CHP Muğla, MYK toplantısına kilitlendi

Bu haber 07 Ocak 2015 - 0:00 'de eklendi ve 948 kez görüntülendi.

chpuglaCHP Muğla İl Başkanlığı için genel merkez atamasının tüzüğe aykırı olduğunu ileri süren mevcut yönetimden bazı üyeler, siyasi etik kurallarının çiğnendiğini, hukukun üstünlüğü yok sayılarak partinin anayasası sayılan parti tüzüğüne uyulmadığını ileri sürdüler.

Haber Merkezi

Milletvekilliği aday adaylığı için görevinden istifa eden CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk’ün yerine Genel Merkez tarafından İl Başkanı olarak Mürsel Alban’ın atanmasının yankıları sürerken, mevcut yönetim Çarşamba günü yapılacak MYK toplantısında alınacak kararı bekliyor. 16 kişilik mevcut yönetim kurulu, parti tüzüğüne göre atama yetkisinin kendilerinde olduğunu, İl Başkanı olarak genel merkeze iki isim önerdiklerini, fakat genel merkezin bu isimlerin dışında atama yaptığını belirttiler.

Yönetimin belirlediği isimler atanmadı

İl yönetim kurulundan bir üye, CHP’nin anayasasının parti tüzüğü olduğunu, tüzüğün de büyük kurultaylarda şekillendiğini belirtti. CHP İl Yönetim Kurulu üyesi, “İl Başkanı ile birlikte 21 kişilik yönetim kurulundan İl Başkanı ve dört üye aday adayı olmak için istifalarını verdi. Bunlar görevden alınmadı, tüzük gereği aday adayı olmak için istifa etti. 21 kişilik yönetimden istifalar sonrası 16 kişilik yönetim hemen toplanarak yeni il başkanı için genel merkeze Murat Tevfik Ülkü ve Serdar Şatırlar ismini önerdik. Fakat genel merkez, yönetim kurulunun önerisini göz ardı ederek önerilen isimler dışında Mürsel Alban’ı il başkanı olarak atadı. Partimizin tüzüğü ne zaman ve hangi durumlarda atama yapılacağını açık açık yazıyor. Parti tüzüğümüzün 42’inci maddesinin (d) bendi boşalan il ve ilçe başkanlıkları ile yönetim kurulu üyelerinin seçiminin ne şekilde yapılacağını karara bağlamış. Tüzük bizim anayasamızdır. Yönetim kurulu görevden alınmadığına ve yönetim düşmediğine göre ve üye tam sayısının 2/3’ü yani 13 kişinin üstünde olduğuna göre İl Başkanı seçecek organ mevcut yönetim kuruludur” dedi.

Parti tüzüğü ne diyor?

CHP tüzüğünün ‘Görevin Boşalması’ ile ilgili 42’inci maddesinin D bendinde, “İl ve ilçe yönetim kurulu üyeliklerinde boşalma olduğunda, yedekleri ile doldurulur. Bütün yedeklerin çağrılmasından sonra kurul üyelerinin sayısı, üye tamsayısının üçte ikisinin (2/3) altına inerse, ya da asıl üyeliklerde aynı gün içinde yarıdan fazla boşalma olursa, Başkan ve Kurul, yedekleriyle birlikte düşmüş olur. Bu hallerde Merkez Yönetim Kurulu (MYK), 44. Madde uyarınca olağanüstü kongre yapmak üzere geçici kurul atar” (26.02.2012 tarihli 16. Olağanüstü Kurultay kararıyla değişik) Ancak, düşme tarihinde, herhangi bir seçim ya da referandum tarihine 6 ay veya daha az bir zaman kaldığı takdirde Merkez Yönetim Kurulu doğrudan ya da il yönetim kurulunu görevlendirerek gecikmeden yeni bir yönetim kurulu oluşturur. Bu durumda cinsiyet ve gençlik kotası uygulanır. (5-6 Eylül 2014 tarihli 18. Olağanüstü Kurultay kararıyla değişik)” deniliyor.

“Yönetim düşmedi”

CHP Muğla İl Yönetim Kurulunda adaylık için görevinden istifa ederek ayrılan üye sayısının il başkanı dahil 5 kişi olduğunu belirten yönetim kurulu üyeleri, “21 kişilik yönetimden 5 kişi aday adaylığı için istifa etti. Geriye 16 üye kaldı ve yedekte de üyeler mevcut. Bu durumda genel merkezin atama yetkisi yoktur. Yapılan il başkanlığı ataması tüzüğümüz ile çelişiyor. Etik kurallar bir kenara itildi ve hukuku savunan bir partide hukuk göz ardı edildi. Bizler 16 kişilik yönetim kurulu olarak Çarşamba günü yapılacak MYK toplantısını bekliyoruz. MYK toplantısında konunun gündeme gelmesini ve tüzüğün gerektirdiği şekilde hareket edilmesini istiyoruz” dedi.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.