CHP SEÇMENİ YENİ YÜZLER GÖRMEK İSTİYOR

Bu haber 11 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 823 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

CHP’de ilçe kongreleri devam ediyor. Kongrelerde ilginç detaylar ortaya çıkıyor. Her yeni kongre öncesi değişim kelimesini ağzından düşürmeyenler nedense kendileri değişmiyor. Değişimden söz ederken, değişimin önünü açmak gerekmiyor mu?
CHP’de ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından il kongresi var sırada. İlçe kongreleri il başkan adayları için de kendilerini ön plana çıkarma, tanıtma ve il başkanlığına zemin hazırlama sürecidir. Bu her siyasi parti için geçerlidir. Fakat gördüğüm şu ki, yine hep bildik yüzler, bildik isimler. Allah aşkına yok mudur koskoca CHP’de yeni bir isim, yeni bir yüz, vizyonu geniş, birleştirici, herkes ile barışık olan bir isim. Bulanamaz mı?
Kongrelerde il başkanı adayı olacak isimler söze şöyle başlar. “Partime şu kadar yıldır hizmet verdim, şu şu görevlerde bulundum”
Neredeyse ‘Bu parti için saçımı süpürge ettim’ diyecek ama…
Bunun anlamı nedir?
‘O koltuğa en layık olan benim’ demektir.
Geçtiğimiz günler içinde CHP’nin Yatağan’da yapmış olduğu İlçe kongresinde izdiham yaşandı. Davullu zurnalı gerçekleşen CHP İlçe kongresinde eski Başkan Kamil Genek tekrar CHP İlçe Başkanı seçilirken, yönetiminde de bir hayli değişiklikler olduğunu söyleyebilirim. Parti içinde bir yerlere gelmek isteyen bazı kurmaylar kürsüye çıkarak kendilerini tanıttıkları gibi biz yine yarınlarda bir yerlere aday olabiliriz mesajını vermeye çalıştılar.
Lafı uzatmaya gerek yok, kongrenin güzel geçmesini sağlayan ve dışarıdan gelen misafirlerle tek tek ilgilenen, kongrelerin mimarı Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Bu şirin görünümü ile Sayın Işık 2 yıl sonra yapılacak olan yerel seçimlerde 4. dönemde Belediye Başkan adayı olacağının görüntüsünü verdi diyebilirim. Yine geçtiğimiz günlerde Muğla merkezde yapılan CHP merkez İlçe kongresinde de, Yatağan’daki kongrede de konuşmacıların aynı olması dikkat çekici. Evet, biz yine sahnedeyiz diyebildiler CHP’nin kurt politikacıları.
Gazeteci Yazar dostum Özcan Özgür, geçtiğimiz günlerde Hamle Gazete’sindeki köşe yazısında yazmış olduğu yazısında muhtemelen CHP İl Başkanlığı için adı geçen isimleri yazmış. Cümlesinin sonunda da Muğla CHP bu diye dile getirmişti. İşte Sayın Özgür’ün yazmış olduğu yazı: “CHP’nin il başkanı adayı belli değil. Adı geçenler var; İl Başkanı Murat Tevfik Ülkü, eski il başkanlarından Mehmet Kocagöz, eski milletvekili adaylarından Mustafa Öztürk, İl Genel Meclisi Üyesi Erol Kutlay… Başka isimler de çıkabilir. CHP bu… Sürpriz isimler de olacaktır” diye yazabiliyorsa, benim söyleyecek bir lafım yok. Yani CHP seçmeni yeni yüzler görme eğiliminde.
Ben insanları hiçbir zaman küçümsemek istemem. CHP İl Başkanlığı için adı geçenlerin yıllarca Partisine hizmet ettiği bilinmekte. Bu kişileri hepimizde iyi biliriz. Ancak birilerinin kenara çekilmesinde fayda olacağı kanaatindeyim. CHP seçmeni yeni isimler, yeni yüzler görmek istiyor.  Kavga gürültü istemiyor. Ama CHP’de şimdiden yine sataşmalar başladı bile. İl Başkanlığı koltuğuna herkesin üzerinde uzlaşı sağlayacağı bir isim bulunmazsa, bugün Merkez İlçe ile İl arasındaki o soğuk rüzgârlar esmeye devam eder ve yerel seçimlerde büyük hayal kırıklığı yaşanır.
Bodrum CHP İlçe Başkanı Durmuş Ali Öztürk tekrar neden İlçe Başkan adaylığını koymadı? Parti içindeki ayrımcılıklar nedeniyle Sayın Öztürk kenara çekilmek zorunda kaldı. Muğla siyasetinde adı devamlı birleştirici kişiliği ile anılan CHP’nin deneyimli ismi Fettah Bardakçı, “CHP İl Başkanlığı için şimdilik bir isim ortaya çıkmış değil. Büyükşehir Belediye Başkanlığını alabilmemiz için genç, dinamik ve yıpranmamış temiz bir isme ihtiyacımız var. Bu konuda da partideki çoğunluk aynı görüşte” diyor.
Bekleyip göreceğiz. Sahne değişmez, ama yüzler değişecek mi, o da belli değil…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.