CHP Karıştı Galiba?

Bu haber 14 Ağustos 2014 - 1:03 'de eklendi ve 899 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Cumhurbaşkanlığı seçimleri geçen Pazar günü yapıldı. Adaylar Recep Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu, Selahattin Demirtaş bir ay boyunca seçim kulislerini yaptılar. Sonuç AKP’nin destek verdiği Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yüzde 51 oyla Cumhurbaşkanı seçildi. CHP, MHP ve diğer birçok partinin adayı olan Ekmeleddin İhsanoğlu ise istenilen oyu alamadı. Yüzde 38 oy alıp hayal kırıklığına uğradı. Tabi bu ara CHP tamamen karıştı. Hala CHP içinde bulunan muhalif grup milletvekilleri ise CHP Genel Merkezi’ni suçlayıp Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’na verilen desteği yadırgıyorlardı.
Selahattin Demirtaş’a gelince yapmış olduğu konuşmalarla birçok seçmenini etkileyip yüzde 10’lara varan oy alıp kendini ispatlamaya çalıştı. Muğla genelinde bile tahmin edilenden fazla oy aldı. Hatta birçok CHP’li de oy verdi. Recep Tayyip Erdoğan hatip oluşundan mı bilinmez yüzde 51’de olsa Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı oldu.
Seçimden önce yapılan anketlerde yüzde 58- yüzde 57 çıkarılıyordu ama olmadı. Yanılan anketler boşa çıkmış oldu, yani seçmen yanıltılmış oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun sakin görüşleri ve konuşmaları ile pek etkileyici olmadığı görüldü. Bazı CHP ve MHP’lilerinde oyları da diğer adaylara gitti. Seçmenlerin bir kısmının da sahil kenarında olması nedeniyle gerçekleşen seçimlerde pek ilginin olmadığı izlendi. Hele gurbetçilerinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ilgi göstermemeleri ise hafızalarımızı karıştırdı diyebilirim. Ege illeri de olmasa Ekmeleddin İhsanoğlu’nun oyları daha düşük seviyede olacakmış. Ama yine Muğla seçmeni yanında yer aldı. Netice Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Tabi bazı MHP seçmenini tercihi de Erdoğan’dan yanaydı.
Sevgili okurlarım, yazımın başlığında olduğu gibi CHP karıştı galiba diyorum? Çünkü ben bu yazımı yazarken Cumhurbaşkanlığı seçimi için değil de CHP için yazmayı düşünmüştüm. Niçin CHP evet CHP içinde büyük bir hareketlilik var. Nedir bu hareketlilik Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Ekmeleddin İhsanoğlu üzerinde durması çok sayıda CHP milletvekilinin karşı çıkmasına rağmen evet benim dediğim dedik deyip restleşmesi oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanlığını kaybedince CHP içinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı kılıçların çekildiğini izlemeye başladık.
CHP’nin birçok milletvekili basının karşısına çıkıp CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifasını istemekteler. Olağanüstü kongre isteyen birçok CHP milletvekili CHP Genel Merkezi tarafından, yeterli delegenin imzasını bulup olağanüstü kongreyi yapın diye konuştu. Restler çekiliyor, İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığını kaybetmesi sonrası yurdun birçok yerinde istifaların olduğu görülmekte. CHP’nin bazı milletvekilleri basın karşısında bir açıklama yapmak istediklerini ancak bu basın açıklamalarına CHP Genel Merkezi tarafından izin verilmediği halde konuşmalarını sürdürmekteler.
Hal böyle olunca CHP içinde büyük bir kargaşa olduğu görülüyor. Bu ne demek onu da yarınlarda görürsünüz inşallah. Birlik ve beraberlik sağlanınca CHP rahat bir nefes alıp da istifalar ve ihraçlar olmaz diyorum…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.