CHP Muğla Tugay Komutanı

Bu haber 09 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.698 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğlalı kimdir?” diye sorulacak olsa herkesin kendine göre yanıtı vardır:
Muğlalı baldırından keser yer, kimseye minnet etmez.

Muğlalı ‘osun vasın’; yani olsun varsın der geçer.

Muğlalı konformisttir.”

Muğlalının sağı solu belli olmaz.

Patlat ensesine tokadı, ağzırdaki lokmayı al ye ses etmez.

Mülayimdir.

Hoş görülüdür.

Küstüğü dağın odununu yakmaz.

Uzar gider…

Hatta Muğlalı kendisi ile dalga da geçer; “mugallittir”, mizahı hem sever, hem yapar…

xx        xx        xx

Son günlerde Muğla’da hem CHP hem de AK Parti evlere şenlik…

Her iki partide Muğla’da kader anını yaşıyor.

Önceki ve bir önceki gece AK Parti o kader anına gidip gidip geldi. Ben bu yazımı kaleme alırken, Ankara’ya “mülakata” giden 11 il başkanı aday adayı sayısı Başbakan’ın önüne gönderilmek üzere 5’e indirilirken hiç hesapta olmayan, kimsenin aklına gelmeyen bir isim Ankara’ya çağrıldı;

İlim Yayma Cemiyeti Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Murat Dere… CHP’nin Muğla eski Milletvekillerinden Halil Dere’nin yeğeni.

Geçen Salı gecesi Ankara’ya çağrılan Dere’nin Çarşamba akşamı Başbakan Davutoğlu’ndan onay aldığı haberi geldi Muğla’ya. AK Parti Muğla’yı “sarsan” haber bir süre sonra yalanlandı. Kimileri derin nefes alırken, kimilerinin umudu ertesi güne kaldı.

Fransa idi, şuydu, buydu Başbakan Davutoğlu bu yazı kaleme alındığı sırada karar veremedi.

xx        xx        xx

Geçenlerde bir okurumdan (Kendisi Gavur İmam diye tanınır) cep telefonuma bir mesaj geldi. Mesaj “İşte Muğlalı” dedirten türdendi… Şöyle:

CHP Muğla Tugay Komutanı Tuğgeneral Osman Gürün’ün teklifi ve Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayıyla atanan yeni Alay Komutanı Muğla’ya hayırlı olsun.

Güldüm. Ya asker ayaklanırsa?!!

Güleriz ağlanacak halimize…

xx        xx        xx

Yakın zamanda 05.01.2015 tarihli yazıma “Öztürkler Geride Yangın Bıraktı!” başlık atmıştım.

Gerçektende öyle oldu.

AK Parti’de il başkanlarının milletvekili adayı olmaları adeta bir gelenek, teamül haline geldi. AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk de bu teamüle uygun davrandı, talihsizlik il kongresi de genel seçim arifesine denk geldi. Öncekilerde il başkanı milletvekili adayı olarak istifa ederken yeni il başkanı yönetim içinden seçilmiş olmuş bitmiş, parti yaralı bereli hale gelmemişti. Nitekim Nihat Öztürk te Gültekin Akça milletvekili adayı olunca yönetim içinden seçilmişti. Sonra da kongrede güven tazelemişti…

Kendisi istifa etmeden parti kongreye giderken İl Başkanı Öztürkkrizi” yönetemedi. Sanki “Parti yara bere almadan kongreyi nasıl geçeriz?” sorusuna yanıt arayacağına, “Ben yara bere almadan kongreyi geçip nasıl milletvekili adayı olurum?” sorusunun yanıtını bulmaya daha çok odaklandı.

Sonuç; yönetim içinden, dışından aklına esen il başkanı adayı oldu… Daha kongre yapılmadan, il başkanı adayının belirlenme süreci bir “hesaplaşmaya” dönüştü. Murat Dere veya benzeri bir “tarafsız” ve “toparlayıcı” bir isimde karar kılınmaz ise Muğla AK Parti’de yaşanan yangın zor söndürülebilecektir.

xx        xx        xx

CHP’de de sorun aynı olmamakla birlikte durum farklı değil…

CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk de milletvekili adayı. O nedenle partisinin belirlediği takvime göre görevinden istifa etti. CHP’de genel seçim öncesi kongre olmadığı; daha sonrası CHP Genel Merkezi kongreleri seçim sonrasına bıraktığı için CHP’de bir sorun yoktu.

İl Yönetimi partinin tüzüğü gereği kendi içinden birini il başkanlığı görevine getirir ve yoluna devam eder, seçime giderken sorun yaşanmazdı. Ama öyle olmadı.

Gâvur İmam’ın esprili yorumuna neden olan gelişmeler yaşandı. Öyle ki il yönetiminin düşürülmesi için bazı il yönetim kurulu üyeleri istifaya zorlandı. Baskıya boyun eğen oldu, ama çoğunluk direndi. “Tüzüğün gereği” denildi…

Hiç gereği yokken parti yangın yerine çevrildi.

xx        xx        xx

Büyükyşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün önerisi ile Mürsel Alban ilçe başkanlarının ve partili belediye başkanlarının verdiği imzalarla CHP Genel Merkezi tarafından İl Başkanlığı’na atandı.

Bu konuda 02.01.2015 tarihli ve “Neden Dr. Ali Arslan Değil!” başlıklıyazımı okuyanlar anımsayacaktır. Milletvekili adayı olup il başkanlığından istifa eden Mustafa Öztürk’ün karşısında kongre kaybeden Dr. Ali Arslan il başkanlığına getirilmiş olsaydı kimse karşı çıkmazdı. Hatta Erol Kutlay da getirilebilirdi…

Olmadı… Kişisel ikbal öne geçti… (!)

xx        xx        xx

Yine okurlarımdan Celal Şakıyan’ın 02.01.2015 tarihli yazıma yaptığı yorum oldukça düşündürücü. Sayın Şakıyan şöyle demiş:

Sayın Özgür, Muğla’da CHP’nin 2004 seçimlerinden sonra anlaşılması zor, parti içi huzursuzluğu körükleyen, üyeleri, delegeyi hiçe sayan bir uygulamalar zinciri içinde olduğu görülmektedir… Bu bir hastalık. Zaman geçirmeden bu durumdan kurtulmak gerek. Önümüzdeki seçim Türkiye için tarihi bir seçim olacak diye düşünüyorsak bu iddia, bu hırs, bu tezgâhlar niye… Önce üyeler, sonra halk bunu değerlendirecektir. Dilerim bu tarihi seçimde Muğla’mız bu aşamada yüz karası olmaz… Bu olayları okudukça içimizi üzüntü sarıyor.

xx        xx        xx

Önceki gün akşam AK Parti’de Murat Dere adı partisinin İl Başkanlığı makamına gidip gidip gelirken, Ankara’dan CHP Genel Merkezi’nden Muğla’ya CHP İl Yönetiminin görevden alındığı haberi geldi.

Şaşırtıcı olmadı. İl Yönetim Kurulu Üyeleri dahil herkesin beklentisi bu yönde idi.

Hangi gerekçe ile alındılar bilmiyoruz, ama görevden alınan il yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, CHP Genel Merkezi bu gün yarın kayyum atayacakmış. Kayyum 45 gün içinde partiyi kongreye götürecekmiş.

Sanki Sayın Celal Şakıyan’ın yorumunda somutlanan tabandaki rahatsızlık Ankara’da fark edilmiş de “olağanüstü kongre süreci” tercih edilmiş.

Yani hiçbir yönetim deneyimi olmayan, sadece Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün öyle istedi diye muteahhidi Mürsel Alban İl Başkanı olamayacak. İstiyorsa kongreye katılıp, seçilirse il başkanı olacak… Eğer böyle ise CHP’deki yangının söndüğünü söyleyebiliriz.

Yoksa CHP’deki kavga mahkemede biter ki, bu Muğla’ya yakışmaz. Hadi hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.