CHP Muğla Milletvekili Demir: “Öldürülen Gazetecilerimizin Cinayetleri Aydınlatılmalıdır!”

Bu haber 07 Nisan 2015 - 0:08 'de eklendi ve 625 kez görüntülendi.

sayindemirrrBeyoğlu’nda 1909’da yürürken öldürülen Türkiye’nin ilk basın şehidi Hasan Fehmi’den bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink, Metin Göktepe’nin de olduğu 64 gazeteci öldürüldüğünü belirten CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, cinayetlerin hala aydınlatılmamasını düşündürücü bulduğunu söyledi.

Özcan Özgür

Beyoğlu’nda 1909’da yürürken öldürülen Türkiye’nin ilk basın şehidi Hasan Fehmi’den bu yana aralarında Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink, Metin Göktepe’nin de olduğu 64 gazeteci öldürüldüğünü belirten CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, cinayetlerin hala aydınlatılmamasını düşündürücü bulduğunu söyledi.

Türkiye’yi yönetenlerin halen basın cinayetlerinin aydınlatılamaması sonucu üzerlerindeki kanı temizleyemediklerine dikkat çeken Milletvekili Demir, “Öldürülen Gazeteciler Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, “1909’dan bu yana aralıksız bir şekilde devam eden gazeteci cinayetlerinin birçoğu, bugüne kadar aydınlatılamamış, karanlıkta bırakılmıştır.” Diyerek şunları söyledi:
“Türkiye basın özgürlüğü konusunda da oldukça gerilerdedir. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nün 2015 yılı Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye, 180 ülkelik basın özgürlüğü listesinde 140’ıncı sırada yer almaktadır. Medyaya yönelik baskı, şiddet, tutuklama ve yargılamaların devam ediyor olması, AKP Hükümetinin sıralamadaki yerinden memnun olduğunu göstermektedir! Yayın çizgisi, siyasi düşüncesi nedeniyle gazetelerin bombalanması, gazetecilerin haberleri nedeniyle tutuklanması kabul edilemezdir. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden ve özgürlüklerden bahsedilemez. Bu düşüncelerle katledilişinin 106. Yılında başta 1906’da Beyoğlu’nda yürürken katledilen Hasan Tahsin olmak üzere öldürülen tüm gazetecileri saygı ve özlemle anıyorum. Öldürülen gazetecilerimizin cinayetleri bir an önce aydınlatılmalı, sorumlular yargılanmalıdır.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.