CHP, MHP Neredeydi?

Bu haber 19 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.440 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Cumhurbaşkanlığı seçimine bir gün kala 9 Ağustos tarihli ve “10 Ağustos Kimin Bayramı?” başlıklı kaleme aldığım yazımı, “Siz büyükşehrin CHP’de, 13 ilçeden sadece 3’ünün AK Parti’de olduğu Muğla’da billboardlarda bir tek Ekmeleddin İhsanoğlu afişi gördünüz mü?” diye noktalamıştım.

O günden beri “Gördüm” diyen çıkmadı!

Şimdi bu satırlara tepki vereceklerdir. Versinler, ama yazılı versinler de paylaşalım…

Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na CHP ve MHP kadroları Muğla’da “miş gibi” destek verdiler. Yani desteklermiş gibi davrandılar.

xx        xx        xx

Doğrudur. Çatı Adayı İhsanoğlu en çok oyu birinci geldiği Muğla’da aldı.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi bu Ekmel beyin başarısı değil, CHP ve MHP’nin Muğla teşkilatlarının başarısı hiç değil…

Peki, Muğlalılar Ekmel beyi kendiliklerinden tanıyıp sevdiler de mi oy verdiler? Hayır… AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığının bir tezahürü olarak Ekmel beye oy verildi!

Muğla’nın ve dolayısıyla Türkiye’nin sorunu asıl bu olsa gerek:

Siyasetin “kin ve nefret” veya “sevgi ve bağlılık” temelleri üzerinde yükselmesi…

xx        xx        xx

CHP ve MHP’nin ortak hastalıklarından biri de muhalefetin parti içi iktidarı ele geçirebilmek için iktidardakilerin başarısızlığına, yıpranmasına katkı yapmak.

AK Parti’nin de bu iki partiden farklı olduğu söylenemez… Ancak AK Parti’de yıpratma, zayıflatma, başarısız hale getirme mücadelesi genel merkezi karşı değil, yerel teşkilatlara ve parlamenterlere yönelik yapılıyor. Tabi bu kavgalar bir biçimde partinin aldığı oylara yansıyor…

Bu anlamda CHP’de başta Baykalcılar olmak üzere kimi yerde Kılıçdaroğlu’na, kimi yerde ilin milletvekiline, belediye başkanına veya teşkilatına karşı olanların ayak sürüdükleri, genellikle parmaklarını bile kıpırdatmadıkları söylenebilir.

Bu yorumu MHP’de de Koraycılar ile milletvekiline ve teşkilatlara karşı olanlar için söyleyebilirsiniz.

Muğla il sınırlarında billboardlarda Ekmeleddin İhsanoğlu posteri, afişi göremediğiniz gibi alanda yerel siyasileri görebildiniz mi?

xx        xx        xx

Biliyorum, dünkü yazıya AK Parti İl Başkanı Nihat Öztürk tepki gösterirken bu yazıma da CHP ve MHP il başkanları ile MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan, CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ve hatta Ömer Süha Aldan tepki gösterecektir…

Hatta CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan belki telefonla arayıp, “Özcan bey size yakıştıramadım. Biz sizinle Konakaltı Kültür Merkezi’nde Ekmel beye destek veren partilerin bir araya geldiği toplantıda karşılaşmadık mı?” diye sorabilir!

Hatta MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan da arayıp, “Ben de oradaydım” diyebilir.

Sonra?

Yüzlerini gören cennetlik!

xx        xx        xx

Çatı, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muğla’da iki etkinlik gerçekleştirebildi. Birisi Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen iftar yemeği, öteki ise muhtemelen ortak düzenlenmişti; Çatı birleşeni partilerin temsilcilerinin Konakaltı Kültür Merkezi’nde bir araya gelmeleri oldu.

Bir daha da bir arada görülemediler!

O gün salonda dikkati çeken CHP ve MHP’lilerden çok Demokrat Partililerin orada olmalarıydı. “Zahireci Süreyya”, yani “Kaptan” bile oradaydı. Sanki “ülke için yeni bir umudun” peşine düşüp gelmişlerdi…

CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan oradaydı. Nurettin Demir’in o gün Urfa’da olduğu söylendi. Tolga Çandar’ı soran yoktu. Büyükşehir ve Menteşe Belediye Başkanları, İl Başkanı, Menteşe Meclis Üyeleri, CHP Kadın Kollarından birkaç kişi…

Oysa CHP 13 ilçeden 9’un da iktidar!

CHP o gün orayı miting alanına çevirebilirdi…

xx        xx        xx

Doğrusu Kılıçdaroğlu Muğla’ya getirilirken, miting yapılmamış olmasına da hala anlam verebilmiş değilim. Tabi Muğlacepte keklik” görüldüğünden olabilir.

“Boykotçuların” ikna edilmesi gereği bile duyulmamış olmalı ki, o gün Kılıçdaroğlu sanki Muğla’ya ateş almaya gelmişti.

O gün yaygın basına malzeme olabilecek tek etkinlik, Yatağan işçilerine Direniş Çadırı’nda yapılan ziyaretti, ama ne fayda… Santralar, kömür ocakları satılmıştı!

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün Genel Başkanı Kılıçdaroğlu onuruna verdiği iftar yemeği de ilginçti. Çatıyı bir araya getirenden çok bir CHP Gecesi gibiydi. Eksik olan sıcak yemek ve alkol…

İftara gerçekten oruç gelenler oruçlarını bozabildiler. Karınlarını doyuramadılar. Her şey soğumuştu…

Kılıçdaroğlu’nun masasında bir ara MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz görülmüş, sonra kaybolmuştu.

Oysa Çatı hareketinin il başkanları Kılıçdaroğlu’nun masasında bir araya gelebilirlerdi. Zorla olmuyor tabi!

xx        xx        xx

Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu seçim sürecinde Aydın’a kadar gelmişti. Oradan Muğla’ya geçirilebilirdi, ama ne gerek vardı tabi… Muğla nasıl olsa “görevini” yapardı!

Ramazan Bayramı’na kadar ne CHP, ne MHP teşkilatlarını alanda göremedik. Ama hakları yenmemeli CHP Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir ile MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan alandaydı.

Öyle ki her akşam bilgisayarın başına geçip sosyal medyada dolaştığınızda bu iki milletvekilinin o gün Muğla’nın neresinde hangi teşkilatı ziyaret ettikleri, hangi partilinin düğününe, sünnetine katıldıklarını görebiliyordunuz.

Sanki Cumhurbaşkanlığı seçiminden çok 2015 Genel Seçimine dönük çalışma yapıyorlardı.

Milletvekilliklerini garantilemek için…

Tabi onların haklarını da yemeyelim. MHP İl Merkezi’nden özellikle seçim yaklaşırken sosyal medyada Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek mesajı bombardımanına tanık olduk.

Küçümsememek lazım tabi…

Çünkü bu kadarını CHP’de göremedik!

xx       xx        xx

Tabi Cumhurbaşkanlığı seçiminin başka kahramanları da vardı. Süleyman Soylu’yu, Prof. Dr. Gürol Ergin’i ve Yaşar Okuyan’ı unutmamak lazım…

Unutanlar olmuştur.

Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 19 Ağustos 2014 / 12:20

Üstad merhaba,bu konuyu irdeleyerek nereye varacağız ? bu üslub zaten Muğla’da hep var,ama nereye kadar ? asıl soru bu bence,daha önceki yorumlarımda da belirttiğim gibi,CHP Muğla’da otomatiğe bağlamış,HEP GAZANIR, ama niye ? bu soru bana göre AKADEMİK BİR TEZ KONUSUDUR,zaten de Muğla’da ne kadar daha OY ALIR,bakıp ,göreceğiz ama CHP’nin KAPTAN KÖŞKÜNDEKİ siyaset ağalarının,denizin bittiğini göremeyecek kadar,ÖNGÖRÜSÜZ ve bencil tutumları ile yürümekte olan NUH-U NEBİ GEMİSİ,demokrasi kaybı nedeni ile SU ALMAYA BAŞLAMIŞTIR,şimdilik IRGATLAR elleriyle bu suları boşaltarak bir seyir halindeler,ama bu seferin elbet bir sonu olacak,Bodrum’da Mehmet KOCADON’u aday edip,Fethiye’de Behçet SAATÇİ’yi görmezden gelen MUĞLA CHP siyaset ağaları,KÖYCEĞİZ’in de göz göre göre,bağıra-bağıra gittiğini göremediler,daha ADAY ADAYLIĞIM sürecinde dahi “sen -ben-bizimoğlan” cuntacıları,Ortaca’da bana karşı verdikleri,çirkin siyaset çalışmalarını aklı selim ile yanı başımızdaki KÖYCEĞİZ için de çalışabilseydiler bugün KÖYCEĞİZ de gitmezdi,ama tekrar özete gelirsek mesele,Muğla’da “ceketimi koysam kazanırım” ağalarının ezbere gidişleri değil,ülkemizin geleceği ve DOĞU’da KOSKOCA İLLERDE 1000 ADET OY ALAMAYAN YA DA TÜRKÇE MEALİ İLE %001 oy alamayan,OY VERİLMEYEN!!!! hale getirilen CHP’nin durumudur,
ki bizim davamız da budur,
bunu aşmaktır,
elbette aşacağız,
selamlar,

reşat öztepe 20 Ağustos 2014 / 10:13

Gocaman;yazınızı okudum,sevdim.tümü gerçekleri yansıtıyor.Sadece “CeHa Pe ve Me Ha Pe için Recep Tayyip ERDOĞAN’a muhalefet edeleişm de o gelmesin de kim gelir ise gelsin. yada Ak Parti ye oy vermeyin de kime oy verirseniz verin.olgusu Muğlalı seçmene hiç yakışmadı.Tamam,%63 Rey aldu Ekmel Bey,ne oldu.Kim klazandı.sadece 14 Parti +Parelelciler karın ağrılarını biraz bolsun indirdiler.Başka da evet Tayyip BEY’e oy çıkarmadıkj affertin bize diyecekler hattra diyorlar.sonuç Güzel muğlam yine kendi haline bırakıldı.Ha izmir ha muğla ha aydın ha muğla ha çanakkale ha muğla ne zaman akıllaanacağız da evlad ve torunlarımızın istikballeri için iktidarın gücünü kullanacağız.selam.