CHP Muğla Milletvekili Girgin: “Köylüler mağdur”

Bu haber 23 Mart 2019 - 19:08 'de eklendi ve 303 kez görüntülendi.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Menteşe İlçesi Kıran, Kuyucak ve Sarnıç Mahallelerinde yaşanan imar sorunu ile Şenyayla köylülerinin yıllardır unutulan tapu sorununu meclis gündemine taşıyarak köylülerin yaşadığı mağduriyetin bir an önce çözülmesini istedi.

Muhittin Direk

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Menteşe İlçesi Kıran, Kuyucak ve Sarnıç Mahallelerinde yaşanan imar sorunu ile Şenyayla köylülerinin yıllardır unutulan tapu sorununu meclis gündemine taşıyarak köylülerin yaşadığı mağduriyetin bir an önce çözülmesini istedi.

400 yıllık köylü, atasından kalan evinde işgalci ve kaçak duruma düştü ve imar barışına barışına başvurmak zorunda kaldığını kaydeden ve bu mağduriyetin giderilmesi için köyün tespitli yerleşik alanı içinin SİT’ten çıkarılması gerektiğini belirten Girgin, Kıran, Kuyucak ve Sarnıç mahallelerinin Kültür ve Tabiat Varlıkları Yüksek Kurulu’nun 11.12.1986 gün ve 2753 sayılı kararı ile I.derece doğal sit alanı olarak ilan edildiğini belirtti.

Girgin; “Söz konusu yerleşmelerin SİT alanı ilanından bugüne kadar 2863 sayılı Kanun doğrultusunda Koruma Amaçlı İmar Planları 644,648 Kanun Hükmünde Kararnameler ve 1 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ne göre yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmamıştır. 06.12.2016 tarih 12556 sayılı Bakanlık oluru ile Kıran – Kuyucak ve Sarnıç Mahallelerinin köy yerleşik alan sınırları içerisinde kalan alanlar Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı, köy yerleşik alan sınırları dışında kalan alanlar Nitelikli Doğal Koruma Alanı olarak tescil edilmiştir. Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmesinde sonra bu alanlar için Belediyesi tarafından, Bakanlıkça yapılacak olan koruma amaçlı imar planları hazırlanıncaya kadar geçiş dönemi yapılanma koşulları hazırlanarak Muğla Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonuna gönderilmiştir. 27.10.2017 tarih 424 sayılı Muğla Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu kararı ile uygun görülen geçiş dönemi yapılanma koşulları onaylanmak üzere 02.11.2017 tarih E.10762 sayılı yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiştir. Ancak Bakanlık tarafından bu güne kadar herhangi bir işlem yapılmamış ve geri dönüş sağlanmamıştır” dedi.

CHP’li Girgin; “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanında kalmakta olan Kıran- Kuyucak ve Sarnıç Mahallelerinde Koruma Amaçlı imar planları yapılıncaya kadar köy yerleşik alanlarında geçiş dönemi yapılaşma koşulları onaylanmadığı için ve bu bölgelerde inşaat izni verilememekte, vatandaşların talepleri karşılanamamaktadır.

Ayrıca geçmişte yapılan yapılarda 6360 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesi 14. Fıkrasından faydalanamamakta ve vatandaşlar imar barışına başvurmak zorunda kalmaktadırlar. Köylülerin mağduriyeti bir an önce giderilsin” dedi.

Girgin açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu köylerimiz 300-400 yıllık geçmişi olan kadim yerleşim alanları olup, gerek Osmanlı gerek ise Cumhuriyet dönemlerinde vatan toprağının bekçileri, ormanların koruyucuları olmuş vatandaşlarımızın kurduğu köylerdir. Bu vatandaşlarımız kırsalda yaşamlarını sürdürmek istemelerine rağmen kendi öz topraklarında tespitli yerleşik alanı içerisindeki atasından kalan ev yataklarında evlenen çocuklarına dahi yeni bir ev yapamamakta olup, atadan dededen kalan evleri dahi kaçak yapı konumuna düşmektedir. Bu kırsal orman köylüsü vatandaşlarımız barınma ihtiyaçlarını karşılayamadıkları gibi, diğer yetkili idarelerce de mahalleye hitap edecek yatırımlardan mahrum kalmaktadır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.