CHP Kurultayı ve Muğla « Hamle Gazetesi

CHP Kurultayı ve Muğla

Bu haber 10 Kasım 2015 - 23:28 'de eklendi ve 1.513 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hem MHP’de, hem CHP’de iç hesaplaşma devam ediyor. Ne demişler; Varlık gülüştürür, yokluk dövüştürür…

Her iki partide de liderlerinin istifa etmeleri beklentisi de haklı olarak devam ediyor. Buna karşılık Bahçeli’nin de gitmeye hiç niyeti yok. Bahçeli kadar rijit davranmasa da Kılıçdaroğlu’da yerini korumaktan yana…

Sadece onlar mı? Muğla’daki il başkanları da aynı kararlıkta!

Aslında Kılıçdaroğlu demokrat bir kişiliğe sahip. Ne yapması gerektiğinin bilincinde… Hani derler ya “Bizim çocuk iyi, ama etrafındakiler kötü”…

Galiba Kılıçdaroğlu’nun yokluğunda partide “hiç bir şey” olacak olan etrafındakiler Kılıçdaroğlu’na devam gazı veriyorlar.

Bunlardan MHP’de de çok var!

 

xx           xx           xx

Cumhuriyet Halk Partisi‘nde “Genel Başkan seçimde elinden gelenin fazlasını bile yaptı. Buna karşılık, parti meclisi ve Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyelerinin büyük bölümü ortada yoktu.” diyenler az değil.

Ben de aynı görüşte olanlardanım. Muğla’da Prof. Dr. Nurettin Demir ve Av. Burak Erbay’ın dışında efor harcayan kim vardı? Birde AK Parti ve MHP aday listelerinde düzeltmeye giderken, CHP sanki buna cesaret edemedi.

Oysa Muğla’da Ömer Süha Aldan’ın yerine bir kadın aday getirilmiş olsaydı CHP Muğla’dan Ankara’ya Erbay’ı da gönderebilirdi…

 

xx           xx           xx

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş’da aynı görüşte olanlardan. Karakaş daha önce oy artırmak için partiyi sağa çekiyorlar diye MYK Üyeleri’nin istifasını isteyenlere karşı çıktığının anımsatarak “MYK üyelerinin istifasının şimdi ben istiyorum. Arkadaşlarımız kendilerini gözden geçirsinler.” diyor.

CHP ve SHP’nin eski liderlerinden CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’da aynı görüşte. O da MYK üyelerinin kendilerini gözden geçirmelerini ve bundan sonra CHP’nin tıpkı rahmetli Ecevit’in Demokratik Sol çıkışı gibi ideolojik bir çıkış yapması gereğini ortaya koyuyor.

Bütün bunlar olup biterken Kemer Belediyesi’nin CHP’li tek Meclis Üyesi Batur Işık “Hata benimmiş” başlıklı bir basın açıklaması yapıp partisinden istifa etmiş.

Anlayana…

xx           xx           xx

CHP’nin Ankara eski İl Başkanı Zeki Alçın önderliğinde 42 isim Ankara’da toplanıp olağanüstü kurultay çağırısı yaptı. CHP MYK’sı bu çağrıya uymazsa, Alçın olağanüstü kurultay için imza toplayacaklarını söylüyor.

CHP’de Umut Oran ve Muharrem İnce açık açık genel başkan adayı… Bence birileri gaz veriyor olmalı, Mustafa Balbay’ın adı da genel başkan adayları arasında geçiyor.

CHP MYK’sında seçim sonuçlarının değerlendirilmesi de devam ediyor. Bir MYK üyesi “AKP ve PKK’nin yarattığı çatışma ortamı” ile “MHP’nin uzlaşmaz tavrı”nın AK Parti’nin seçimi kazanmasına yol açtığını söylemiş.

Yani sorumlu Kemer Belediye Meclis Üyesi!

O MYK toplantılarının birinde de bir başka MYK Üyesi Cumhuriyet Mitinglerinin, Gezi Olaylarının ve 17-25 Aralık Soruşturmasının AK Parti seçmenini partileri etrafında konsolide ettiğini söylemiş.

CHP kurultayı açıklanmış olan tarihte yapılacaktır. O kurultaydan da Kemal Kılıçdaroğlu’da yeniden Genel Başkan olarak çıkacaktır. Çünkü hemen bütün illerde kongre süreçleri belediye başkanlarının ve milletvekillerinin gözetiminde yapıldı!

 

xx           xx           xx

MHP’de de sular duracak gibi görünmüyor. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin gitmeye hiç niyeti yok. Nitekim partinin MYK Üyesi ve Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan görevlerinin başında olduklarını belirten bir paylaşımda bulundu.

Bu demektir ki, MHP’de olağan üstü kurultay falan yok.

Ümit Özdağ ve Koray Aydın liderleri Bahçeli’nin yanında görünüyor. Sinan Oğan, Süleyman Sazak ve Musavvat Dervişoğlu’nun kurultay için yeterli imza toplayamayacağı söyleniyor.

Geriye bir tek Meral Akşener kalıyor. Kurultay için yeteli imzayı sadece Akşener’in toplayabileceği belirtiliyor.

 

xx           xx           xx

Liderliği halinde Meral Akşener, MHP için yeni bir soluk alış olacağı gibi MHP’de yeni ve yeniden bir çekim merkezi olacaktır.

Tabi Bahçeli’nin de “Kimse MHP’yi dizayn edemez” dediği unutulmamalı. Kimsenin de MHP’yi dizayn etme niyeti yok, ama MHP’nin de buna ihtiyacı olduğu ortada…

Tabi bu bizim değil MHP’nin meselesi.

Benim asıl merak ettiğim, hala MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz’ın neden bir seçim değerlendirmesi yapmadığı…

Herkesin yükünü Kemer Meclis Üyesi Çekecek değil!

 

xx          xx           xx

Görünen o ki CHP’de olağan kurultay yapılacak. Olağanüstü Kurultayda olsa sonuç, yani Kılıçtaroğlu değişmez… Alternatifler Çipras değil! Haa çarşaf liste olursa başka. Kılıçtaroğlu yerinde kalır, Parti Meclisi (PM) değişir…

Olağan kurultayda Muğla’nın oyu şimdiden belli. Büyük Şehir Belediye Başkanı Osman Gürü ne derse o olacaktır. Yani Muğla’nın oyu Kılıçdaroğlu’nun diyebiliriz.

Olağanüstü Kurultay ve çarşaf liste olursa ne olur bilemem!

Peki, Muğla’nın desteği Muğla’ya bir parti meclisi ve ardından MYK üyeliği kazandırır mı?

Nitekim İl Başkanı Mürsel Alban’ın da dediği gibi Muğla başarısıyla örnek bir il… Sadece bu nedenden ötürü bir üyelik Muğla’nın hakkı demektir.

Peki, kim olmalıdır?

Anımsadığım kadarıyla geçen kurultayda milletvekilleri Prof. Dr. Nurettin Demir ile Tolga Çandar aday olup seçilememişlerdi. Ancak hiç kimsenin aklına gelmeyen gerçekleşmiş ve Rana Bozkurt kadın kotasından Parti Meclisi Üyesi olmuştu.

Tabi buna Muğla CHP’de bozulanlar olmuş mudur bilemem. Çünkü Rana bir bakıma tavuk kümesinde ördek yavrusu idi…

 

xx           xx           xx

Kurultayın tarihinden öne çekilebileceği de söyleniyor. O zaman olağanüstü çağrısına ne gerek var? Üstelik öne çekilmese de çok zaman yok…

Olağanüstü kurultayda mevcut delegeler oy kullanacak. Olağan kurultayda ise yeni seçilen delegeler oy verecek!

Peki, bu kurultayda Muğla’dan parti meclisine kim veya kimler aday olur?

Prof. Dr. Nurettin Demir yeniden aday olacaktır. Milletvekili iken seçilemediğine göre Tolga Çandar aday olmayacaktır. CHP’nin Liste Başı Milletvekili Akın Üstündağ ne yapar bilemiyorum, ama bana 6. Sıra Aday Süleyman Girgin aday olacaktır gibi geliyor.

 

xx           xx           xx

Tabi bu arada CHP’nin Muğla İl Kongresi de var.

1 Kasım seçimine “başarı” imzası atan Mürsel Alban yine aday olacaktır. Daha önce Girgin’in İl Başkanı Adayı olacağını iddia edenler vardı, hala aynı düşüncedelerse yanılırlar. 1 Kasım seçiminden önce İl Başkanlığı için Süleyman Girgin ile birlikte 4. Sıra Milletvekili Adayı Av. Burak Erbay’ında aday olacağı söylenmişti. Ben de bu köşede “Milletvekili seçilmezse il başkanı olur.” diye yazmıştım.

Milletvekili seçilemediğine göre bakarsınız Burak Erbay İl Başkanı adayı olur. Yakışır mı, yakışır… Yine bana sorarsanız Burak Erbay bu son seçimde çok çalışmış biri olarak parti meclisine daha çok yakışır.

Neyse biz bu işe fazla kafa yormayalım. Nasıl olsa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün dediği olur.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
ayla ak 11 Kasım 2015 / 08:14

CHP nin başına Selen Sayek BÖKE çok yakışır. Dünya ölçeğinde tanınan bilinen bir insan. Genç, güzel, al benili, dinamik, birikimli, karizmatik, medyatik. Kısacası liderlik için her türlü alt yapı var. İhtiyarlar ve erkek partisi olan CHP bunu kaldırabilir mi? Sonra Prof.Dr. Örsan ÖYMEN ailesiyle, geçmişiyle, uluslararası ölçekte tanınan akademik çevrelerin aranan ismi, Selen Sayek BÖKE de sıraladığım özellikleri taşıyan enerjik Sayın Davutoğlu’nun karşısına çıkabilecek donanım ve birikimde ondan daha genç bir lider CHP nin başına her ikisi de yakışır. Önlerindeki tek engel CHP ihtiyar heyetidir.