CHP Muğla’da aday bereketi

Bu haber 15 Eylül 2013 - 22:50 'de eklendi ve 5.913 kez görüntülendi.

chpmugla12313516513213213Adaylarını parti üyeleriyle temayül yoklaması ile saptayacak olan Muğla CHP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 2’si kadın 6 kişi başvuruda bulunurken, 13 ilçe belediye başkanlığı için de 2’si Datça’da 3’ü kadın olmak üzere 51 kişi başvuruda bulundu.
3 ilçesinde atama yapılacağı için başvurunun olmadığı Muğla’da kalan 10 ilçenin belediye meclis üyelikleri için ise 453 kişinin başvuruda bulunduğu görüldü. 96 başvuru ile Bodrum birinci sırada yer alırken, 85 başvuru ile Muğla ikinci, 66 başvuru ile Marmaris üçüncü sırada yer aldı. Üç ilçeyi 52 başvuru ile Marmaris izledi.
Özcan Özgür
Adaylarını parti üyeleriyle temayül yoklaması ile saptayacak olan Muğla CHP’de Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 2’si kadın 6 kişi başvuruda bulunurken, 13 ilçe belediye başkanlığı için de 2’si Datça’da 3’ü kadın olmak üzere 51 kişi başvuruda bulundu. En çok kadın belediye meclisi üyesi adayı 23 kişi ile il merkezinde Menteşe ilçesinde ortaya çıktı.
Büyük Şehir Yasası ile “Bütün Şehir” haline gelen Muğla’da Fethiye ilçesi bölünerek yeni kurulan Seydikemer ilçesi ile ilçe sayısı 13’e çıktı. İlin adı Muğla olarak kalırken, daha önce Muğla olan ilçe merkezinin adı “Menteşe” olarak değiştirildi. Muğla’nın ünlü turizm merkezleri Ölüdeniz, Göcek, Dalyan, İçmeler, Akyaka, Ören, Güllük, Göltürkbükü, Yalıkavak, Turgutreis, Gümüşlük bağlı oldukları ilçelerin mahallesi haline geldi.
ÜÇ İLÇEDE ATAMA, ON İLÇEDE PARTİ ÜYELERİ İLE ÖN SEÇİM
CHP Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda Muğla’da 3 ilçenin dışındaki ilçelerin hepsinde üyelerle ön seçim (temayül yoklaması) yapılıyor. Bunlardan partili belediye başkanlarının bulunduğu ilçelerde ön seçim Ocak ayında yapılırken, belediye başkanının bulunmadığı Kavaklıdere, Menteşe, Ula, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer ilçeleri ile Büyükşehir için 13 Ekim’de parti üyelerinin önüne sandık konuluyor.
Muğla’da büyükşehir ile birlikte 13 ilçe belediyesine talip olduklarını belirten CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, “Muğla’da CHP belediyesi olmayan yerlerde tüm üyelerin katımlıyla ekim ayı içersinde, belediye başkanı olan yerlerde ise Ocak ayı içersinde temayül yoklaması yapacağız. 3 ilçemizde tek aday var. Birisi Seydi Kemer belediye başkan adayımız DSP’den Kumluk Belediye Başkanı iken partimize geçen Alim Karaca kardeşimiz, Köyceğiz’de Belediye Başkanı Salih Erbay arkadaşımız, Kavaklıdere’de ise Mehmet Kemiksiz tek adaydır. Diğer yerlerde Bodrum’da, Yatağan’da, Datça’da, Muğla’da aday sayısı birden fazladır. Onların hepsinde üyelerle ön seçim, yani temayül yoklaması yapılacak. Sandıktan bir oy farkla da çıkmış olsa, çıkan isim adayımız olacaktır.” dedi.
ESKİ MİLLETVEKİLLERİ BELEDİYE BAŞKANI ADAYI
Muğla’da CHP’nin yaşayan milletvekillerinden Erman Şahin, Tufan Doğu, Sami Gökmen, Zeki Çakıroğlu ve Fahrettin Üstün dışında tüm milletvekilleri belediye başkanı adayı oldu. DSP Milletvekilliğinin ardından CHP’li olan Fikret Uzunhasan Ula’dan belediye başkanı adayı olurken, Cumhur Yaka Datça’dan belediye başkanı adayı oldu.
18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel büyükşehir belediye başkanlığı için ilk başvuruda bulunan olurken, kendisini 19. Dönem Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz ve 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan izledi. Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’de tercihini büyükşehir için yaptı. Büyükşehir için iki kadın aday adayından biri eski SHP Parti Meclisi Üyesi ve Muğla Barosu eski Başkanı Av. Ayla Kara, diğeri Bodrum’dan Şehir Plancısı Sevgi Aktör oldu.
REKOR BAŞVURU
Muğla’da CHP’li belediye başkanlarının Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan dışında tamamı yeniden aday oldu. Onların arasında yeni CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da yer aldı. İlçelerde en çok başvuru 8 kişi ile Datça’da, 7’şer kişi ile Ula, Bodrum ve il merkezi Menteşe’de gerçekleşti.
Belediye Meclis Üyeliklerinde ise Bodrum 96 başvuru ile başı çekerken, Bodrum’u 85 başvuru ile Menteşe, 66 başvuru ile Milas izledi. Öteki ilçelerde; Marmaris’te 52, Datça’da 40, Fethiye’de 30, Yatağan’da 27, Ula’da 22, Ortaca’da 20 ve Dalaman’da 12 başvuru gerçekleşti. Belediye Başkanlığı için başvuruda bulunan isimler ise şunlar:
MENTEŞE; Muğla eski belediye başkanlarından Orhan Çakır, Hilmi Giresun, Bahattin Gümüş, Mustafa Şahin, Mehmet Altınay, Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökalp, Veli Bütün.
BODRUM; Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan, Durmuş Ali Öztürk, Erman Aras, Dr. Kerim Cangır, Nuran Yüksel. Ümit Baltutan.
ORTACA; Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ve Mehmet Keza Kundakçı.
DALAMAN; A. Recai Oskay, Ziya Özkütük, Muhammet Şaşmaz, Bülent Karabıçak.
YATAĞAN; Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Maden İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Murat Bekem, İl Genel Meclisi Başkanı Cemal Gürpınar, Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Etraf Cicili, Mesut Günay, Ali Akalp ve Muammer Özdemir.
ULA; Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Gökova Belediye Başkanı durmuş Ali Sazaklı, Yalçın Dere, Koray Helvacı, Ümit Karaaslan, Fikret Uzunhasan, Hasan Yaman.
DATÇA; Timur Kabaklarlı, Cumhur Yaka, Alim Karaman, M. Savaş Özen, Derviş Aslan, Nazmiye Halvaşi, Semra Köse, Ali Bahçetepe.
MİLAS; Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Ahmet Çelikkol, Barış Saylak.
FETHİYE; Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ve Tuğrul Yılmaz.
MARMARİS; Belediye Başkanı Ali Acar ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal.
KÖYCEĞİZ; Belediye Başkanı Salih Erbay. KAVAKLIDERE: Mehmet Kemiksiz.
SEYDİKEMER: Kumluova Belediye Başkanı Alim Karaca.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.