çünkü siyasetin anlayışı henüz bu denli gelişmedi.)
Belediye başkanlığına aday çıkaracak siyasete bakınca;
Eğer siyaset o kente, bölgeye iddialı ve kararlı bir program ve aday çıkaracak ise, söylemde değil, uygulamada.
Siyasi partiden belediyecilik kadrolarına uygun bir ekip ile birkaç yıl önceden çalışmaya başlar, o kentin tüm analizlerini yapmalı, programlarını tespit etmelidir. Proje etütlerini veya ön çalışmalarını bir tasarı program haline getirerek hazırlayacağı dosyayı ilişkili olduğu siyasi partiyle bunun ön köprülerini çalışmalarını kurmuş olmalıdır ve programlara uygun kapasitede bir ismi atayarak veya seçerek siyaset ve yerele “işte biz bu şehre talibiz, size sevgi ve hizmette iddialıyız demelidir. .
İşte o zaman öne çıkan bu siyaset ve anlayış, tam olarak halk ve kent için çalışacaktır. Çalışma yolunu çizecektir.
Oysa ki, neyi yaşıyoruz?
Sadece isimler mi değişiyor ki? Kavrayış, anlayış aynı.