CHP ve Belediye Bandosu!

Bu haber 12 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.578 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

9 Eylül Kurtuluş Savaşı’nın kesin zaferle sonuçlandığı; Türkiye’nin kurtuluş, CHP’nin kuruluş günü… Pek çok bakımdan anlamlı bir gün…

İzmirliler hafta başında kurtuluş ile kuruluşu birlikte kutlarken CHP’liler yurdun her yanında partilerinin 90. Kuruluş Yılını kutladılar.

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk geçen hafta “İlk defa görkemli bir kutlama yapacağız.” demişti.

Bu sözler bana gençliğimde CHP’nin Bodrum’da yaptığı kuruluş yıldönümlerini anımsattı. Muğla’nın CHP’lileri kuruluşu kutlamak için Bodrum’a akarlardı. Kale’nin dibinde bir restoran vardı. Dolar taşardı.

İl Başkanı Öztürk ise beni şaşırtmadı!

xx        xx        xx

Şaşırtmadı” dediğime bakmayın. O “görkemli kutlama” yapılabilmiş olsaydı şaşırırdım. Yapılamadı, şaşırmadım…

CHP’nin ilk kutlama etkinliği 18. Dönem Muğla Milletvekili, CHP Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı Musa Gökbel’in Sınırsızlık Meydanı’nda adaylığını ilan ederken topladığı kalabalık, aynı meydanda CHP İl Yönetimi tarafından toplanamamıştı!

Ama CHP’li Belediye başkanları ile yeni belediye başkanı ve belediye meclis üyesi aday adaylarının tamamı oradaydı. Onlarında muradı Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin ile göz göze gelmek olmuş olmalıydı.

Hala çoğunun aklında “atama” vardı ya belki yararı olurdu!

xx        xx        xx

Oysa o gün oraya CHP Muğla’nın İl Yönetimi, İl Kadın Kolları, İl Gençlik Kolları ile tüm ilçelerin ilçe, kadın, gençlik yönetimleri, belde yönetimleri, ilçe ve belde belediye başkanları ile belediye meclis üyeleri, İl Genel Meclisi Üyeleri tamamı gelmiş olsaydı, çok daha kalabalık olabilirdi.

Olamadı!

Davul zurna eşliğinde orada olabilenleri Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin’in kendilerine neler diyeceğini merakla, ama boşuna beklediler. Sınırsızlık Meydanı kaidesi önünde yapılan konuşmayı kimse duymadı. Düzensizliğin getirdiği izdihamdan gazeteciler bile duymadı.

Çünkü ses düzeni yoktu!

xx        xx        xx

Kutlamanın ertesi günü “90. Yılında, Sınırsızlık Meydanı’nda CHP’nin sesi çıkmadı” diye haber yapan oldu mu diye baktım, olmadı. Hiç değilse Genel Başkan Yardımcısı Keskin aynı gece yapılan kutlama balosunda yaptığı konuşma ile durumu telafi etti!

Sınırsızlık Meydanı’nda bir masa büyüklüğünde ‘doğum günü pastasıGenel Başkan Yardımcısı Keskin tarafından kesilirken, bir partili “Bunu altı katlı yaptırmak zor muydu?” diye soruyordu…

Kesilen pasta dağıtılmadı. Zaten kimseye de yetmezdi. Öylece orada, meydanda bırakılıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçildi.

Ne yürüyüşte, ne Cumhuriyet Meydanı’nda kimsenin elinde ne bir Türk Bayrağı, ne bir CHP bayrağı da yoktu!

xx        xx        xx

Cumhuriyet Meydanı’nda da ne olup bittiği anlaşılamadı. Yatağanlı emekli öğretmen Fehmi Özsoy bağıra çağıra şiirler okuyordu, ama meydanın kaldırımlarından geçenler, durup ne olup bittiğini anlamaya çalışanlar sevgili hocamı duyamıyorlardı.

Orada da ses düzeni yoktu!

Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. O gün CHP’lilerin hala İstiklal Marşı’nı en doğru okuyanlar olduğunu gördük. Acaba o an Atatürk dile gelse, “Siz bu meydanı eskiden daha kalabalık doldururdunuz. Bayraklarınızı nerelerde bırakıp geldiniz?” diye sorar mıydı bilemem.

xx        xx        xx

Sınırsızlık Meydanı’nda iki Perşembe Muğla Belediyesi Bandosu’nu dinledim. Bando herkesin beğenisini toplamış bulunuyor…

O gün ise Belediye Bandosu da yoktu. CHP’li bir belediyenin bandosu o gün çalmayıp da ne gün çalacaktı?!!

O gün orada bulunanlardan birisi “İl Yönetimi isteseydi, Başkan Gürün bandoyu verirdi.” diyordu. Başkan Öztürk istemeyi akıl edememiş olabilirdi. Peki, hemen her konuda, herkesle akıl ve öneri paylaşımında bulunan Başkan Gürün, “bando ve ses düzeni” konusunda öneri paylaşımında bulunmamıştı ki…

Bir başka CHP’li de bu konuda, “Başkan Gürün atama umudunu kestiği için akıl edememiştir” diye savunmaya geçiyordu. Bir başkası bu tartışmaya “İyi de il başkanına katılımcılara bayrak dağıtılmasını da Başkan Gürün mü akıl edecekti?” diye müdahale ediyordu.

xx        xx        xx

Oysa o gün… 9 Eylül günü kutlama programı veya programsızlığı içinde Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’i de ağırlayan CHP Sınırsızlık Meydanı’nı da, Cumhuriyet Meydanı’nı da miting alanına çevirebilirdi.

Olmayınca olmuyor işte…

xx        xx        xx

Biz yine de umudumuzu kesmedik. Hafta başında o gün gece bir restoranda da “Kuruluş Balosu” vardı. “İlk defa görkemli bir kutlama yapacağız.” diyen İl Başkanı Mustafa Öztürk belki de baloyu kastetmişti.

Ama ortada “balo” da yoktu… Sanki köy düğünü vardı… Restoranın rakı bardağı olmadığı için çay bardakları rakı bardağı olmuştu. Geceye bini aşan insan gelince böyle olmuş olabilirdi. Belki de İl Başkanı Öztürk o kadar kalabalık beklemiyordu!

Orkestra da yoktu… Olmayınca 10. Yıl Marşı CD’den okundu. Herkes ayağa kalktı. Eller ise boştu… Masalara bayrak akıl edilememişti… Başkan Öztürk eşiyle ilk dansı yapabilirdi. Ama baloya dans ederiz diye gelen çiftlerde hüsrana uğramıştı. Yine de bir gurup genç “Ankaralı Turgut” havaları ile bir güzel eğlendi. (!) Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir yaralı bereli geldiği halde, öteki Milletvekilleri Tolga Çandar ve Ömer Süha Aldan belki de bu yüzden geceye gelmemişlerdi.

xx        xx        xx   

Ama iyi ki Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin vardı. O’nun konuşması ile beklenen coşku yaşanmıştı… Ama Keskin’in atama ile aday belirlenmeyeceği yönündeki sözlerinde katılımcıların bir bölümünde coşku moşku kalmamıştı… (!)

Sosyal demokrat bir partide atama olmamasına üzülenlerin olması şaşırtıcı idi. İl Başkanı Öztürk ise beni yine şaşırtmadı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI
BURAK ZEYBEK 12 Eylül 2013 / 09:40

Sanane Özgür bey CHP nin kutlama şeklinden sanane.CHP nin Muğla’da görkemli kutlamalar yapmasına gerek yok hıı gerek olsada akp gibi böyle görkemli kutlamalar yapacak parası yok.Parası var diyelim CHP nin akp gibi halkın parasını çarçur etme alışkanlığı yok.

burak solak 12 Eylül 2013 / 11:29

Burak zeybek kardeşim; yazar kutlamalarda afaki paralar harcansın dememiş.Para harcanmadan da çok çeşitli etkinlikler yapılabilir.Panel,sergi,yerel konser,belediye bandosu vb

BURAK ZEYBEK 12 Eylül 2013 / 14:57

Yok yok Burak bey yazarda her zamanki gibi Osman Gürün muhalefeti var.Yazar bu yazılarıyla sayın Osman Gürün’ü yıpratacağını sanıyor ama yazar bilmiyor ki Osman Gürün Muğlamıza kazandırdıkları ve kazandırmaya devam ettikleri ile Muğlamızın gelmiş geçmiş en başarılı belediye başkanı ve Muğla da yaşayanlar tarafından çok seviliyor.

Hayri Solmaz 12 Eylül 2013 / 18:41

Burak Zeybek yine nasıl saçma bir muhalefet yapmışda ne saçmalamış acaba diye bakmaya geldim. Burakcım yine güldürdün beni çok komiksin