CHP Muğla’da bitiyor mu?

Bu haber 30 Nisan 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.522 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta sonunda Muğla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ağırladı.

Sayın Kılıçdaroğlu Milas’ta, Yatağan’da ve Muğla İl merkezinde açılışlara katılırken, Köyceğiz’de 2B’zedelere seslendi. Muğla’dan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Başbakan Erdoğan’a yüklendi.

CHP’li belediyelere düzenlenen baskınları ve tutuklamaları eleştiren Kılıçdaroğlu, Köyceğiz’in Toparlar Beldesi’nde hükümetin 2B politikasını eleştirirken, “Eskiden köylü milletin efendisiydi, şimdi köylü AKP iktidarının süpürgesi oldu.” saptamasında bulunup, Başbakan Erdoğan’a “Sen hangi ülkenin başbakanısın?” diye sordu.

Ama Kılıçdaroğlu Muğla’da beklenen kalabalıkları toplayamadı!

xx        xx        xx

Adalet ve Kalkınma Partisi ile MHP yöneticileri oldukça keyifliler…

CHP’nin kalesi denilen Muğla’da beklenen ve alışılmış kalabalıklar yaratılamayınca zil takıp oynayacak hale geldiler.

CHP Muğla’da bitiyor mu?

AKP ve MHP’lilere göre bitiyor!

Bence yanılırlar…

Var sayalım CHP kapatılmış veya bir biçimde önümüzdeki yerel seçime katılamıyor… Muğlalı CHP’liler bir “bağımsız aday” çıkarıp seçimi alır…

xx        xx        xx

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun hafta sonu Muğla programı bildiğimiz kadarıyla CHP Muğla teşkilatları tarafından değil, CHP Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün tarafından düzenlendi.

Muğla’da CHP’li olmak başka bir şey Osman Gürüncü olmak başka bir şey…

Hafta sonunda Muğla’da adeta bir “referandum” yapıldı.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı Milas’tı. Burada 3 bin kişi gibi bir topluluk açılışa geldi. Yatağan’da yaklaşık bin 500 kişi vardı. Muğla ve Köyceğiz’de de bin kadar insan toplanabildi. Kılıçdaroğlu, otobüsün üstünde Milas’ta Tokat’ın, Yatağan’da Işık’ın elinden tutup havaya kaldırdığı gibi Muğla’da Gürün’ün, Köycğiz’de Erbağ’ın elinden tutup havaya kaldırmamış!

Gerçi bunlar çok önemli değil. Ölçüde alınmamalı, ama göz den uzak ta tutmamalı…

Bu durum şöyle yorumlanabilir;

3 bin iyi rakam, ama Milas Muğla’nın en büyük ilçelerinden biri. Yatağan’da küçük ilçelerden biri… Üstelik Milas’ta Fevzi Topuz’un adı anons edilince büyük alkış almış. Milas Belediye Başkanı Tokat’ın kendini gözden geçirmesinde yarar var… Elbette Muğla Belediye Başkanı Gürün ve Köyceğiz Belediye Başkanı Erbay’ın da…

Çünkü siyasi kulislere göre hafta sonunda Yatağan Belediye Başkanı Işık sınıftan geçti. Başkan Tokat, Başkan Gürün ve Başkan Erbay sınıfta kaldı.

xx        xx        xx

Evet, hafta sonunda Muğla’da gerçekleştirilen Muğla Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi açılışı Başkan Gürün için bir bakıma referandum oldu. Milas Belediye Başkanı Tokat ve Köyceğiz Belediye Başkanı Erbay için de öyle…

Hangi meslektaşıma sorsam, CHP’nin yeni il merkezi açılışı, arıtma tesisi açılışından daha kalabalıktı. Arıtma Tesisi açılışında bin kişi kadar kalabalık toplanabilmiş. Çünkü CHP il merkezine gelenler arıtma açılışına gitmemişlerdi!

Toplanabilmiş diyorum, çünkü Muğlalılar bir hafta belediyeden gönderilen SMS bombardımanına tutuldu. Muğlalılara ayrı, CHP’lilere ayrı mesaj gönderilmiş… Üstelik Belediye otobüsleri ücretsiz seferber edildi. Belediye çalışanlarının açılışta olmaları istendi.

Sonuç… Hadi ben bin 500 kişi diyeyim… ORTEM çalışanları ile birlikte belediye çalışanları 300 kişi kadar olsun. Eşleri ile olsun 500…

Demek ki Muğla’da CHP’nin ortalama 6 bin üyesine ve 15 bin oyuna karşılık bin kadar “Osman Gürüncü” var!

xx        xx        xx

Kimse kendini partisinin üstünde görmesin. Benim bildiğim partiler yerel seçimleri genellikle “aday” ile alır. Fethiye’de MHP’li Belediye Başkanı Behçet Saatçı bunun en çarpıcı örneğidir…

Muğla’da CHP son yerel seçimde 15 bin oy aldı. CHP’nin o seçimde adayı Osman Gürün değil de bir başkası olsa, CHP seçimi yine alırdı… CHP bunu üç defa yaptı. Bir kere daha yapabilir mi? Görünen o ki zor…

Ve görünen o ki CHP’liler ve de AKP gelmesin diye CHP’ye oy verenler bu defa kazık dikilse seçmeyecek! Çünkü CHP’liler, CHP’ye oy verenler Arıtma Tesisi açılışına gitmeyerek Başkan Gürün’ü bir bakıma protesto ettiler. CHP’yi uyardılar!

Orada arıtma gölgesinde piknik yapılabilecek, park olarak kullanılabilecek mi bilmiyoruz, çimlendirilen açılış meydanını CHP değil, Başkan Gürün dolduramadı!

xx        xx        xx

Muğla Arıtma Tesisi açılışından herkesin beklentisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Muğla’da atama yapacağız. Osman Gürün ile yola devam edeceğiz.” demesi idi…

Kılıçdaroğlu ise açılış konuşmasında Başkan Gürün’e yeşil alan çalışmaları için teşekkür etmekle yetindi. O yeşil alan çalışmalarını da bir başka yazımda ele alalım.

Ancak bir meslektaşımız gazetecilik başarısı gösterdi. DHA’nın Yatağan Temsilcisi Cavit Yıldırım. Kendisi CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk tarafından engellenmek istenmiş, ama yine de sorusunu sormuş. Kendisi “Efendim Muğla’da bilgi kirliliği var. Atama mı yapacaksınız, ön seçim mi?” diye sorunca Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanıtı şöyle olmuş:

Yetkili kurullarımız bunun yöntemine karar verecek.

xx        xx        xx

CHP Muğla’da muhtemelen, ağırlıklı olarak ön seçim yapacak. Atama da yapılabilir. En azından ilçelerde ön seçimle aday belirlenirken, büyük şehir adayı atama yöntemiyle belirlenebilir.

Ancak bu isim hafta sonunda yapılan açılıştan sonra Osman Gürün olmayacaktır! Galiba Başkan Gürün kendi topuğuna kendisi sıktı!

Çünkü hafta sonunda yanşanan baskın açılışların Başkan Gürün’ün girişimleri ve organizasyonunda gerçekleştiği biliniyor.

Hafta sonunda bir arıtma tesisi açılışında yapay çimle yarattığı açılış meydanına CHP’lileri dahi toplayamayan bir insan, yarın seçim meydanlarını nasıl doldurabilir?

Hafta sonunda artık Osman Gürün ile olmayacağı anlaşılmıştır! Muğla mesajını vermiştir…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Kozan 30 Nisan 2013 / 15:53

Eleştirilerin hep yanlı iktidar partisinin yaptığı yanlışları hiç yazamıyorsun. Mesela Kavaklıdere Hükümet konağının ruhsatı bile yok ama Muğla arıtma tesisinin ön ruhsatı var sen yazıyorsun.

reşat öztepe 30 Nisan 2013 / 20:45

Gocaman;seni tebrik ediyorum.ustalığını yine gösterdin.Objektif olabilmek ciddi mshsret istiyor.BÜYÜK USTA YA YAKIŞIR KALEME SAHİP OLDUĞUNU YÜZÜNE SÖYLEYEMEM AMMA.BURADAN SÖYLEYEBİLİRİM.