CHP-MHP Koalisyonu Mu?

Bu haber 17 Mart 2015 - 0:58 'de eklendi ve 1.348 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

7 Haziran günü yapılacak genel seçim yaklaşırken, tahmin rakamları havalarda uçuşmaya başladı. Ak Parti yetkilileri net bir rakam veya eksi-artılı bir rakam vermek yerine “band”lı rakamlar veriyorlar. Mesela “%50 bandı” gibi. Bu tavır biraz güvensizlik kokuyor.

MHP, her zaman olduğu gibi bir rakam telaffuz etmiyor. “Sandıktan çıkan oylar bizimdir” havasında.

HDP, %10 barajını geçemeyecekse bile, bütün gazetecilerin iş birliği ile zorla bu oranı geçecekmiş gibi davranılıyor.

Ben her zamanki gibi, Kılıçdaroğlu’nun açık, berrak, net ve saf tavrını ayakta alkışlıyorum. Kemal Bey “%35 alacağım” diyor. Kesin rakam, %35!…

Ben adamın bu kadar netini; bu kadar berrak ve safını çok severim.

Kemal Bey hesabını gayet açık ve gerçekçi yapıyor: Türkiye’de solun oyları hiçbir zaman % 35’i geçmedi. O zaman bu oranı ben bir daha yakalarım. Ak Parti 2002’de %35’le nasıl malı götürdüyse, ben de götürürüm.” hesabında.

CHP %35 alacak; Ak Parti ve MHP meclis dışında kalacak; işte o zaman tutar bu hesap Kemal Bey!” diyen çıkmıyor galiba.

Ben Kemal Bey’in %35’le tek başına iktidar umduğunu zannetmiyorum. O da biliyor %35 alsa bile tek başına iktidar olamayacağını ama o şöyle düşünüyor: “CHP %35 alır; MHP %15; HDP de %10 alır; geriye kalan % 40’ın % 38’i Ak Parti’ye gider. Biz de MHP ile koalisyon yapmak için aradan sıyrılırız.”

Bu durum bana bir fıkra hatırlattı.

Adamın biri kendini darı zannediyormuş. Darı olmadığına ikna etmek için çok uğraşmışlar ama başaramamışlar. Adamı sonu da akıl hastanesine yatırmışlar. Adamcağız burada 10-15 sene tedavi görmüş ve sonunda darı olmadığına ikna olmuş. Taburcu olup tam hastane kapısından çıkarken, “Tamam; ben darı değilim ama bu konuda tavukları ikna ettiniz mi?” demiş.

CHP’nin durumu da tam böyle. Garibim darı olmadığına ikna oldu ama MHP’yi hala tavuk zannediyor.

Bakalım MHP, tutup CHP ile koalisyon yapma basiretsizliği gösterir mi? Bunu hiç düşünen yok.

Hem bir kere CHP, 26-27’yi yakalasın ve öpsün de başına koysun. MHP % 13 alırsa, ikisinin toplamı zaten % 40 falan eder. HDP’ye, taş çatlasa % 10 “aldırılır”. Bu durumda gene meydan Ak Parti’ye kalır.

Madem bir darı-tavuk fıkrası anlattık; lafa da darılı tavuklu bir atasözüyle son verelim: Hiçbir tavuk kendini darı ambarında görmesin!…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.