“CHP Tüzüğüne Çekilmeli”

Bu haber 24 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.174 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Son yerel seçimde (30 Mart) CHP örgütlerinin önseçim sandığını getiremediği Muğla’da son genel seçimin (7 Haziran) milletvekili adayları için önseçim sandığı ortaya konup, eğilim yoklaması ile belirlendi.

Bunu hep düşünmüşümdür. CHP’de önseçim sandığının ortaya konulup konulmaması; hangi seçimde konulup hangi seçimde konulamayacağı belediye başkanlarının; en azından Büyükşehir Belediye Başkanlarının isteğine mi bağlı?

xx        xx        xx

Tekrar seçim 1 Kasım’da…

AK Parti’de de, CHP’de de, MHP’de de milletvekilleri tedirgin.

Bu Türkiye’de böyle… Muğla’da farklı.

Görünen o ki Muğla’da MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan’ın bir sıkıntısı yok. MHP Lideri Bahçeli MYK Üyesi de olan bir ismi tekrar seçimde değiştirmez. MHP Dalaman’ı elinde tutamamış, Ortaca’da oyları gerilemiş, Bahçeli buna bakmaz…

Ama aday listesinin ikinci, üçüncü sırası değişebilir.

AK Parti’de de Hasan Özyer’in sıkıntısı olmaz.

Unutmayalım ki, Özyer 7 Haziran Seçiminde aday olmadı. Başbakan Davutoğlu tarafından aday gösterildi.

Ancak Özyer taktik olarak listenin ikinci sırasına kaydırılabilir. AK Parti’de muhtemelen Hasan Kökten sıkıntılı olabilir. AK Parti kurmayları kendisini yeniden aday göstermeyebilir.

Ayrıca AK Parti listesinin tamamı Hasan Özyer hariç değişebilir…

xx        xx        xx

Gelelim CHP’ye…

Kaç yazıdır da CHP’ye gelememiştik.

CHP Genel Merkezi Muğla’da AK Parti ve MHP’nin olduğu gibi rahat değil. Çünkü CHP’nin 7 Haziran seçimi adayları Muğla’da parti genel merkezi tarafından değil, delegeler tarafından seçildi. Bu noktada yanıtı merak edilen soru şu:

CHP 1 Kasım tekrar seçimine 7 Haziran adayları ile mi, yoksa yeniden bir önseçim (eğilim yoklaması) ile belirlenecek adaylarla mı gidecek?

Sorunun yanıtı bende yok. İl Başkanı Mürsel Alban’da olduğunu da sanmıyorum. Olsa açıklardı. Milletvekillerine hiç sormayın…

Yani Muğla’da CHP Milletvekilleri AK Parti ve MHP Milletvekillerinden çok daha tedirgin ve sıkıntılı… 7 Haziran seçiminin milletvekili aday adayları da bir o kadar umutlu…

xx        xx        xx

CHP 1 Kasım tekrar seçimine 7 Haziran adayları ile mi, yoksa yeniden bir önseçim (eğilim yoklaması) ile belirlenecek adaylarla mı gidecek?” sorusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sorulmuş… Nejat Altınsoy arkadaşımın bu konuda bir yazısında paylaştığı gibi KılıçdaroğluYüksek Seçim Kurulu’nun kararına göre hareket edeceğiz.” demiş.

Yüksek Seçim Kurulu7 Haziran’daki listeniz ile seçime gidebilirsiniz” diyebileceği gibi “Bu yeni bir seçim. 7 Haziran’da eğilim yoklaması yapmışsınız, yine yapın” da diyebilir.

Tekrar seçime 1 Eylül’den sonra 60 gün var. 60 güne önseçim (eğilim belirleme) sığdırmak, iki ayağını bir pabuca sığdırmak gibi bir durum olabilir.

Yüksek Seçim Kurulu o zaman CHP’den iki ayağını bir pabuca sığdırmasını isteyebilir!

Bütün partilere “İstediğinizi yapın” da diyebilir…

Diyebilir mi? Bilmiyorum. Hep birlikte göreceğiz.

xx        xx        xx

Bu durumda önümüzde iki ihtimal var.

Birincisi mevcut milletvekilleriyle; yani 7 Haziran listesi ile seçime gidilecek.

İkincisi 1 Kasım tekrar seçimi için adaylar yeniden eğilim yoklaması ile belirlenecek.

Doğrusu ne?

CHP’nin tüzüğünde ne yazılı ise onun yapılması…

Aslına bakarsanız ve gerçekten CHP kalkıp Yüksek Seçim Kurulu’na sordu ise veya sararsa gelecek yanıt “Tüzüğünüze bakın.” olacaktır.

CHP’nin 1 Kasım Tekrar Seçimi’ne adaylarını nasıl belirleyerek gideceği YSK’nu neden ilgilendirsin ki!

xx        xx        xx

CHP 7 Haziran genel seçimleri öncesinde Muğla’da milletvekili adaylarını sandıkta eğilim yoklaması ile belirledi.

Bu “eğilim yoklaması” hep “Ön seçim” ile karıştırıldı. Bu bilerek veya bilmeyerek yapıldı.

Ön seçim hakim nezaretinde yapılır ve sonuç tartışılmaz, hiçbir şekilde değiştirilmez.

Eğilim yoklaması ise öyle değil.

7 Haziran Genel seçimi için yapılan eğilim yoklamasında Fethiye’den Emrah Doğu listenin ikinci veya üçüncü sırasında çıkmış olsaydı ne olurdu?

CHP Genel Merkezi muhtemelen sonucu onaylamazdı. Çünkü yapılan bir eğilim belirleme idi… Emrah Doğu’nun sandıktan 4. sırasında yer alarak çıktığı aday listesi ise kimseyi rahatsız etmedi!

xx        xx        xx

Ne olur?

CHP Genel Merkezi Muğla’da 1 Kasım Tekrar Seçimi’ne 7 Haziran Genel Seçimi’ndeki Akın Üstündağ, Ömer Süha Aldan (atama), Nurettin Demir, Burak Erbay, Emrah Doğu ve Süleyman Girgin’den oluşan liste ile giderse buna tepki gösterenler olacaktır.

7 Haziran 2015 Genel Seçimi için yapılan eğilim yoklaması, adı üzerinde 7 Haziran seçimi için yapılmıştır. 1 Kasım Seçimi ise yeni bir seçim. O zaman eğilim yoklamasının yenilenmesi gerekir.” diyenler çıkacaktır.

Tabi buna CHP Genel Merkezi de “Doğru söylüyorsunuz. Biz 7 Haziran için eğilim yoklaması yapmıştık. Resmi ön seçim yapmış olsaydık, tekrar etmemiz gerekirdi. O bir eğilim yoklamasıydı ve aradan çok zaman geçmedi, o yoklamaya göre yine aynı liste ile seçime gidiyoruz.” şeklinde yanıt verebilir.

xx        xx        xx

Tabi CHP Genel Merkezi Muğla’da eğilim yoklamasını yineleyebilirde…

O zaman eğilim yoklamasında, şu anda belediye başkanlarının güdümünde “blok listelerle” belirlenen delegeler oy kullanacaktır. Hal böyle olunca eğilim yoklaması yapmanın alemi olur mu?

Belediye Başkanlarının 6 yeni ismi sıralayıp, seçime gidilmesi hayırlı olacaktır. Çünkü şunun şurasında yaklaşık 60 gün kalmış bir seçim için zaman kaybı yaşanmamış olacaktır!

O listenin başında Milas kökenli olarak Süleyman Girgin yer alırken, Dalaman Çukuru kökenli olarak ikinci sırada Burak Erbay ve Fethiye kökenli olarak üçüncü sırada Nurettin Demir yer alabilir…

Dördüncü sıraya da Bodrum’dan Hüseyin Anıl’ı getirebilirlerdi, ama delege seçimleri ile ilgili çıkışından sonra zor!

xx        xx        xx

CHP öyle ya da böyle 1 Kasım Seçimi için de örgütün önüne sandık koyacaktır.

Örgütün önüne sandık konulması halinde ise yeni delege yapısı ile sıralama belediye başkanlarının elinden çıkmış gibi olacaktır.

Bunu engellemek için üyelerle eğilim yoklaması yapılabilir.

O zaman Nurettin Demir liste başı olur. Ardından sıralama sanıl olur kestiremiyorum… Üyelerle her şey olur!

Doğrusu da bu… Milletvekili adaylarının partinin üyeleri ile belirlenmesi ve bu belirlemenin de hakim nezaretinde yapılması.

Aslında CHP kurmaylarının Yüksek Seçim Kurulu’na filan sormasına gerek yok. CHP tüzük gereğini yerine getirmek zorunda. O gerek ise hakim nezaretinde üyelerle önseçim…

Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa sınırlarına çekilmesini isteyen CHP’nin kendisinin de Tüzük sınırlarına çekilmesi gerekiyor.

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.