CHP Muğla’da 4 çıkarır mı?

Bu haber 19 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.320 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Önceki gün CHP’ye 5 sayfalık açıklamamı gönderdim.

Tabi benden açıklama isteyen olmadı. CHP İl Disiplin Kurulu Başkanı Oğuz Kutsi Akhan’ın imzası ile “savunma” istendi. CHP İl Yönetimi yazılarımla CHP’yi ve CHP Yöneticilerini küçük düşürdüğüm savıyla beni disiplin kuruluna vermiş.

Muğla CHP’de bu yeni bir şey değil. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yazılarımdan büyük rahatsızlık duyduğunu biliyorum. Sadece benim değil, iki arkadaşımın yazılarının da kendisini rahatsız ettiğini biliyoruz.

Ancak bizim kendilerini “rahatsız etmek” gibi bir derdimiz olmaz. Böylesine bir zevklenme lüksümüz olmaz!

Bilenler bilir, biz 15 yıl CHP’yi, CHP’li Osman Gürün’ü değil, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştiriyoruz. Son bir yıldır da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü eleştirmekteyiz.

Eleştirilerimizle sadece kamuoyuna değil, CHP’li belediyelere de tercüman oluyoruz!

xx        xx        xx

Sayın Osman Gürün Muğla Belediye Başkanlığı’nda basın toplantılarında bizlere göndermede bulunarak, “Arkadaşlar eleştiri tamam da, bardağın dolu tarafına da bakın.” derdi. “Derdi” diyorum, bir yıldır o toplantılardan olmuyor!

Biz kendimizi uzun zamandır “Kent Yazarı” olarak tanımlıyoruz. Çünkü Muğla’ya dair, ‘kent yazıları’ yazıyoruz… Türkiye’yi “büyük, büyük” gazetelerde yazan çok… Muğla’yı yazan kaç kişi var?

Hal böyle olunca, bu kentin yaşayanlarının tercümanı olmak; kent demokrasisinin işlemesine; kentin “uygarca” gelişmesine; doğal ve tarihi çevresinin korunması adına “bardağın boş yanını” görmek gibi bir sorumluluğumuz var…

Bardağın dolu yanı zaten yerel yöneticilerimizin, yerel siyasilerimizin doldurmakla yükümlü oldukları bölüm… Zaten o “dolu” kısım için hiçbir zaman “boş kısmı” görmeden yeterince kaleminden yağ damlatan var!

xx        xx        xx

Tabi o kadar da değil… İnsan nankör olmamalı. Sayın Osman Gürün’ü alkışladığımız yazılarımızda oldu. Olacaktır da… Ama biz o yazılarımızın altında da bir şeyler arandığını biliyoruz! Saplantı başka şeye benzemez…

İl Disiplin Kurulu’ndan gelen soruşturma yazısında yer alan “CHP’yi ve CHP Yöneticilerini küçük düşürdüğüm” ifadesi oldukça dikkat çekici. Bu ifadenin İl Yönetimi’nden İl Disiplin Kurulu’na o şekilde geldiği ve oradan da bana öyle geldiği kanısındayım.

Sayın Osman Gürün artık partiyi de yönetiyor!

Bu anlamda en son icraatı İl Başkanı Mustafa Öztürk milletvekili adayı olduğu için görevinden istifa edince, yeni İl Başkanını belirlemek oldu. Bizde bu anlamda yeterince deneyimi olmayan birinin o göreve getirilmesini ve getiriliş biçimini eleştirdik. Bunu yaparken başımıza geleceğin de farkındaydık… (!)

Bu ilk değil… Neredeyse 10 yıldır disipline gidip gidip kapısından geri dönüyorum. Talimatlı olarak İlçe Yönetimlerinin başvuruları hep İl Yönetimi’nden geri dönmüştü.

Bu defa ilçeye gerek kalmadan, İl Yönetimi’nin kendisinin yılların beklentisini gerçekleştireceğini biliyorduk!

xx        xx        xx

Çok geçmedi. İfademize başvuruldu. Savunma yapmadım. Çünkü ortada savunma yapmamı gerektirecek bir suç yok! Bir yerel gazetecinin, kent yazarının yapması gerekenleri yapmış olmanın rahatlığı ve CHP Üyesi olmam nedeniyle yapamamış olduklarımın da rahatsızlığı içindeyim.

O nedenle sadece İl Disiplin Kurulu’ndan gelen yazıya yanıt verdim ve sonuç olarak şöyle dedim:

Uzatmayın. Şahsınıza ve şahsınızda İl Disiplin Kurulu Üyelerine bir kırgınlığım olmayacak. Benim atılmam Sayın Osman Gürün’ü ve Sayın Mürsel Alban’ı rahatlatacaksa, CHP’nin Muğla’da oylarını arttıracaksa atın beni Sayın Gürün’ün yüksek egosu okşansın. İstifa edebilirdim. Bu benim için onursuzluk olur. Partimin Muğla’da işgal altında olduğunu düşünüyorum. Allah bana ömür verirse işgal sona erdiğinde kaydımı yenilerim.

Bu gün niyetim, “CHP 4 Çıkarır Mı?” sorusuna yanıt vermekti. Ancak disipline verildiğim konuşulmaya başladı. Bu konuda paylaşımda bulunmam da gerekiyordu. Hele bir Disiplin Kurulu kararını versin, bu konuda paylaşımlarımız devam eder…

xx        xx        xx

Gelelim “CHP Muğla’da 4 çıkarır mı?” sorusuna…

CHP’nin Türkiye’de milletvekili sayısı artar mı, düşer mi diye sorulacak olsa, birikimim, gözlemim ve ilgi alanım buna müsait değil. Dediğim gibi bizim işimiz yerel…

CHP’nin (sanmıyorum tabi) Türkiye’de milletvekili sayısı düşse de Muğla’da bir artabilir.

Bilirsiniz CHP için Türkiye’de AK Parti’nin şansı olduğu söylenir. Tartışılır… Kabul edersiniz, etmezsiniz. Ancak tartışılmayacak bir şey varsa o da Muğla’da AK Parti’nin CHP’nin şansı olduğu!

AK Parti’nin seçimle gelen yeni İl Başkanı İhsan Küreci bunu kırmak için elinden geleni yapıyor, toparlamaya çalışıyor. AK Parti Muğla’da ilk defa bu seçim sürecinde İl Başkanı Küreci’nin çabalarıyla 10 kadın aday adayı ile ortaya çıktı…

Ama galiba aday adaylarını frenleyemiyor. Aday adaylarının önemli bölümü ile ilgili çamaşır kokuları sosyal medyada Ankara’ya ulaştı… Bulaşmayan kalır mı, nerede durur belli değil.

xx        xx        xx

Dün gazeteye gün boyu AK Partili 5 aday adayı ziyarette bulundu. Temayül ve alt komisyonda mülakat geride kaldı. Mülakat sonucu aday adayı sayısı 12’ye indi. Kimler var bilinmiyor. Orta komisyonda ilk 6 belli olacak. Sanıyorum Başbakan Davutoğlu’nun başkanlığındaki üst komisyonda ilk 6’nın sıralaması belli olacak.

Hal böyle iken 27 aday adayı hafta başından beri yeniden ilçe ilçe, gazeteleri, STK’ları dolaşmaya başladılar. Güya Ankara gazeteleri, STK’ları, meslek odalarını telefonla arayarak “kimi görmek istersiniz?” diye soruyor…

AK Parti Genel Merkezi partiyi bu şekilde hareketlendirmek istemiş olabilir!

Ancak yaratılmaya çalışılan hareketlilik muhtemelen aday adaylarının kendilerinin birbirleri ile ilgili yarattıkları veya ortaya döktükleri naneler zor yenilir yutulur… (!)

xx        xx        xx

AK Parti’nin Muğla’da içinde bulunduğu durum parti tabanında moral motivasyonu yerle bir etmiş durumda. Bu durum MHP’lileri oldukça sevindiriyor, ama 80-90 bin oyu olan MHP’nin AK Parti’den gelecek oylarla yüzde yüz oy artışı yaparak 2 milletvekili çıkarması gerçek anlamda mucize olur!

O nedenle AK Parti’den MHP’ye savrulacak oylar CHP’ye yarar…

Geçen seçimde AK Parti bir milletvekilinde kalabilirdi. O bakımdan AK Parti o zaman 3. sırada yer alan Hayati Nizamoğlu’nun gayretine olan borcunu unutmamalıdır.

Son Genel Seçim’de CHP 10-15 bin oy daha almış olsaydı Fethiye’den Emrah Doğu 4. sıradan şu anda milletvekili idi…

xx        xx        xx

CHP Muğla’da beklenmedik biçimde genişletilmiş delegelerle ön seçime (temayül de olsa) start verdiğinden buyana 28 aday adayı ilçe ilçe, mahalle mahalle adeta Muğla ili coğrafyası topraklarını çapaladılar… Sıkmadık el, çiğnenmedik toprak parçası bırakmadılar…

Yaklaşık 7 bin delege 21 Mart Cumartesi günü, yani yarından sonra sandık başına gidecek…

Geçen hafta sonunda Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde aday tanıtımı adı altında gövde gösterisi yapan CHP’liler, aynı günün akşamında Datça’da düzenlenen gecede adeta erken seçim zaferini kutladılar.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhan Şenatalar gecede Muğla için 4 milletvekili hedefini ilan etti… Bu hedef bu defa gerçekleşebilir…

xx        xx        xx

Gecenin konuklarından biri de Eski İmar ve İskan Bakanlarından Ali Topuz olmuş. Ön seçim kararını savunarak şöyle demiş:
Bir siyasi partiyi canlandıracak üç-beş tane temel noktadan birisi adaylarının belirlenme biçimidir. Bizim gibi, örgütlü, ortak akla önem veren bir siyasi partinin adaylarını kendi örgütünü oluşturan üyelerinin belirlemesinden daha doğal bir şey olamaz. 34 yıldır, hepimizin kusurları nedeniyle parti eski dinamiklerini kaybetti. Bunun en önemli nedenlerinden biri, adayların belirlenme yöntemidir. Temenni ederdim ki, kontenjan adaylarını İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illere serpiştirilerek, buralarda kontenjan adayları sınırlı olsun.

Ali Topuz Muğla’da olsa disipline sevk edilir miydi bilmiyorum. Bildiğim CHP’nin bu seçimde AK Parti’nin aday adaylarının da katkılarıyla 6’da 4’ü garantilemiş olması…

Tabi Büyükşehir Belediyesi’ne duyulan öfke ve tepkiler de aşılırsa…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.