CHP Muğla Büyükşehir’i Kaybedebilir!

Bu haber 11 Nisan 2018 - 1:41 'de eklendi ve 14.655 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

ADAYLAR ÇIKMAYA BAŞLADI

AK Parti genel merkez sözcüleri “erken seçim yok” diyedursunlar, Muğla CHP’de belediye başkan adayları çıkmaya başladı. Partisi CHP’den tekrar aday olduğunu açıklayan ilk isim Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik oldu. Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ikinci sırada yer aldı.

Başkan Acar, partisinin Marmaris İlçe Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada yeniden aday olduğunu açıkladı.

CHP’li öteki belediye başkanlarının da aday olması beklenirken, gözler Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na çevrilmiş bulunuyor. Ali Acar’ın Marmaris Belediye Başkanlığına devam kararı ile “potansiyel Büyükşehir adaylarından” biri eksilmiş oldu. Büyükşehir için Oral Karakaya için “sürpriz” denirken, asıl sürpriz TBMM’den çıktı. Milletvekili Akın ÜstündağBen de varım” demiş…

Osman Gürün’ün adaylığına karşı olanların ise hala bir adayı yok… (!)

 

xx        xx        xx

MERAL AKŞENER GELİYOR

CHP tabanında erken veya zamanında yerel seçimlere “CHP kültürü almış, emekten yana, parti içi demokrasiyi savunan, katılımcı demokrasiden yana ve Muğlalı” yeni bir isimle gidilmesi istemi dillendirilirken, hafta sonunda Dalaman’dan haber geldi.

İyi Parti’nin geçen ay Muğla il merkezinden Anadolu’ya yola çıkan “Anlat Hemşerim Dertleşelim” otobüsü hafta sonunda Dalaman’a gelmiş. İçinde İYİ Parti İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ ve Muğla eski milletvekillerinden Prof. Dr. Metin Ergun’un da yer aldığı otobüs Dalaman’ın değişik yerlerinde vatandaşlarla anket çalışması ve sorun tespiti yapmış. İl Başkanı İncilay Gezgin Şekerdağ burada yaptığı basın açıklamasında partilerinin Genel Başkanı Meral Akşener’in 19 Nisan’da Muğla’da olacağını açıklamış.

O gün Dalaman Havalimanı’na inecek olan Akşener, Fethiye’ye geçerek Belediye Başkanı Behçet Saatcı’ya rozet takacakmış. Bizde aylardır Başkan Saatcı’nın görkemli bir törenle İyi Parti’li olacağını söyleyip, yazıyoruz. Demek ki o gün bugünmüş…

 

xx        xx        xx

BAŞKAN SAATCI İYİ PARTİ’DEN

Bu gelişmeler hep “erken yerel seçimin” ayak sesleri…

Marmaris Belediye Başkanı CHP’li Ali Acar muhtemelen Ankara’dan bir ışık alamadı.

Yakında Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da kalkıp Bodrum Belediye Başkanlığına adaylığını açıklarsa şaşırmayın. Çünkü ben o “ışığıAnkara’dan Başkan Kocadon’un da aldığını sanmıyorum.

Ayrıca “Ben şuraya adayım” demekle oraya aday ve belediye başkanı da olunmuyor. Şu anda adaylıklarını açıklamış olan Karaçelik ve Acar adaylıklarını açıklamış olsalar da birer “aday adayı”… Başkaları da çıkabilir. Genel Merkez kime karar verirse o aday olacak. Daha önce bu köşede paylaşmıştık. Kimseden de itiraz gelmedi. Siyasi kulislerdeki o yaygın hikaye şöyleydi:

Behçet Saatcı, Marmaris ve Bodrum Belediye Başkanları’na ikinizden biri Büyükşehir’e aday olursa ben CHP’den Fethiye Belediye Başkanı adayı olmaya hazırım. Size destek veririm. Osman Gürün aday gösterilirse ben Büyükşehir’e aday olurum ve desteğinizi beklerim.

 

xx        xx        xx

CHP MUĞLA’YI KAYBEDEBİLİR

Behçet Saatcı görüldüğü gibi Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığa hazır. CHP, Osman Gürün ile yola devam kararı alırsa adaylığını ilan edecek.

Peki böyle bir durumda Ali Acar ve Mehmet Kocadon’un desteğini alabilir mi?

Ben sanmıyorum… Başkan Saatcı, Başkan Acar ve Başkan Kocadon’un desteğini alamaz.

Ama Behçet Saatcı İYİ Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olması halinde Marmaris ve Bodrum’un desteğini alacaktır.

Ki bugünlerde “İyi CHP’liler” diye bir oluşum yaşandığı duyumlarını alıyoruz. Bu oluşumun en güçlü olduğu ilçeler olarak da Marmaris ve Bodrum gösteriliyor. Elbette bu iki ilçe yetmez. Ancak yeni adaylar gösterilmezse CHP’nin sadece Büyükşehir’i değil, Dalaman, Ula, Yatağan ilçelerini de kaybedeceği görüşü CHP’de “bir bilen” durumunda olanlarca da kabul ediliyor.

Anlayacağınız bu üç ilçede CHP’nin de, AK Parti’nin de şansı var. CHP’nin Bodrum’da da Kocadon’u aday göstermemesi halinde İyi Parti adayı Mehmet Tosun’un şansı artacaktır…

 

xx        xx        xx

AK PARTİ’NİN DE ŞANSI VAR

Evet, CHP’nin yerel seçimde Osman Gürün ile yola devam etmesi halinde Büyükşehir’i AK Parti’nin kazanma ihtimali de var… Çünkü MHP aday çıkarmayacak ve CHP-AK Parti arasında küçük bir fark kalacak. O fark AK Parti’nin göstereceği adaya göre kapanabileceği gibi, daha da açılabilirde… AK Parti’yi bir başka yazıda ele alabiliriz.

Bana göre Muğla’da halihazırda sağlı sollu dillendirilen isimler içinde Behçet Saatcı en güçlü ve şanslı isim… İYİ Parti nedeniyle MHP’nin en ciddi taban kayması yaşadığı illerden birinin Muğla olduğu söyleniyor… Behçet Saatcı’nın en büyük şansı ise aday olması halinde MHP’de kalanların oylarını da alabilecek olmasıdır. Kalan MHP’liler genel seçimde “ittifak”a oy verirken, yerelde Başkan Saatcı’ya oy vereceklerdir. Bunda AK Parti’nin göstereceği aday da etkili olacaktır…

Aday olması halinde 1 milletvekili çıkaracak oy ve Fethiye’de aldığı oylarla yola çıkacak olan Başkan Saatcı ne kadar alır bilemeyiz, ama CHP’den de, AK Parti’den de toplamda seçilmesini sağlayacak “ödünç oyları” alabilir.

Yani yerel seçimde CHP için Muğla, “Kazık dikseler seçilebilir Muğla” olarak görünmüyor…

 

xx        xx        xx

BAŞKAN GÜRÜN GERİ FİTES YAPTI

Aslında Ali Acar ve Hasan Karaçelik’ten önce adaylığını açıklayan isim Osman Gürün oldu. Anımsarsak Başkan Gürün senelerdir “Ben aday olmam gösterilirim” derken, bu yerel seçim için önce “Adayım” dedi…

19 Ekim 2017 tarihli yazıma “Hani Başkan Gürün Aday Olmazdı?” diye başlık atmıştım.

O yazımda, Sözcü Gazetesi’nde projelerini Hasan Zeyrek’e anlatan Osman Gürün’ün “Daha yapacak çok işim var” ve “Önümde yapacak işim, başaracak hedefim, aşılacak engelim var. İlk günkü heyecanı kaybetsem burada durmam.” dediğini belirtmiştim.

Aynı Osman Gürün uyarıldı mı, Kılıçtaroğlu’ndan aldığı ışık “yeşil” değil de “sarı” veya “kırmızı” mı oldu bilemiyorum, bu yılın ilk günlerinde 4 yılın hesabını verdiği basın toplantısında geri adım attı.

Gazeteci arkadaşımız Fatih Bozoğlu’nun sorusu üzerine de özetle “Bu beş yılı hizmetle ilgili son gününe son saati ne kadar değerlendirmem gerekir. Ondan sonraki dönem için ne olup, ne olmayacağı konusu sadece bana bağlı değil ve benim talebimle de olmaması lazım. Ben sadece 5 yıl için buradayım. 5 yılın sonunda ben de merak ediyorum ne olacak?” demişti.

 

xx        xx        xx

SÜLEYMAN USLU MU GELİYOR?

Büyükşehir için adı geçenlerden Ali Acar yine “Marmaris” dedi… Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, Muğla ziyaretlerini tamamlamış olmalı ki, “Ankara ziyaretlerine” geçti… Bir de Bodrum Başkanı Kocadon ve Fevzi Topuz var diyorduk, Milletvekili Akın Üstündağ yakın çevresine “Ben de varım. Anket yapılacak, çevrenizde adımı yayın” demiş.

Sanki tombala oynanıyor. Milletvekili Üstündağ da şansını deneyecek!

Üstündağ’ın çıkışı muhalefetten çıkabilecek ciddi bir adaya karşı bir “ön alma” olarak değerlendiriliyor ve “Anket hikaye. Anketten çıktı diye istediklerini aday gösterecekler. Kendisi Ankara’da bunu nasıl görmüyor. O Ankara Kurultay’da Muharrem İnce ile birlikte olan birini aday yapar mı?” deniliyor.

İşte bu ortamda kendisinden başkasını adaylığa yakıştıramayanların çokluğundan Osman Gürün muhalifleri şu ana kadar ortaya alternatif bir isim koyabilmiş değil. Ancak “CHP siyasetini bilicisi ağabeyler” eski İl Başkanlarından Süleyman Uslu’nun fedakarlık edip ortaya çıkması gerektiğini söylüyorlar.

Anlayacağınız Muğla’da CHP’nin işi Ankara’da ve il yönetiminde görülemese de zor görünüyor…

——————————                                                                          ——————————

GÜNÜN SÖZÜ: Hiç kimse duymak istemeyen biri kadar sağır olamaz.

ÇİVİ

Harita Mühendisi Özden Akgüç, “Bodrum yarımadasındaki tüm siteler kendi bünyelerinde yağmur sularını depo edebilecek sarnıçlar inşa etmeye zorlanmalıdır.” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

6 ADET YORUM YAPILDI
Eyüp Hakan Yaman 11 Nisan 2018 / 11:08

Özcan bey, bir süredir yazılarınızı beğenerek takip ediyorum. Bu yazınızda bir çelişki gördüm, onu aktarmak istedim. Osman Gürün başkanın yıprandığını ve kendi partililerinden oy almakta zorlanacağını ben de görüyorum. Muğla Büyükşehir gibi önemli bir Belediyede başka aday belirlenecekse toplumda yer eden Muğla’yı bilen herkesin bildiği genel olarak üzerinde uzlaşılabileceği nispeten genç biri olmalı diye düşünüyorum. Siz de CHP adayının “CHP Kültürü almış,emekten yana, parti içi demokrasiyi savunan, katılımcı demokrasiden yana ve Muğlalı” olması gerektiğini yazınızda belirtiyorsunuz. Çelişki burada. Bu niteliklere uygun bir adayı bir önkabulle baştan reddediyorsunuz. Muğla Milletvekili Akın Üstündağ bu niteliklerin hepsine sahip. Divan başkanı olduğunda söz verilmeyen Hüseyin ANIL’a söz verdiğini sizin yazınızdan okumuştum. Kendisinin İl genel meclisinde Chp nin grup başkanvekili olduğunu da biliyorum. Bütün engellemelere rağmen kendisi birinci sıradan Ankara’ya gitmiştir. Bu niteliklere sahip Muğlalı başka biri var mı bilmiyorum. Bir insanı genç bir siyasetçiyi kongrede başkasını destekledi diye aday yapılmaz tezi bence doğru değil. Ankara’da Mansur Yavaş o zaman neden aday yapıldı hala peşinden koşuluyor. Kendisi MHP lidir. Şu sıra Muharrem incenin adaylığı bile konuşuluyor. Bence bu peşin yargı kabul görmez. Muğla’da en çok kim hak ediyorsa o aday yapılmalıdır. Partili olması şartıyla nitelikli adaylar mutlaka aday olarak çıkmalıdır. Muğla alternatifsiz kalmamalıdır. Muğla’nın geleceği emin ellere bırakılmalıdır.

İyi çalışmalar dilerim.

Hamle Gazetesi 11 Nisan 2018 / 11:32

Eyüp bey yorumunuza teşekkür ederim. Belirttiğim niteliklere elbette Akın Üstündağ da uygun. Ancak yazımda da belirttiğim gibi. Kurultay’da Muharrem İnce ile hareket eden Akın Üstündağ’ın aday gösterilme şansı ne kadar olabilir ki? Akın Üstündağ’ın aday adaylığı yeni aday adaylarının önünü kesebilir.
Yazımda çelişki yok. Saygılar.
ÖZCAN ÖZGÜR

Mehmet Keza KUNDAKÇI 11 Nisan 2018 / 14:35

Merhabalar dostlar,
Geçmişe yönelik en az 4-5 seçimdir CHP’de;”-amman bu dönem çok hassas,demokrasi memokrasi deyip sorun çıkarmasın kimse..” edebiyatı yapıldı ve sahneye de kondu. “HAK,HUKUK,ADALET” diye ellerini gökyüzüne açmış haykıran bu partide, HAK, HUKUK, ADALET bu dönem, hiç bir dönem olmadığı kadar, AHLAKİ, İNSANİ, MEDENİ, AKILCI, BİLİMSEL ÖZGÜRCE, HİÇ KİMSEYİ DIŞLANMADAN UYGULANMAK ZORUNDADIR…
İşte burası,demokrasi ve çağdaş uygarlıklar yolunun son çıkışıdır. Onun için, HALKIN PARTİSİNDE EN YÜKSEK KARAR MERCİİ HALK OLMALIDIR. Ve CHP özüne ilkelerine sımsıkı sarılmalıdır.
Bu şark kurnazlıklarının yaratacağı tahribatı,değil çözmeye,sormaya bile gerek kalmayacak kadar derin bir uçuruma düşmeden, güzel günleri hep birlikte inşaa etmek umudu,inancı ve azmi ile, selamlar, saygılar.

Reşat Öztepe 11 Nisan 2018 / 15:13

Gocuman; Ki bugünlerde “İyi CHP’liler” diye bir oluşum yaşandığı duyumlarını alıyoruz. Bu cümleye çok güldüm. sevgi saygı.

salihdemir 11 Nisan 2018 / 23:28

2015 Yılında yapılan İl Kongresinden sonra Muğla’da CHP işgalcilerin eline geçmiştir. İşgalciler doğruları konuşan, savunanları partiden ihraç etmiştir. Muğla’da CHP’ye oy verenlerin tek isteği işgalcilerin görevden alınmasıdır. Osman Başkanın tekrar başkan adayı olması CHP’nin Muğla’da intiharıdır. Gençlik kolları başkanlığı yapmış iki gencin Büyükşehir Belediyesindeki anlatımlarına göre hiçbir CHP’li Osman Başkana oy vermez. Muğla’da acilen yapılması gereken başta İl örgütü olmak üzere ona biat eden İlçe örgütlerinin görevden alınarak, partiye ve partililere sahip çıkacak Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi hak, hukuk, adalet bilen özgürlükçü, biatçı olmayan örgütlerin oluşturulması gerekiyor. Daha önceki yorumlarımda söylediğim gibi en son kongrede parti meclisine en yüksek oyla seçilen parti meclisi üyesi en çok şikayetin Muğla Büyükşehir Belediyesinden geldiğini söylemiş. Parti meclisi üyesi bıktık artık Muğla Büyükşehirden demiş. Genel Merkez CHP’nin Muğla Büyükşehir Başkan adayı olarak Bodrum Belediye Başkanı sayın Mehmet Kocadon’u atayacaktır.

mustafa ali koçdemir 14 Nisan 2018 / 12:10

Özcan Bey, yazdıklarınızın hepssine katılıyorum. tüm dengeler potansiyel adaylar üzerine kurulu. Behçet bey aday olmaz ise iyi parti kimi aday gösterecek. takip ettiğim kadarıyla mhp eski milletvekili metin ergun sevilen sayılan biri olarak ön plana çıkıyor. iyi partinin adayı metin ergun olabilir bence…