CHP, Kocadon’a mecbur mu?

Bu haber 02 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.573 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un partisi DP’den istifasının yankıları sürüyor. Kocadon’un ardından Yarımada’da DP’li Gümüşlük, Yalıçiftliği ve Göltürkbükü belediye başkanları ile DP’li Bodrum Belediye Meclisi Üyeleri ve hatta DP Bodrum İlçe Başkanı da istifa etti… Kocadon geçen Cuma günü CHP’li de oldu. Önümüzdeki günlerde öteki istifacılarında CHP’li olmaları bekleniyor…

Kocadon’un istifası ve CHP’li oluşu sürpriz olmadı. En azından benim için olmadı… AK Parti Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk ve DP Muğla İl Başkanı Zekai Alper için sürpriz oldu mu bilmiyorum.

Çünkü AK Parti İl Başkanı Öztürk, daha düne kadar Kocadon’un AK Parti’den belediye başkanı adaylığının söz konusu olabileceğini umuyordu. Buna karşılık DP İl Başkanı Alper ise Kocadon’un ne CHP’den, ne de AK Parti’den adaylığının söz konusu olamayacağını belirtirken “Kocadon partimizin büyükşehir adayıdır.” diyordu.

xx        xx        xx

Kocadon’un istifası siyasette taşları hem yerinden oynattı, hem yerine oturttu…

Kendisi hapishaneden çıktığı zaman yaratılan “zafer rüzgarı” ile popülaritesi yükseltilmiş ve “Büyükşehir belediye başkanlığı adaylığı” gündeme getirilmişti. “Hangi partiden aday olsa seçilir” diyenler bile vardı…

CHP’nin de, AK Parti’nin de kendisini aday gösterebileceği; çünkü her iki partinin de kendisi ile büyükşehir seçimini kazanabileceği argümanı ortaya konup, rüzgar estirilmişti. Tabir caizce Kocadon o zaman bir “Şişirilmiş balon” halini aldı.

Şişirilmiş balon söner… Rüzgar kesilir. Öyle de oldu… Kocadon “Bodrum” demeye başladı. Muhtemelen DP dışında bir partiden büyükşehir adayı olamayacağı gerçeğini de gördü…

DP’den büyükşehir adaylığını bırakın, DP ile Bodrum Belediye Başkanlığını kazanamayacağını gören Kocadon, İstanbul sermayesinin temsilcisi olduğu öne sürülen CHP Milletvekili Aydın Ayaydın sayesinde CHP ile flörte başladı… CHP’nin Büyükşehir aday adayı Fevzi Topuz bu ilişkinin neresinde bilmiyoruz, ama CHP’nin Bodrumlu İl Genel Meclisi Üyeleri CHP Bodrum örgütündeki “Kocadon karşıtlığının kırılmasında” etkili oldu!

xx        xx        xx

CHP Genel Merkezi’ni ziyareti ile Kocadon için “CHP operasyonu” başlatıldı… Önce “Belediye meclis üyeliğine aday adaylığı” gerekçesi ile Okan Özsu başkanlığındaki ilçe yönetiminden istifalarla yönetim düşürüldü. Fevzi Topuz gibi CHP İl Başkanı ilişkinin neresinde onu da bilmiyoruz, ama il yönetiminin partiyi kongreye taşıması için ilçe başkanı atadığı Recai Seymen yakın zamanda yapılan kongrede ilçe başkanlığına “adayım” dedi. Görevini mecburiyetten bıraktığı yerden alıp partisini seçime taşımak isteyen eski ilçe başkanı Okan Özsu da doğal olarak adaylığını ilan etti.

Eski ilçe başkanı Özsu ve emanet ilçe başkanı Seymen ile gidilecek kongrede galip belliydi. Özsu yeniden ilçe başkanı olurdu. Ama Özsu partisinin belediye başkanı adayının partiye emek vermiş, partinin kültürünü almış birisi olsun istiyordu ve “Kocadon karşıtlarını” temsil ediyordu…

O noktada hiç hesapta yokken, Bodrum’un 4 CHP İl Genel Meclisi’nden Cesur ÖncelBen de varım.” dedi. Öncel seçilemedi, ama adaylığı ile Özsu’nun seçilmesini de engellemiş oldu. Bu da “Kocadon Hareketi”nin ikinci önemli operasyonu olsa gerek…

xx        xx        xx

Kocadon’un CHP Genel Merkezi’ni ziyaretinin ardından kaleme aldığım bir yazımda, “Kocadon CHP Genel Merkezi’nden atama aday olma garantisi alamadı, ama ön seçimi alabileceğini görürse CHP üyesi olur.” anlamında bir yorum yapmıştım.

Öyle de oldu…

Kocadon’un istifasının ardından DP İl Başkanı Zekai Alper, “Kendisi ile Pazartesi günü 1,5 saat toplantı yaptık. CHP’nin kendisine adaylık garantisi verdiğini söyledi.” diyordu, ama ben böyle bir garantinin verildiğini sanmıyorum.

Çünkü istifanın ardından CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk de “Partimiz herkese açık. Partimizin tüzüğü belli. Partimizin tüzüğüne uyduğu sürece herkes de belediye başkanı aday adayı olabilir. Şu anda partimizin Bodrum’da 6 Belediye Başkan aday adayı var. Eğer Sayın Kocadon’da partimize üye olur ve aday adaylığı başvurusu yaparsa o da kabul edilir.” diyordu.

Yani Kocadon’un CHP’den aday olmak gibi bir niyeti varsa ki var… Bu gün saat 17.00’ye kadar adaylık başvurusunu da yapar!

xx        xx        xx

Kocadon bu gün “CHP’den ben de adayım” diyebilir.  Çünkü “Kocadon Hareketi” açısından artık Bodrum CHP, Kocadon’un “önseçim başarısına” hazır.

CHP Bodrum İlçe Kongresi’nde Okan Özsu yaptığı konuşmada, “Belediye Başkanımız herkesi saf, kendini zeki zannediyor.” demişti. Bence yanılıyor. Bodrum CHP’de herkes safmı değil mi bilemem, ama Kocadon çok zeki…

Her şey açık ve net… Kocadon Hareketi operasyonlarını başarı ile tamamladı. “İlçe kongresini Özsu’nun kazanamaması ile Kocadon açısından zafer kazanılmış olabilir mi?” diye de sorulabilir. Kocadon açısından CHP İlçe Kongresi elbette zafer olabilir, ama önümüzde 4 bin 500 üyenin oy kullanacağı ön seçim (temayül yoklaması) var.

Ama Kocadon Hareketi bir operasyon daha gerçekleştirip, 15 Ekim’de yapılacak temayül yoklamasından da zaferle çıkacaktır.

Ama…

xx        xx        xx

Yine de Kocadon’un zafer kazanmış olması için CHP adayı olarak 2014 Mart’ında Bodrum Belediye Başkanlığı’nı kazanmış olması gerekir.

Kazanabilir mi?

Kazanmaması için bir engel kalmadı görünüyor, ama… DP’nin Muğla’daki seçmeninin önemli bölümü Bodrum’da… DP İl Başkanı Zekai Alper, “DP Bodrum İlçe teşkilatı olduğu yerde duruyor ve kimsenin de istifa ederek CHP’ye geçtiği yok.” demişti.

Tepkiyle DP’liler oylarını MHP’nin Bodrum Belediye Başkanı adayı olması beklenen Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun’a taşıyabilirler. CHP’de 6 aday adayının yarıştığı ön seçimin ardından o adayların taraftarlarının ve Kocadon karşıtlarının ne yapacağını bu günden kestirmek de mümkün değil…

Kocadon’un CHP’den adaylığı MHP’li Mehmet Tosun’u Bodrum Belediye Başkanlığına taşıyabilir!

 xx       xx        xx

Elbette Kocadon seçime kadar Yarımada’daki DP’lileri ve CHP’deki karşıtlarını da ikna edebilir. Seçimi de alır… Sonra?

Başbakan Erdoğan’ın Bodrum kıyılarındaki çarpık yapılaşma ile ilgili belediye başkanlarını suçladığını ve “Hesap soracağız” dediğini de unutmamalı!

İhaleye fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal, rüşvet ve suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” iddialarıyla tutuklanıp, bu gün tutuksuz yargılaması devam eden Kocadon’un yargılanmasına ve tutuklanmasına neden olan en önemli iddia Güvercinlik’te ve Torba’da inşaatı süren 5 otelle ilgili idi…  Yurt Gazetesi’nin haberine göre, “Otellerin ruhsatları ile ilgili sıkıntılar vardı. Kocadon, ruhsat işini sürekli erteliyordu. Ancak cezaevine girmesinden sonraki süreçte otellerin ruhsat sorunları birden çözüldü ve şu sıralar inşaatlar sürüyor. Delillerin saptandığı bir davada Kocadon, suçun işlenmesine göz yumduğu için yargılanıyor.

Galiba CHP Bodrum’da eline pimi çekilmiş bir bomba almış bulunuyor!

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.