CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hukuk göstere göstere çiğneniyor” « Hamle Gazetesi

CHP Muğla Milletvekili Demir: “Hukuk göstere göstere çiğneniyor”

Bu haber 24 Kasım 2015 - 22:38 'de eklendi ve 1.014 kez görüntülendi.

NURETTİN-DEMİRCHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 26. Dönemde TBMM’deki ilk basın toplantısını Bodrum’da Rüzgar Elektrik Santrallerine (RES) karşı direnen köylülerle birlikte yaptı. Hukukun açıkça katledildiğini söyleyen Demir, “ Bodrum Geriş Halkı yalnız değildir” dedi.
Özcan Özgür
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, 26. Dönemde TBMM’deki ilk basın toplantısını Bodrum’da Rüzgar Elektrik Santrallerine (RES) karşı direnen köylülerle birlikte yaptı. Hukukun açıkça katledildiğini söyleyen Demir, “ Bodrum Geriş Halkı yalnız değildir” dedi.
Bodrum Yalıkavak’ta yapılmak istenen Geriş RES projesine karşı Geriş köylüleri hukuki bir mücadele yürütmekteydi. Ancak geçtiğimiz haftalarda şirketin hukuk tanımaz bir şekilde inşaata başlamak üzere dozerlerle gelmesi üzerine köylüler yaşam alanlarına sahip çıkmak üzere direnişe geçti. Gece gündüz nöbet tutan köylülerin mücadelesini tüm kamuoyuna duyurmak üzere TBMM’de basın açıklaması yapan Demir, turizm cenneti Bodrum’a yapılmak istenen RES’in halkın, doğanın yararına olmadığını dile getirdi. Demir, yenilenebilir enerjiye değil, RES’in yerine karşı olduklarını ifade etti. Basın açıklaması için Bodrum’dan gelen köylüler de RES’leri yaşam alanlarında istemediklerini dile getirdiler. Basın toplantısına katılan TMMOB Şehir Plancıları Odası Bodrum Yönetim Kurulu üyesi Banu Özberk de hukuki ve teknik süreç hakkında bilgi verdi.
CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir Bodrum-Yalıkavak’taki Geriş Rüzgar Enerji Santrali(RES) projesinin yürürlükteki bütün yasa ve yönetmelikleri yok sayarak yol açtığı hukuksuzlukları anlatırken, “RES’i istemeyen köylülerimiz burada, aynı zamanda bu mücadeleye destek veren TMMOB Şehir Plancıları Odası’ndan Banu Özberk aramızda. Geçtiğimiz hafta köylülerin rızası olmadığı halde, hukuki süreç tamamlanmadan şirket sabah 7’de dozerleriyle Bodrum’a gelerek inşaata başlamak istedi.” diyerek şöyle devam etti;
“Bu zamana kadar açılan tüm davalar köylüler lehine ilerlerken, şirket adeta yangından mal kaçırırcasına iş makineleriyle baskın yapmıştır. Çevre Kanunu’ndaki açık hükümlere, bizzat şirketin hazırlattığı imar planındaki taahhütlerine aykırı şekilde başlanmıştır. Danıştay’ın proje için Bakanlar Kurulu Kararı hakkında verdiği Yürütmeyi Durdurma kararı vardır.
Rüzgar şirketi, Muğla Valiliği’ne ve Bodrum Kaymakamlığı’na hiçbir inşaat izni sunmadan iş makinesini köylülerinin tarla ve bahçelerinden geçirerek 1. Derece Arkeolojik SİT alanları, 1.Derece Doğal SİT alanları ve Kentsel Sit alanını içine alan proje sahasında inşaata başlamıştır. Yenilenebilir enerjiye karşı olmadığımızı dile getirdik. Ancak yeterince tedbir almazsanız, tetkikleri tam yapmazsanız bir apandist ameliyatı bile öldürücü olabilir. Ya da bir çürük diş diğer bütün dişleri çürütebilir. Dolayısıyla bir işe başlamadan önce tüm fonksiyonların ölçülmesi, koşulların hazırlanması gerekir.”
Bakın hukuk göstere göstere nasıl çiğneniyor.
Milletvekili Demir hukukun göstere göstere nasıl çiğnendiğini de şöyle anlattı;
“Koruma Amaçlı İmar Planı’nda kamulaştırma bitirilmeden projeye başlanılamayacağı açıkça ifade edilmesine rağmen, şirket tüm izin ve ruhsat işlemlerinin tamamlandığını ifade ediyor. Bu, kendi taahhütlerine bile aykırı! Kamulaştırmalar savaş ortamlarında kullanılan “acele kamulaştırma” biçiminde yapılıyor. Bu konuda dava açıldı, yürütmeyi durdurma kararı verildi. Şirketin kamu kurumlarına sunduğu Ekolojik Değerlendirme Raporu’nun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen teftiş ve incelemeler sonucu usulsüz olduğu tespit edilmiştir. Şirketin EPDK’dan aldığı lisans süresi 1 Haziran 2016’da dolmaktadır. 52 ayda projenin tamamlanacağını belirten şirket, 22 ay inşaat öncesi, 30 ay da inşaat süresi belirlemiştir. Lisan süresi dolan şirketin diğer usulsüz işlemleri ile birlikte lisans iptali gündemdedir. Muğla 2. İdare Mahkemesi’nde ÇED kararı ve İmar planlarının iptali istemiyle açılan davalardaki bilirkişi raporları da açıkça proje için seçilen yerin yanlış olduğunu belirtmektedir. Bu davalarda mahkeme, önümüzdeki günlerde yürütmeyi durdurma konusundaki kararını açıklaması beklenmektedir. Mahkeme kararını açıklamadan RES şirketi yangından mal kaçırır gibi davalar sonuçlanmadan inşaata başlamak istemektedir.
Yüzlerce köylü avukatları aracılığıyla adli ve idari bütün mercilere onlarca başvuru yaptı. Ancak bugüne kadar hiçbir kamu kurumundan bu açık hukuk ihlali karşısında iş makinelerinin proje alanından çıkarılması yönünde bir karar alınamadı. Rüzgar şirketinin adamları her gün proje alanına gelerek halkı tehdit etmekte, kadınları alenen taciz etmekten çekinmemektedir. ‘bizim arkamız güçlü, burada istediğimizi yaparız’ demektedirler. Bu hukuk tanımazlık ve zorbalığa göz yuman, adli ve idari mercilerin işlem tesis etmesini engelleyen, kamu kurumları üzerinde baskı uygulayan herkesten hesap sorulacaktır.
Geriş köylüsü ve Bodrum halkı sahipsiz değildir. Rüzgar Elektrik Üretim Şirketi yetkilileri ve bu hukuk tanımız şirketin faaliyetlerine göz yuman ve cesaretlendiren resmi görevliler yargı önüne çıkarılıp hesap verene kadar sürecin takipçisi olacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.