CHP Muğla’da 4 dedi…

Bu haber 18 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.471 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AK Parti’de 2015 Genel Seçimi’nde Muğla Milletvekili adayı olmak isteyenler mülakat için gittikleri Ankara’dan döndüler. Ankara’dan dönenlerin bazıları ortalıkta “milletvekili adayı” gibi dolanmaya başladılar.

Hatta “oldu da bitti maşallah” dercesine yürüyüşü değişenler var.

Onları biliyorsunuz!

Gözlemlerimiz ve duyumlarımız ise bize AK Parti’nin iki Muğla Milletvekilinden Prof. Dr. Yüksel Özden için “liste başı” dedirtiyor. Arkası ne olur derseniz, her şey olur. Bu günlerde aday adayları ile ilgili anketler çalışıyor. Tabi aday adaylarının da harcamaları artıyor!

AK Parti Genel Merkezi kesin listeyi açıklamak için CHP’nin önümüzdeki cumartesi günü yapılacak temayül yoklamasından sandıktan çıkacak isimleri bekliyor olabilir.

xx        xx        xx

MHP’de aday adayları 12 Mart’ta başvurularını yapmaya başladılar. Başvuru sayısı sanıyorum 22’yi buldu. Başvurular için bu gün son gün. Muhtemelen yarından itibaren MHP Genel Merkezi internet ortamında parti üyelerinin oy kullanmalarını sağlayıp “eğilim” belirleyecek.

Milletvekili Mehmet Erdoğan şimdiden liste başı görünüyor. Öyle ki kendisi Ankara’dan gelip çalışma gereği bile duymadı! En çok çalışan Av. Salih Soykan görünüyor. Ramazan Kıvrak’ı yabana atmamak lazım… 23. Dönem Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergün’ün hala tabanda gücü var, ama Genel Merkez’de şansı olmadığı söyleniyor. Partinin “ağabeyi” pozisyonunda olan Saim Gürsoy’da şans verilen isimlerden.

Tek kadın aday adayı Dış İlişkiler Uzmanı Ebru Servi ise MHP’nin sürprizi olabilir.

İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın ifadesi ile kesin liste 30 Mart’a kadar açıklanacak.

Listeden kim çıkar derseniz, ilk 5’te yukarıdaki isimler yer alırsa şaşırmamalı…

xx        xx        xx

MHP 30 Mart’a kadar kimi bekleyecek?

MHP’nin böyle bir niyeti olmayabilir. Çünkü neredeyse bir milletvekiline razı halleri var.

Aslında haksız da değiller. AK Parti’nin sıralamada hata yapması sonucu kaçacak oyların MHP’ye gidebileceği ihtimali MHP’ye değil, CHP’ye yarayacaktır… (!)

O nedenle MHP’nin liste açıklamak için kimseyi beklemesine gerek yok!

Buna karşılık AK Parti’nin CHP listesini görmeyi beklemesi gerekiyor gibi görünüyor.

Çünkü AK Parti’den MHP’ye kaçacak oylar MHP’ye ikinci milletvekili kazandırmasa da AK Parti’ye bir milletvekili kaybettirebilir…

xx        xx        xx

MHP adaylık açıklama sürecini kırıp dökmeden geçirdi.

Aday adaylarından kimse kimsenin aleyhinde olmadı.

CHP’de de durum farklı değil… Her ne kadar subaşlarını tutmuş bazı “gücünü makamından alanlar” bazı isimlere oy verilmemesi için çaba gösterse de bu cumartesi sandığa girecek olan 28 aday adayının birbirleri aleyhinde çalışma sergiledikleri görülmüş değil.

Ancak AK Parti’de öyle değil.

Bir aday adayının “Ben AK Parti’nin ak yüzüyüm” ifadesi unutulacak gibi değil. Öteki aday adayları AK Parti’nin kara yüzü mü?

Milletvekilleri Ankara’da olduklarından mı ne sürece pek bulaşmadılar, ama aday adaylarının önemli bölümü birbirlerinin sandığında çamaşır bırakmadılar… Biz gazetemizde yazı konusu yapmadık. O seviyeye inmedik, ama fısıltı gazetesi ve medya hala sallanıyor!

xx        xx        xx

Ahmet Karataş ilimizdeki iyi kalemlerden biridir. Neredeyse bir yıldır Hamle’de yeni yazılarını göremiyoruz. Nedendir bilmiyoruz, ama yazılarını bekliyoruz.

Geçenlerde haftalık bir yerel gazetemizde Haziran Genel Seçimi’ne yönelik Muğla tahlili yapmış. Vekil sayılarının partilere göre dağılımı ile ilgili muhtemel sonuçlar üzerinde durmuş.

İlginçti… Biz yazsak AK Partililerce çok ciddiye alınmayabilirdi! Spekülasyon yaptığım söylenebilirdi…

Ahmet Karataş AK Partili bir kalem, ama objektif yazmaktan geri durmuyor. Benim CHP’li bir kalem olmama (disipline verilmiş olsam da) rağmen objektif yazmaktan geri durmadığım gibi!

Ahmet Karataş’ın ihtimalleri şöyle:

Birinci ihtimal; mevcut statükonun korunması… Yani; CHP:3 AKPARTİ:2 MHP:1

İkinci ihtimal; şayet AK Parti aday sıralamasında beklentileri, ehliyet ve liyakati, dikkate almaz ve teşkilat nabzını iyi tutmazsa, kimse yanlış anlamasın tablo şöyle olabilir; CHP:4, AKPARTİ:1, MHP:1.

Üçüncü ihtimalin ise üç bileşeni var; CHP’nin ve MHP’nin aday sıralamasında hata yapması, AK Parti’nin hem parti tabanını toparlayacak, hem de merkez sağı ve milliyetçi sağı da kucaklayacak bir sıralama yapması halinde sonuç; CHP:3, AK PARTİ: 3 de olabilir.

xx        xx        xx

Ahmet Karataş’ın ihtimallerinin altına CHP’li bir kalem olarak imzamı atarım.

Ancak şunu da belirtmeliyim, üçüncü ihtimali benim aklımdan hiç geçmemişti. Katılıyorum… MHP’nin mevcut bir milletvekilliğini koruyamama ihtimali var… Zor bir ihtimal, ama ihtimal işte…

Sence neden, diye sormayın. Ahmet Karataş nedeni gayet iyi ortaya koymuş.

Bence Ahmet Karataş’ın üç ihtimalinin “şu an itibariyle” en güçlüsü ikinci ihtimali…

Bu anlamda ben CHP delegelerinin cumartesi günü temayül yoklamasında bir hata yapmalarını beklemiyorum. Geçmiş ön seçimlere bakıldığında görülecektir ki CHP delegesi görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmiştir. Örgüt iradesinin sonucu sokakta da benimsenmiştir.

Ancak CHP Genel Merkezi, Muğla’nın hak etmediği atamaları yaparak o seçimlerde var olan 4 ihtimaline de tüy dikmiştir!

Kesin olan bir şey varsa o da bu seçimde de CHP’nin ikinci sıraya kontenjan uygulayacağı. Eğer o kontenjan iki kadın adaydan biri için kullanılırsa ve AK Parti de Ahmet Karataş’ın dikkat çektiği sıralama hatasını yaparsa 4 CHP, 1 AK Parti, 1 MHP sonucu kaçınılmaz olacaktır.

xx        xx        xx

Geçen hafta sonunda il merkezinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde CHP’nin aday adaylarının tanıtımı vardı. Partinin üç milletvekilinden ikisi Prof. Dr. Nurettin Demir ve Tolga Çandar tanıtımda hazır bulunmuşlar. Ömer Süha Aldan yokmuş. “Neden?” diye sordum, “O atama aday” yanıtı aldım.

Kontenjana başvurmuş adayların o tanıtıma gelmemelerini anlamak mümkün. Cumartesi günü temayül sandığına girecek aday adayları karşısında sıkıntılı bir durum olurdu.

Peki, bu günkü sıkıntılı durum her ne ise, o sıkıntıyı 5 isimden biri ikinci sıradan milletvekili seçildiğinde yaşamayacak mı?

Partinin milletvekillerinin tamamı aday tanıtım töreninde orada olmalıydı. Sayın Aldan gelip, “Kusura bakmayın arkadaşlar. Genel Başkanımız benim ön seçime girmemi istemiyor.” diyebilirdi!

xx        xx        xx

Hafta sonunda il merkezinde aday adaylarının toplu tanıtımını yapan CHP kurmayları ve aday adayları aynı gün gece Datça’da bir araya geldiler. Datça örgütünün düzenlediği gecede CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar, “AKP’nin tek alternatifi CHP’dir” demiş. Şenatalar şöyle devam etmiş:
Muğla’da, Bursa Nilüfer’de, Ankara’da, İstanbul’da çok başarılı belediyelerimiz var. Ancak sokağa çıktığınızda vatandaş, ‘AKP belediyeleri çalışıyor ama CHP’li belediyeler başaramıyor’ diyor. Böyle bir algıyı değiştirmek kendimizi daha iyi anlatmak zorundayız.

Düşündürücü…

İşte bu noktada Ahmet Karataş’ın aklına gelmeyeni akıllara getirelim. CHP Muğla’da iyi bir sıralama yapsa da Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar’ın (sanki bir bildiği var) önerisi hayata geçirilemezse 3 milletvekilliğinde kalacaktır.

Konuşmasına CHP’nin Muğla‘da dört milletvekili çıkaracak güçte olduğuna dikkat çekerek devam eden Şenatalar, “Muğla’nın geçmişteki başarıları, gelecek için bize umut veriyor. Dört milletvekili gerçekçi bir hedeftir. Dördü başarabiliriz.” ifadesinde de bulunmuş.

Tabi gecede eski İmar ve İskan Bakanlarından Ali Topuz yaptığı konuşma ile bu umudun üzerine adeta tüy dikmiş!

Devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Güneş DOĞU 18 Mart 2015 / 00:16

Burhan Şenatalar sanırım pek sokağa çıkmamış.Muğla merkezde belediyeciliğin geldiği nokta belli,nil nehrini aratmayan coğrafi yapılarımız var öte yandan 4 senedir istanbuldayım ve her tarafını karış karış gezdim.Avcılarda yani chp’li bir belediyede oturuyorum ve yollar çok kötü,hiç abartmadan söylüyorum her gün pantolon yıkıyorum,her taraf çamur içinde.Chp’nin istanbulda sadece bakırköy belediyesi başarılı.Kadıköy,maltepe,beşiktaş hepsi perişan halde.Saygılarımla

reşat öztepe 18 Mart 2015 / 12:17

GOCUMAN; Aç Tavuk-Ambar deyimini kullanmak istemem. Amma, ortada bir gerçek de yok değil. CHP’ye mensup Belediye Başkanları 7 Haziran Seçimlerine kadar beldelerinde bir çivi çaktırmamak için çaba gösteriyorlar. nasılolcek gocuman bu iş.sevgi ve saygı.

hüseyin canel 18 Mart 2015 / 14:26

Saygıdeğer üstadım ;
.Geçtiğimiz günlerde Fethiye ilçemizde Hdp nin kiralık bir bina bulamadığı basına yansıyan haberler arasında yer aldı. Bu durum demokrasimiz için elbette olumlu bir tutum değil. Gönül isterdi ki Diyarbakır’da Mhp , Fethiyede hdp serbestçe siyaseti ni yapabilsin.. Ancak görünen o ki bölünmüşlük duyguların tavan yaptığı bir dönemde seçimlere gidiyoruz. Seçmenler sağ sol ideolojik kutuplaşma yerine etnik mezhepsel aidiyetlerine göre sandık başına gidiyor.
Ve sonuçta Türkiye siyasi haritası; etnik mezhepsel, dindarlık, laiklik üzerine şekilleneceğe benziyor.
.. ultra lüks konutlarda alaturka ve alafranga helaların yan yana olması 90 yıl önce yüzünü batıya dönen toplumun doğu kökenlerinden kopamayışının bir göstergesi değil mi?
Ülkemizin en batısında yer alan turizm ağırlıklı ekonomisi , yüzü batıya dönük laik milliyetçi cumhuriyetçi sosyolojik yapısı ile Muğlada 7 haziran seçimlerinde mevcut durumdan çokta farklı bir sonuç çıkması beklenmemeli.. Çözüm sürecine bağlı olarak hatta bir miktar milliyetçi oylarda artış görülmesi yabana atılacak ihtimal değildir….saygılarımla..