CHP Meclis Üyesi Adayı Bulamıyor!

Bu haber 25 Ekim 2018 - 1:07 'de eklendi ve 4.373 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu yazıma başlık bulmakta zorlandığım kadar hiç bir yazımda zorlanmadım.

CHP Meclis Üyesi Adayı Bulamıyor!” başlığı yerine, “CHP’de Kadın Başkan Adayı” başlığı da olabilirdi. Evet Fethiye‘den bir belediye başkanı aday adayı kadın çıktı. Başvuru süresinin uzatılmış olması hiçbir işe yaramasa da buna yaramış olabilir. Üstelik bir kadın aday adayı da Milas‘tan çıktı.

Hem’de İYİ Parti’den… Üstelik Sibel Metin partisinden 24 Haziran’da Milletvekili adayıydı…

Bu yazıma “CHP’de Muhtarlık Daha Cazip” başlığı da atabilirdim… Veya “CHP’de Güven Bunalımı” ya da “CHP’de İYİ Partili Kadın Aday” da olabilirdi. Ama CHP Muğla’da hiç böyle olmamıştı…

Meclis üyesi aday adayı sayılarında geçmiş yıllarda rekorlar yaşanan Muğla‘da bu sefer büyük “kısırlık” çekiliyor. Kavaklıdere‘de bırakın meclis üyesini, belediye başkanı adayı bile yok… Meclis üyesi adayı Seydikemer‘de de hiç yok. Ula‘da 2, Yatağan‘da 2, Köyceğiz‘de 6, Dalaman‘da 7 kişi adaylık başvurusu yapmış bulunuyor… Başvuru 26 Ekim Cuma günü sona eriyor… O güne kadar yeteri sayıda başvuru sağlanır mı bilmiyoruz.

Herkes de “Neden?” sorusunun yanıtını arıyor…

xx           xx           xx

Gelin önce başvurunun son gününe; 26 Ekim‘e bir gün kala aday adaylarına bakalım;

Bodrumda’da; Ali Öztürk, Recai Seymen, Mehmet Özalın, Refik Ülgen, Taner Uslu, Ahmet Aras ve Mustafa Saruhan.. Bu isimlere her an Dr. Kerim Cangır eklenebilir… Dalaman’da; Muhammet Şaşmaz tek aday.

Datça’da; Gürsel Uçar, Cahit Yaka, Alim Karaman, Prof. Dr. Mehmet Necdet Akkuş, Derviş Arslan ve Serkan İğci… Fethiye’de; Keramettin Yılmaz, Veli Pabuşcu, Alim Karaca ve Melek Gözde Gürsoy Hoşafçı… Kavaklıdere’de; Henüz bir başvuru yok. Olacak gibi de görünmüyor. İhale İlçe Başkanı Mehmet Gülhan‘a kalabilir… Marmaris’te; Ali Acar, Acar Ünlü ve Mehmet Oktay… Menteşe’de; Bahattin Gümüş ve Mustafa Şahin… Milas’ta; Muhammet Tokat, Enver Tuna, Ahmet Çevikkol ve Sibel Metin… Ortaca’da; Hasan Karaçelik, Mehmet Sertkaya, İsmail Can Varol ve Mehmet Keza Kundakçı… Seydikemer’de; Çağdaş Adıgüzel şu ana kadar çıkan tek aday… Ulada; Ümit Karaarslan, Oruç Özkan, Yalçın Dere, Yaşar Gencel ve Salih Sül… Köyceğiz’de; Hüseyin Erol ve Nazmi Ünoğlu

Yatağan’da; Hasan Haşmet Işık, Ali Akalp, Ali Irgat, Cemal Gürpınar, Kemal Özler, Eyüp Katırcı, Halil Arslan, Mesut Günay

Başkanlıklarda 46 aday adayı olurken, 267 meclis üyesi aday adayı olmuş. 84 de kadın meclis üyesi aday adayı…

xx           xx           xx

Belediye başkanı aday adaylığında rekor 8 aday adayı ile AK Parti’ye karşı en riskli gösterilen Yatağan‘da… Yatağan‘ı 7 aday adayı ile Bodrum, 6 aday adayı ile Datça ve 5 aday adayı ile Ula izliyor.

Ortaca, Milas, Fethiye 4‘er aday adayıyla 5’nci sıradalar. 3 aday adayı ile Marmaris 6‘ncı, Köyceğiz ve Menteşe 2‘şer aday adayıyla 7‘nci, Dalaman ve Seydikemer‘de 1‘er aday adayı ile 8‘nci ve Kavaklıdere 9‘ncu sırada geliyor…

Yatağanlılar sanki Başkan Haşmet Işık‘ı çoktan gözden çıkarmışlar. “Nasıl olsa başkanı aday yapmazlar” düşüncesi içinde herkes aday olmuş gibi. Bu anlamda Bodrum da ilginç. Burada da sanki “Nasıl olsa Başkan Kocadon Büyükşehire aday, geri dönüp Bodrum’a aday olmaz” düşüncesi aday patlaması yaratmış.

Datça‘daki patlamanın sebebi de olsa olsa “Osman Gürün yeniden Büyükşehir adayı olur ve Gürsel Uçar’la yola devam etmez” beklentisi olabilir… Ula‘nın durumu da Yatağan‘ın durumu gibi görülebilir…

Seydikemer ve Kavaklıdere gözden çıkarıldığı için o durumda olurken, Dalaman‘da Muhammet Şaşmaz, Menteşe‘de Bahattin Gümüş garanti ve Marmaris‘te her şeye rağman Ali Acar güçlü görüldüğünden aday adayı patlaması yaşanmamış olabilir…

xx           xx           xx

Meclis üyelikleri için yapılan veya yapılmayan aday adaylıkları dağılımı da yukarıdaki yorumlarımızı destekler gibi duruyor.

Meclis üyeliği aday adaylığında rekor 67 kişi ile Marmaris’te.

Marmaris‘i 64 aday adayı ile Bodrum izlerken, ardından 34 aday adayı ile Milas, 26 aday adayı ile Menteşe, 25 aday adayı ile Fethiye ve 20 aday adayı ile Ortaca geliyor.

Bu ilçeleri 16 aday adayı ile Datça, 7 aday adayı ile Dalaman, 6 aday adayı ile Köyceğiz, 2’şer aday adayı ile Ula ve Yatağan izliyor.

Bu rakamları nasıl okumalı?

İlçe başkanları ile tek tek görüştüm. Görüşmemiz sırasında hemen hepsi “Daha başvuru süresi sona ermedi” diyerek “umutlarını” ortaya koyarlarken, ilgisizliğe hepsinde ayrı ve ilginç gerekçeler vardı.

Birisi “2014’te meclis üyesi aday adaylarını Aydın’a kursa götürdüler. Kurs parası da ödediler ve büyük bölümü aday gösterilmedi. Kursa gitmeden aday gösterilenler, meclis üyesi seçilenler oldu. Hala neye göre seçildikleri belli değil. Bu durum güvensizlik yarattı.” dedi.

Bir başkası “Başvuru ödentileri fazla. Üstelik bu işin bir getirisi de yok. Muhtarlar bin 800 lira maaş alıyor. Herkes muhtar adaylığına koşuyor” diye anlattı. Bir başkası da “Osman Gürün ve ekibi nasıl olsa kendi askerlerini seçecektir, fikri hakim” ifadesinde bulundu.

Aslına bakarsanız ilçe başkanlarının ortaya koydukları gerekçelerin hepsinin temelinde çok ciddi bir “güvensizlik” yatıyor!

xx           xx           xx

Kadın meclis üyesi aday adaylarında da rekor 22 kişiyle Marmaris‘te. Marmaris‘i 17 kişi ile Bodrum izliyor.

Datça’da kadın-erkek eşitliği sağlanmış… Burada 16 başvurunun 8’i kadın. Meclis’e nasıl yansır bilemem… Eşitlik Ula’da da tamam! Burada da 2 başvuru yapılmış, biri kadın.

Menteşe‘de de 8 kadın meclis üyesi aday adayı olurken, Milas‘tan 7, Ortaca, Fethiye, Köyceğiz‘den 3‘er kadın aday adayı çıkmış. Dalaman‘da da var olan kadın meclis üyesi yeniden aday olmuş.

CHP’de “kadın adı” yine yok…

Fethiye‘den Muğla İnşaat Mühendisleri Odası Sekreteri Melek Gözde Gürsoy Hoşafçı ile Milas‘tan Sibel Metin‘in belediye başkanlığı için aday adayı olmuş olmaları bir teselli olur mu bilmiyorum.

Bunlar aday adayları… Önemli olan kesinleşmiş listelerde Muğla CHP‘nin kaç kadın belediye başkanı adayı göstermiş olacağı ve kaç kadın meclis üyesi aday adaylarının ilçelerde listelerin seçilebilir yerlerinde “aday” olarak yer almış olacakları…

En önemlisi Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kaç kadın meclis üyesinin yer almış olacağı!

xx           xx           xx

CHP Muğla’da neden ve nasıl bu hale geldi?

CHP‘nin Muğla gibi bir yerde bu hale gelmesinin nedenlerini 2014 Yerel Seçimi‘nde ve Mürsel Alban‘ın 12 İlçe Başkanının imzası ile tek aday ilan edildiği ve seçildiği CHP İl Kongresi‘nde aramakta yarar var. Aslında o kadar uzağa gitmeye de gerek yok… Daha yeni, Osman Gürün‘ün Büyükşehir adaylığı için ilçe başkanlarından imza toplanmaya çalışıldı… Başarısız bir girişim oldu, ama halen Muğla CHP kamuoyunda ve Muğla kamuoyundaOsman Gürün ne derse o olur” görüşü hakim… Sanki kasabanın şerifi…

Bu fotoğrafı, algıyı, kanıyı “demokratik” yapılarda göremezsiniz. Ancak “feodal” yapılarda görürsünüz… Böyle bir yapıda; Menteşe İlçe Başkanı’nın “Başkan Yardımcısı” olma hedefiyle meclis üyesi adayı olabildiği anlayışın egemen olduğu yerde kim meclis üyeliği için aday olmaya kalkışır?

Elbette “ağasından”, “şıhından”, “şerifinden”, “reisinden” izin veya vize alan… Adını siz koyun…

CHP Muğla Osman Gürün tarafından parti içi demokrasinin sona erdirilmesi ile bu hale gelmiştir. Feodal düzende “marabanın” seçilme şansı ne kadar olabilir ki?

xx           xx           xx

Muğla’da AK Parti ve İyi Parti de var…” başlıklı yazımın altında Nahide UçarÖzcan CHP’den meclis üyeleri aday adayı başvurularına baktımda hep aynı kişiler. Hizmet etmek isteyen başka partili yokmu acaba?” diye sorarken, Nejat Altınsoy‘un “CHP Başvuru Sürecinde Son Durum” başlıklı yazısının altına da Muammer ÖzdemirMüracaatın azlığından anlaşıldığına göre Yatağan’da belediye meclisine gerek yok. Başkan her işi tek başına halleder.” yorumunda bulunmuş.

İlçeler böyle… Büyükşehir Meclisi farklı mı? Osman Gürün her işi halletmiyor mu?

Şimdi CHP’yi de hallediyorlar…

—————————————-                                                                                     —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Başkalarının ne düşündüğü önemli değil çünkü her halükarda yine aynısını düşünecekler. (Paulo Coelho)

ÇİVİ

Mansur Yavaş CHP&İYİ Parti Adayı; Melih Gökçek MHP adayı… AK Parti de CHP’li aday bulur mu?

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
salihdemir 25 Ekim 2018 / 17:03

CHP Menteşe İlçe Başkanı bu güne kadar hangi partiliye sahip çıkmış ki belediye meclis üyesi olup, başkan yardımcısı olacak. Aday olmadan önce çıksınlar sokağa CHP parti tabanının feryatlarını dinlesinler. Menteşe’de Hurşit Öztürk ve Murat Başkan dışındaki meclis üyeleri aday olmasın. Parti tabanına ve partililere sahip çıkacak, solcu, Atatürk’çü biatçı olmayan kişiler aday olsun. CHP tabanı biatçılık yapanlara hiçbir şekilde oy vermeyecektir.

Reşat Öztepe 25 Ekim 2018 / 17:06

GOCUMAN ; Yazınızı okudum. Bilik Muğla Bildiğin Muğla . Napacak çok şey yok gibi. sevgi ve saygı.