CHP Tosun ve Saatcı’yı Destekler mi?

Bu haber 28 Şubat 2019 - 1:24 'de eklendi ve 4.725 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Türkiye bugün itibariyle 5 yıl sonra Dünya’da ilk 10 ekenomiden biri olmayı hedeflemiş durumda. Peki bu hedefe nasıl ulaşacak? Birilerinin bir şey yapması lazım. Yani buzdağının altında yüzde 80 lik bir kısım daha var ve bunun ortaya çıkarılması gerekiyor. Bunun için de çok çalışmamız gerekiyor. TEKNOPARK’ın faaliyete geçirilmesi sağlanacak. Bilginin üretime dönüştüğü önemli kıstaslardan biri. Çoğu gelişmiş şehirlerin TEKNOPARK’ı var. Artık TEKNOPARK’ımız olacak. Öğretim üyelerimiz ürünlerini burası üzerinden de piyasaya sürebilecekler. Başka şirketlerle ortak çalışmalar yapabilecekler. Klinik Psikolojik Uygulama Araştırma Merkezi açacağız. Muğla halkına psikolojik destek ve terapi hizmeti vereceğiz. Muğla’nın çeşitli lokasyonlarında orta öğretim öğrencilerine yönelik spor/bilim kampları gerçekleştireceğiz. Eski BESYO binasının yerinde eğitim seviyesi yüksek, anaokulu da olan ve yabancı dilde eğitim veren bir ‘kollej’ açacağız. Muğla için en büyük memnuniyetsizlik konut fiyatları

Şimdi bu vaatler hangi adayın diye merak ediyorsunuz… Hiçbir adayın değil. Bunlar Muğla Sıtkı Koçman Üiversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek‘in Ağustos 2018 – Şubat 2019 arasındaki icraatlarının “Kazanımlar Hedefler” başlıklı sunumundan…

 

xx           xx           xx

Önceki gün Bodrum‘da çarşı yine fena karıştı.

İl Seçim Kurulu, DP Bodrum Belediye Başkanı adayı Halil İbrahim Kaynar ile CHP Bodrum Belediye Başkanı adayı Mustafa Saruhan‘ın adaylıklarına yapılan itirazları kabul etti. Kaynar ve Saruhan‘ın adaylıkları düştü.

Şimdi her iki partide Seçim Kurulu‘na yeni aday ismi bildireceklerdir. Tabi önce İl Seçim Kurulu kararına itirazlar yapılacaktır. Pek sonuç değişecek gibi görünmüyor. Çünkü CHP‘de yeni aday arayışı başladı bile!

Bu gelişmeden iki kişi karlı çıktı. Karlı çıkanlardan birisi İYİ Parti Bodrum Başkan adayı Mehmet TosunKocadon‘un Kaynar‘a konsolide ettiği “taraftar oylarıTosun‘a kayabilir. Hatta bir de bakmışsınız CHP ta başa dönmüş ve Bodrum‘da Mehmet Tosun‘u destekleme kararı almış!

Karlı çıkanlardan biri de Mehmet Kocadon… Görüldüğü gibi Osman Gürün ekibi hesapsız girişimleri ile Kocadon‘un yelkenini şişirmeye devam ediyor. Ki CHP Muğla İl‘in adaylığına itiraz ettiği Kocadon, Seçim Kurulu‘ndan “vize” aldıktan sonra şu paylaşımda bulundu:

Adaylık başvuruma yapılan itiraz reddedildi. Muğla halkı, başkanlık mazbatasının parti koridorlarında verilmediğini siyasetin baronlarına  gösterecektir.

Kocadonbaronları” demiş, ben “dükaları” diyeyim. Siyasetin dükaları oldukça sıkıntılı…

 

xx           xx           xx

Osman Gürün ve ekibi önceki gün Milas‘ta Muhammet Tokat‘ın seçim bürosu açılışından apar topar Ankara‘ya geçildi. Kulislere iki haber düştü. Birine göre Saruhan ile ilgili Seçim Kurulu kararı duyulunca Yüksek Seçim Kurulu‘na itiraz için Ankara‘ya gidildi… Elbette itiraz edilmiştir.

Peki bunun için Osman Gürün ve ekibine gerek var mı?

İkinci haber oldukça ilginç… Önceki gün akşam saatlerinde bir anda yayılan söylentiye göre, CHP Genel Merkezi anketlerde Muğla‘nın sıkıntılı olduğunu görmüş, o yüzden Başkan Gürün apar topar Ankara‘ya çağrılmış. Bu söylenti bana daha gerçekçi gibi geldi.

Ki önceki gece Hüseyin Anıl da facebook hesabından “Bay Osman Gürün’e sorular; Son bir kamuoyu yoklamasına göre, (sana da gösterilen) Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde durumun, %16. (İçler acısı) …  Bu gidişin olası, zorunlu (YSK negatif bir karar alırsa), Saruhan’ın yerine, yeni atanacak Bodrum Bld Bşk adayı atamasını yaptırmak için mi, o yollardasın? Yoksa, Kemal Kılıçdaroğlu, Muğla’daki bu hezimet oy oranını (%16) görüp, ‘ne yapacağız Osman’ görüşmesine mi çağırdı?” diye paylaşımda bulundu…

 

xx           xx           xx

Dün de önceki günde yazılarımda “.. CHP’de ve özellikle Başkan Gürün’de korku dağları sarmış durumda.” ifadesinde bulunmuştum. Meğer korku dağları bayırları aşmış CHP Genel Merkezi‘ne de ulaşmış galiba…

Söylentilerse giderek çeşitleniyor. CHP kulislerinde Osman Gürün‘ün adaylıktan çekilip, Oral Karakaya veya Behçet Saatcı‘nın aday gösterilebileceği konuşuluyor. İşte bu mümkün değil… Karakaya memuriyete döndü. Saatcı da resmen bağımsız aday olmuş durumda. Tabi bir ihtimal daha var; CHP, Başkan Gürün’ü adaylıktan azleder, seçimden sonra CHP’ye geçmesi koşulu ile “Muğla’da Behçet Saatcı’yı destekliyoruz” der… Ama Saatcı da “Ali Acar ve Hasan Karaçelik’in karşısındaki adaylarınızı çekin, olur” diye karşılık verir mi verir…

Olur mu derseniz, olur demek zor… CHP‘nin Muğla siyasetinde bundan sonra herşey olur gibi görünse de bence olmaz… Bunların hepsi kulis muhabbeti…

Ciddi olan bir şey varsa, o da CHP‘nin Muğla‘da Osman Gürün‘le kan kaybetmeye devam ettiğidir…

Bu köşede çok yazdım. “Alın Osman Gürün’ü, Muğla’yı rahatlatın” dedim.. “Osman ile seçime giderseniz Muğla’yı kaybetmekle kalmaz, kurultayı da kaybedersiniz” dedim… Sakalım da var, ama…

 

xx           xx           xx

İnsanlar her ne iş yaparlarsa yapsınlar “aşkla” yapmalılar, ama “hırsla” yapmamalılar. Hep orada olmadıklarının ve zamanı gelince olmayacaklarının da farkında olmalılar. “Ben” değil, “biz” demeyi bilmeliler… En önemlisi hesap verebilmeliler ve hesap verebilir olmalılar.

Belediye başkanı adayı olan başkanlardan şu ana kadar sadece Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar‘ın 5 yılın hesabını verdiğini biliyorum. Yanlışım varsa düzeltin… En azından onca muhalefete rağmen kendisini yeniden aday olarak atattıran Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün 5 yılın hesabını vermediğini biliyorum…

Umarım bu anlamda Rektör Prof. Dr. Hüseyin Çiçek Muğla‘yı yönetenlere ve yönetmeye talip olanlara örnek olur. Niyetim bugün Rektör Çiçek‘in geçen hafta üniversitesine ve Muğla‘ya hesap verdiği toplantıdan söz etmekti… Siyaset yine öne geçti… İnşallah bilimin öne geçtiği yılları da yaşar görürüz…

Seçime neredeyse bir ay kaldı, bu köşelerde adayların projeleri, hedefleri tartışılacağına adayları tartışmaya, CHP’nin Osman Gürün ve arkadaşlarının elinde Muğla’nın ne hallere getirildiğini konuşuyoruz!

 

xx           xx           xx

Nitekim dünde Habertürk‘te Muharrem SarıkayaCHP için de tam ‘Bodrum’ oldu” başlıklı yazısında, “… Sonunda YSK gerekli şartları sağlamadığı gerekçesiyle CHP’nin adayı Mustafa Saruhan’ın adaylığını iptal etti… Anlaşılan o ki kimse de önceden Saruhan’ın böyle bir durumu olup olmadığına bakmamış. En basitinden gidip Adli Sicil dosyasından bir satırlık evrak alıp durum incelenmesi yapılmasına gerek dahi duyulmamış…” demiş.

Sanki Osman Gürün‘ün hukuksal sorunları var mı diye bakılmış gibi…

Sarıkaya yazısında Saruhan ile ilgili “5 ay, 5 ay ve 3 ay 10 gün olmak üzere toplamda 13 ay 10 günlük cezası bulunuyor. YSK eğer ay hesabı yapmış olsaydı sorun olmayacaktı… Ancak 3 yıllık hak mahrumiyetinin geçmesi için gereken zamanı gün üzerinden hesap etmiş. .. Bir aydan daha kısa süre yeniden aday olmasının önüne engel teşkil etti.” derken, “Yüksek Seçim Kurulu, İl Seçim Kurulu’nun kararını hesabını ay üzerinden yapıp reddeder mi?” diye sorup şöyle devam etmiş:

Ankara’da pek ihtimal dahilinde görülmüyor; zaten CHP de yeni bir aday arayışına girmiş bulunuyor. CHP yöneticilerine, ‘Yeni bir aday çıkarmak yerine daha önce CHP listesinden aday yapılmak istenen Mehmet Tosun’a destek verilmesi yönüne gidilebilir mi?’ diye sordum. ‘Yeni bir aday çıkaracağız, bu adayımız da Bodrum halkının teveccühünü kazanmış biri olacak’ yanıtını aldım.

 

xx           xx           xx

Muharrem SarıkayaBir partinin bir seçim bölgesinde bu kadar patinaja düşmesi sadece zeminde değil, lastiğinde de yıpranma yaratır. Dolayısıyla CHP’nin de bir yıpranmışlık içine girmiş olması kaçınılmaz olacak.” ifadesinde de bulunmuş. Altına imza atarım…

Çünkü yazısında  Sarıkaya‘nın da ifade ettiği gibi, CHP Bodrum‘da önce İYİ Parti adayı Mehmet Tosun’un kendi listesinden gösterilmesini önerdi. Dün de vurguladım, Başkan Gürün ile il yönetimi ve milletvekillerinin isyanı üzerine bu karardan vazgeçildi.

Sonra Kocadon ile devam kararına yönelindi. Ondan da vazgeçilince Kocadon ne yapsın, CHP’den istifa edip, DP’den Büyükşehir adayı oldu. Saruhan da Bodrum adayı gösterildi. Onu da aldığı eski ceza adaylıktan etti, şimdi yenisine bakılıyor… Bu noktada Muharrem Sarıkaya şöyle diyor:

Bu kadar olumsuz gelişmeye kim neden oluyor diye soranlara ise CHP liderinin bütün gelişmeleri not ettiği ve öfkesini seçim sonuna kadar frenlediği yanıtı veriliyor…

İyi de Gürün ve ekibinin yanlışlarını kim frenleyecek? Alın Osman‘ı kurtulun…

Zevahirinizi de, CHP’yi de, Muğla’yı da kurtarın.

——————————                                                                            ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Bugünün güneşiyle dünün çamaşırlarını kurutamazsınız. (Süleyman Demirel)

ÇİVİ

Ahmet Şahan arkadaşım, “CHP Bodrum’da Saadet Partisi’ni destekleme kararı almış. Ben bu yaşıma kadar bu kadar beceriksiz il yönetimi ve kadar beceriksiz Genel Merkez görmedim” diye yazmış.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

8 ADET YORUM YAPILDI
Mahmut48 28 Şubat 2019 / 08:53

Kesinlikle destekler. Yaşadğım muhitte sn. Saatcı’yı destekleyeceğini söyleyen birçok CHP seçmeni var hatta Ak Partili olup da “Büyükşehirde Behçet Saatcı, ilçede Ak Parti”ye oy vereceğini söyleyenler bile var ve kanaatimce bu sayı 31 Mart’ta az da olmayacaktır. Bunda Sn. Saatcı’nın bağımsız aday olmasının etkisi de büyük.

oktay ozel 28 Şubat 2019 / 10:53

ey muglanin baskenti mentesede yasayanlar oy kullanmadan once
1- heykelden akyola kadar yuruyun
2- ogretmen evinin altinda ki eski garaja gidin ve bitmecegi bile bile neden insaata baslanip sehrimize kalicii buyuk bir santiye kazandirildi bir sorun.
3- karadagin dibine yapilan kasaba garajini bir gorun
4- ceketimi koysam kazanirim diyen , denenmis insanlari ,tekrar tekrar denemeye gerek yokken
5- ARTIK CHP NIN ATATURKUN CHP SI OLMADIGINI UNUTMA

günaydın 28 Şubat 2019 / 12:04

Sn.Oktay Özel’in önerilerine ilave olarak
-Yeni otogarda elinizde 2 valiz veya 2 koli ile otobüsten inin bu eşyalarınızı garajın alt katına oradanda otoparkta bulunan aracınıza taşıyın;

İbrahim Aybek 28 Şubat 2019 / 12:11

Behçet bey ile Kocadan bey Muğlada Osman Gürünü yer aradanda Mehmet Nil Hıdır bey çıkar.

gerçek CHP'li 28 Şubat 2019 / 14:57

Sayın Oktay Özel’in kasaba garajı eleştirisi çok doğru. Menteşe’ye 20 yılda yaptığı sadece ucube bir garaj. Şehir içinden gidişte ücret öde, dönüşte ücret öde, kendi aracınla gidersen otopark ücreti öde. Büyükşehirde CHP’li solcu kıyımı devam ediyormuş. En son Genel Sekreter Yardımcısı Hida Kılıç’ın emekli olacağı söyleniyor. Hida Kılıç’ı tanımam ama Muğla’da tecrübeli, çalışkan, dürüst, hatta kirada oturduğu söyleniyor. Bazı bürokratlar gibi rezidanslarda oturmadığı söyleniyor. Kendisine tavsiyem 31 Mart’ta Muğla’da faşizm sona erecektir. Büyükşehirdeki CHP’li ve solcular emekli olmasın.

Reşat Öztepe 28 Şubat 2019 / 17:19

Gocuıman; Yazınızı okudum. Dünkü yazınızın devamı. yarında devam edecek gibi görünüyor. Anlamadığım yada anlayamadığım şu;İ Biz Mahallî (Yerel) Seçimlere mi yoksa Genel Seçimlere mi gidiyoruz. Daha da ileriye gitmek istemiyorum. Amma; şunu da ifade edemeden geçemeyeceğim. Örnek vermek gerekirse abd. de Cumhuriyetçiler ve Demokratlar var. iki blok. bizde de acaba buna hazırlık mı. Cumhur ve Millet. bu işin doğrusu ne zaman yaşanır. 2023 de mi. yoksa daha erken mi. sevgi ve saygı.

gerçek CHP'li 28 Şubat 2019 / 21:44

Sayın Özcan Bey CHP Gençlik Kolları Başkanlığı yapmış iki gencin Muğla Büyükşehir Belediyesi ile ilgili anlattıklarını tekrar etmekte yarar var.
2018 yılında sosyal medyadaki açıklamaları özetle ; Barış Korkmaz Köyceğiz CHP üyesi, 2015-2017 arası Köyceğiz CHP Gençlik Kolu İlçe Başkanlığı yaptı. Tufan Erkan Yakar Muğla CHP İl Gençlik Kolları eski başkanı.
Muğla CHP İl Gençlik Kolları eski başkanı Tufan Erkan Yakar, sonra da, CHP Köyceğiz Gençlik Kolları eski Başkanı Barış Korkmaz, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ndeki görevlerinden çok çetrefilli baskılarla istifa ettiriliyorlar
Barış Korkmaz’ın sözleri şöyle “Fetö yapılanması ile ilişkili olabilecek, ailelerinde ve çevresinde, neredeyse belgelerle ispatlı gibi duran (ispatı çok kolay olmayan), pek çoğu Akp’li ve hiçbir CHPliliği olmayan kişi ya da kişilerin, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ndeki yapılanmalarının bir planlaması olduğunu düşündüğüm, bir sindirme ve yıldırmalarına karşı, tek başına mücadele ederek, bu güne kadar ancak gelebildim”
Ve de Barış en sonunda bu durumu ve bu adamların yapılanmasını, baskılarını, yıldırmalarını ve olası kumpaslarını aşamayacağımı anladığımdan, araya giren sayısız siyasetçi büyüğüme rağmen, dayanamayıp istifa etme kararı aldım” diyor ve ekliyor, “fakat 15 Temmuz öncesi çeşitli kimseler tarafından MBB’ne yerleştirilen bu kişilerin kurduğu kumpaslar, bağlantılar, AKP’lilikleri ve Fetö ilişkileri neredeyse ispatlı delilli gibi duran bu memurlar yüzünden, bu düzeni değiştiremeyeceğimi anladım. İçim burkula burkula, çok isteyerek girdiğim görevimden ayrılmaya karar verdim”
“Hüseyin Abi tüm üstlerimiz tüm amirlerimiz sanki parti düşmanı, hepsi partiye yabancı insanlar” diyor, “MBB’de çalışan özellikle CHP’lilere ve sol düşünceli kişilere karşı sistematik bir baskı artarak sürmekte” demişlerdi.

Nabide Kılınç 01 Mart 2019 / 01:16

Son satırınızla ilgilendim;
Frenleseniz ne olacak Genel Başkanım Muğla’da karışıp, patladıktan sonra.
Zeminin bu kadar karışmasına neden olan yanlış hesaplar yüzünden, biz Muğla’yı sevgi içinde taşırken, elimizden kaçmasına neden olacakların hesabını vermeleri, partiden ihraç edilmeleri gerektir.
Kızgınlığım budur.
Oysa bir olalım, birlik olalım, varlık olalım el ele tutuşmalıyken. Muğla’da güç olalım ,yürüyelim diye haykırmamız gerekken.