CHP ve AK Parti’de İl Başkanı Kavgaları

Bu haber 29 Kasım 2017 - 0:12 'de eklendi ve 1.514 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’nin Muğla’da kalan ilçe kongreleri için geri sayım başladı.

Kongreler yeniden 8 Aralık Cuma günü başlıyor.

Cuma günü saat 10.00’da Köyceğiz, saat 15.00’de Ortaca kongreleri yapılıyor.

Menteşe kongresi de 9 Aralık Cumartesi günü saat 11.00’de gerçekleştiriliyor. Aynı gün saat 15.00’de de Ula kongresi yapılıyor. 8 Aralık’ta Köyceğiz ve Ortaca; 9 Aralık’ta Menteşe, Ula; 10 Aralık’ta Milas, Bodrum gerçekleştiriliyor.

23 Aralık’ta Datça ve 24 Aralık’ta da Fethiye kongreleri gerçekleştirilecek.

Böylesi ilk kez yaşanıyor.

Geçmiş yıllarda bir güne iki kongre sığdırılmazdı.

AK Parti’ye CHP’de ayak uydurmaya başladı. Parti içi demokrasi ortadan kalkınca…

CHP İlçe Kongreleri ise 3 Aralık Pazar günü Ula ve Bodrum Kongreleri ile sona eriyor. Milas Kongresi 2 Aralık Cumartesi günü tek kongre olarak yapılıyor. 1 Aralık Cuma günü de Kavaklıdere, Ortaca Kongreleri gerçekleştiriliyor…

 

xx        xx        xx

Her iki partinin de sanki acelesi var.

Acaba “erken seçim” telaşı mı?

Bu da olabilir, ama…

Nasıl olsa AK Parti’de konuşan yok. CHP’de de konuşma yok… Yasak!

Divan Başkanı, İl Başkanı, Milletvekili ve ilçe başkanı… AK Parti de Divan Başkanı izin verirse muhalif aday… Yakında CHP’de de muhalif adayın konuşması Divan Başkanı’nın (İl Başkanının) iznine tabi olursa şaşırmayın…

Konuşmalar onar dakikadan toplamda en çok 1 saat eder. Bir saat de oylama, eder 2 saat…

İki saate sığdırılmış kongrelerden günde 2 değil, 3 tane bile yapılır!

Ancak ben AK Parti’de Datça ve Fethiye Kongreleri; CHP’de de Milas Kongresi için birer gün ayrılmış olmasına anlam veremedim!

Acaba bu kongreler her iki partide de İl Kongrelerini etkileyici sonuçlar mı bekleniyor?

Bir anlam verebilen varsa yorum yapsın…

 

xx        xx        xx

Her iki partide de kongreler “delege seçimlerinin üyelerin hür iradeleri ile yapılmamış olmasından dolayı” genellikle rekabetsiz “tek liste, tek aday” ile yapılmakta.

Ancak AK Parti’de “Genel Merkez”den, CHP’de “Yerel Merkez”den gelen baskılara rağmen iki listenin yarıştığı ilçelerde az değil…

Örneğin CHP’de Menteşe İlçe Kongresiyerel merkez” icazetini almış tek liste ile yapılırken, AK Parti’de Menteşe İlçe Kongresi’nin “genel merkez” tarafından İlçe Başkanlığı’na atanmış olan Tamer Topal’ın karşısına bir aday çıkacaktır.

AK Parti Menteşe İlçe Kongresi’nde çıkması beklenen “muhalif adaya” görevden alınmış olan Erdoğan Ünal muhtemelen açıktan veya el altından destek verecektir…

Sadece Menteşe ilçesine baktığınızda bile ortaya çıkan bir gerçek var. O da, yeni yılda yapılacak olan İl Kongresi’nde AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin karşısına kesinlikle bir aday çıkacağını göstermekte…

Çünkü İl Başkanı Mete’nin “gafları” yandaşlarını, kendisini sevenleri bile “İllallah” dedirtmiş durumda…

CHP’de de İl Başkanı Mürsel Alban da sevenlerini bile canından bezdirmiş durumda, ama matematiksel olarak karşısına bir il başkanı adayı çıkması şimdilik mümkün görünmüyor.

 

xx        xx        xx

AK Parti’de ilçe kongreleri Dalaman’da başladı.

Dalaman’da olaylı geçen kongrede İlçe Başkanı Muhammet Karakuş’un karşısına eski İl Genel Meclisi Üyelerinden Habil Uslu aday olarak çıktı, ama Divan Başkanlığı adaylığı kabul etmedi.

Tek listeyle yapılan Kavaklıdere Kongresi’nde Volkan Alpözen; Seydikemer’de Salih Gümüş; Yatağan’da Ali Tekin güven tazeledi.

İki listenin yarıştığı Marmaris’te de İlçe Başkanı Osman Ülgen güven tazeleyenlerden oldu.

Böylece tamamlanan kongreler İl Başkanı Mete’nin yüzünü güldürdü.

Ancak ikinci etap kongreler öncesi yapılan ilçe başkanı atamalarının önemli kesiminin İl Başkanı Mete’nin istediği gibi gerçekleşmediği, O’nun beklediği gibi bir “teşkilat yenilenmesi” olmadığı da siyasi kulislerde konuşuluyor…

Bu arada Fethiye İlçe Başkanı Abdulkadir Sarıhan, Datça İlçe Başkanı Mehmet Cennet, Ula İlçe Başkanı İsmail Akkaya kongreler öncesinde “genel merkez” tarafından yeniden atandı.

Ortaca, Köyceğiz, Bodrum, Milas ve Menteşe’ye de “genel merkez” adayları olarak açıktan atamalar yapıldı. Bunlardan Bodrum, Milas ve Menteşe atamaları tepkiyle karşılandı.

8 Aralık’ta başlayacak kongrelerin Datça, Ortaca, Ula, Köyceğiz hariç hemen hepsinin listeler yarışı ile geçmesi bekleniyor.

Başta Fethiye olmak üzere Menteşe, Bodrum, Datça ve Milas kongrelerinden alınacak sonuç ile İl Kongresi’nin de iki liste ile yapılacağı ve aday olması halinde İl Başkanı Kadem Mete’nin kongrenin kaybedeni olacağı söyleniyor.

 

xx        xx        xx

Tabi şu ana kadar “genel merkeze” değil, “il başkanı Mete’ye muhalif” bir il başkanı adayı çıkmış da değil.

Siyasi kulislere bakılırsa “çıkacak” deniliyor.

Aksi takdirde Muğla’da mevcut il başkanı ve yönetimi ile 2019 seçimlerine gidilmesi halinde AK Parti’nin Muğla’da ciddi kayıplara uğrayacağı öne sürülüyor.

Aynı öne sürümler CHP’de de yapılıyor.

CHP’de “İl Başkanının değişmemesi ve özellikle belediye başkan adaylarının üyelerle belirlenmemesi halinde ciddi sıkıntılar yaşanacaktır” diyenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi görülmüyor.

Her iki partide de il yönetimine ve CHP’de ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e tepkili olanlar “Ankara bize inanmayabilir. Anket yaptırıp gerçeği görsünler” diyorlar…

 

xx        xx        xx

Bütün bunlar olup biterken, konuşulup, hesaplar yapılırken beklenmedik bir şekilde Kadın Kolları İl Başkanı değiştirildi.

Üstelik aday adayları Ankara yollarını aşındırmadı.

Kimsenin aklına gelmeyen, aklından geçmeyen yapıldı.

Bugüne kadar üç il başkanı gören Kadın Kolları İl Başkanı Armağan Erol görevden alındı.

AK Parti kurmaylarının deyişi ile istifa etti…

Yerine de bir dönem adı il başkanı adayları arasında geçmekle birlikte Yatağan Belediye Başkanı adaylarından Yatağan eski İlçe Başkanı Mustafa Toksöz’ün eşi Ümmühan Toksöz atandı.

Kadın Kolları İl Kongresi yapılır mı, yapılırda karşısına aday çıkar mı derseniz?

Sanmıyorum.

Atanmadan önce adı dillendirilip, yıpratılmasına imkan verilmeyen Ümmühan Toksöz ile ilgili şu ana kadar olumsuz bir şey duymadık. Doğrusu ben karşısına aday çıkacağını, çıkarılacağını sanmıyorum…

 

xx        xx        xx

Doğrusunu söylemek gerekirse, Kadın Kolları İl Başkanlığı’na sessiz sedasız Ümmühan Toksöz’ün atanmış olması İl Başkanı Mete’ye muhalefet edenleri umutlandırmış bulunuyor.

AK Parti’nin adını vermek istemeyen bir yerel kurmayının yorumu şöyle oldu;

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her vesile ile metal yorgunluk ve değişim demesine rağmen İl Başkanı’nın değişmeyeceği söylentileri Muğla’da umutları kırmıştı. Bu kırıklıkta Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın tavır ve tutumları da etkili olmaya başlamıştı, ama Ümmühan hanımın atanması il başkanlığı düzeyinde de değişim kapısını aralamış oldu. Kongreden önce değişim yaşanabilir. Olmadı, kongrede artık.

AK Parti de gerçekten dozu her gün artan ciddi bir “Kadem Mete muhalefeti” yaşanıyor.

Sadece AK Parti’de değil, bu “muhalefet” basına da sirayet etti… İnsan bunu nasıl başarabilir derseniz, bilmiyorum. Bildiğim İl Başkanı Mete bunu “gafları” ile becerdi, dersek yetersiz kalır. “Muğla”yı bilmese de her şeyi bildiğini sanıyor ve herkese, hatta “Muğlalılara” tepeden bakıyor…

Muğla’da adam olsaydı, ben il başkanı olmazdım” diyebiliyor.

Gerçekten böyle dediyse, ne yapalım “atayanların” kabahati!

Muğlalılara soran olmadı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

5 ADET YORUM YAPILDI
ayla ak 29 Kasım 2017 / 09:34

AKP İl Başkanı Kadem Mete’nin “DENSİZ BASIN” gafı unutulur mu? Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Süleyman Akbulut gerekli yanıtı Mete’nin anladığı yada anlayabileceği dilden yanıtladı. Merak edenler arşivden baksınlar. Kadem Mete yine Yatağan’da Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’le ilgili yaptığı gaf Muğla’lılarca yenilir yutulur cinsten değildi. Merak edenler arşiv haberlerinden baksınlar. Hele Muğlalılara yaptığı en son hakaret gaflarına tüy dikmiştir. Ne demek “Muğla’da adam yok” Muğlalılar adam oldukları için İNSAN oldukları için seni burada barındırdılar. Sayın Kadem METE ne demek Muğla’da adam yok? Hiç merak etme Muğla’nın ADAMLARI seni bu kongrede Muğla’mızın başından def ederek adamlıklarını gösterecekler. Madem sen böyle istiyorsun. Muğlalılar gerekli yanıtı sana vereceklerdir. Siz burada il başkanı olduysanız Muğlalıların adamlığından ve İNSANLIĞINDAN DIR. Kusura bakmayın siz tevazu nedir? Onu bile bilmiyorsunuz. Biz taraf değiliz MUĞLALI YIZ. İNSANIZ. BÖLGECİLİK, HEMŞEHRİCİLİK,FEODAL İLİŞKİ NEDİR BİLMEYİZ. ÇAĞDAŞIZ. Böyle olsaydık, Erzurumlu, Sivaslı, Rizeli İl Başkanları olmazdı. Konyalı,Adapazarlı,Trabzonlu,Kayserili,Giresunlu, Rizeli Milletvekillerimiz olmazdı.

ayla ak 29 Kasım 2017 / 11:48

Son cümlede “Böyle olsaydık” Böyle olmasaydık olacak. Düzeltir özür dilerim.

salihdemir 29 Kasım 2017 / 16:22

Yorumcu Sayın Ayla Ak Erzurum’lu da CHP’yi Muğla’da mahvetti. CHP İl Başkanlığı seçiminde inşallah Atatürk’çü, solcu, gerçek CHP’li, hak hukuk adalet bilen, özgürlükçü Muğla sevdalısı birisi aday olup, kazanırsa partimiz 2019 seçimlerine kadar derlenip toparlanabilir. Yoksa durum çok vahim.

Nabide Kılınç 30 Kasım 2017 / 12:21

CHP yi temsil etmek davranış ve tutumdan başlar. CHP yi taşımak gerçekten çok ciddi bir kulvar ya gereği gibi taşırsınız ya da hep muhalefet çizgisinde içindeki kişisel beklenti ve çıkarlara teslim edersiniz. Muğla’da CHP tüm sevenleri ve halk tarafından hayata katılmış bir siyasi varlık. Gelip başında hiç CHP ilkelerinde çaba göstermeden kendi tekellerinize çekerseniz bu Muğla’nın hakettiği şeye haksızlık demek olur. Hazır var hoyratça ve aymaz yitiremezsiniz. CHP yi uzaklaştırmak denir . Lütfen diyerek noktalayalım.

Saffet Akman 02 Aralık 2017 / 00:11

Muğla’da adam olsaydı, ben il başkanı olmazdım .. çok doğru bir söz ama eksik bir söz muğlada ak partide adam olsa idi kadem mete il başkanı olmaz hasan özyer milletvekili olmaz hasan kökten milletvekili olmaz idi.. ihsan küreci il başkanı olmaz idi akp de adam yok muğlada değil!!