CHP KABIZLIK ÇEKİYOR!

Bu haber 25 Mayıs 2012 - 0:00 'de eklendi ve 754 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Artık her gazetenin internette bir haber portalı var. Haberler ve köşe yazıları okurlarından “tıklama” alıyor. O sitelerin yönetenleri tıklamaları değerlendiriyorlar mı, değerlendiriyorlarsa nasıl değerlendiriyorlar bilmiyorum.
Ben yazılarımın aldığı tıklamaları değerlendiriyorum. Tıklamalar azalıyor, çoğalıyor. Bazen beni şaşkına çeviriyor, ama o tıklamaları okumaya çalışıyorum. Okuyabildiğim kadarı ile kendimi “yenilemeye” çalışıyorum. Yazılarımı, yazı konularımı ona göre ele almaya çalışıyorum. Meslektaşlarıma tavsiye ederim.
 
xx     xx     xx
Tıklamalar kadar, okurlarımdan gelen elektronik postaları (email) da dikkate alıyorum. Bazılarına yanıt veriyorum. Bazılarını köşeme alıyorum. O iletiler de beni “etkiliyor”…
Lütfen beni Muğla’ya dair etkileyin. Bu köşe hepimizin…
En son, yıllar önce Muğla Belediyesi Halkla İlişkiler biriminde birlikte görev yaptığım Reşat Uygun’dan ileti aldım. “Özcan merhaba.. Her konuda duyarlılığın yüksekliği ile güzel yazılar yazıyorsun. Katılmadıklarım olsa da… Sana bir CHP değerlendirmesi de ben gönderiyorum.
Selamlar…” diye başlamış.
Teşekkür ediyorum… Çünkü kaygılanan, düşünen, düşündüğünü bir biçimde açığa vuran, paylaşan o kadar az insan kaldı ki… Söylemiyor, söyleniyoruz…
 
xx     xx     xx
Önceki günkü “CHP’nin yeni il başkanı” başlıklı yazımı şöyle noktalamıştım:
“Tabi CHP’de ihtimaller sonsuz. Bakarsınız Muğla eski belediye başkanlarından Orhan Çakır “Benmerkezci ittifaklardan uzak” çıkar, “Ben Osman Gürün’ün, Fevzi Topuz’un, Salih Erbay’ın adayı değilim. CHP’nin adayıyım.” der. Fethiye’yi, Milas’ı arkasına alır il başkanı adaylığını ilan ediverir.
CHP bu.. Her an her şey olabilir.”
Reşat Uygun da önceki gün gönderdiği iletisinde “CHP il kongresi için yazılanları adı öne çıkanları bakıyorum da inanamıyorum. Birileri şaka yapıyor ya da bu isimleri ortaya atanlar bu isimleri daha da yıpratmak için taktik yapıyorlar gibi geliyor.” demiş.
 
xx     xx     xx
Ne yalan söyleyeyim, bana da şaka gibi geliyor. Şaka güldürür, ama burukluk duyuyor, kaygılanıyorum…
Bundan 30-35 yıl önce CHP Muğla Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığımda, o görevi yapabilecek en az 50 genç arkadaşımı sayabilirdim. Bu gün CHP Gençlik Kolları’nda Muğla Üniversitesi öğrencisi olmayan, Muğlalı 50 genç var mı çok merak ediyorum!
O yıllarda ve daha düne kadar CHP’nin sağ-sol kanatları vardı. Kongrelerde “genel merkezciler” ile “sol kanatta” olanların listeleri yarışırdı. Sol kanatta ardından koştuğumuz liderlerden biri Ertuğrul Günay’dı…
10 Haziran’da Muğla’da hangi listeler yarışacak?
Ki, Reşat Uygun’da iletisine haklı olarak “Oysa yeni CHP’de yeni söylem ve eylemlerin ne olacağı öne çıkmalı değil mi?” diye sormuş…
 
xx     xx     xx
Reşat Uygun “şamar gibi” iletisini şöyle sürdürmüş:
“Bu kongrede çıkacak kadrolar bu hareketi (KENDİLERİNİ DEĞİL) ne kadar ileri taşıyacaklarını ve partiyi iktidara nasıl getireceklerini söyleseler bunları tartışsak. 
Partinin etrafındaki PROFESYONEL ÇEMBERİN dışındaki insanlara, örgütlü örgütsüz toplum kesimlerine, yoksullara, sendikalara, meslek örgütlerine, bilişim dünyasına, parti bayrağı astırmanın dışında da görev verilebilecek gençlere, tecavüze-şiddete karşı direnen kadınlara, HES’lere karşı direnen köylülere, nükleer karşıtlarına, sahipsizliğin sahibi olan ÇEVRECİLERE nasıl ulaşılacak? Bunun konuşulması gerekmez mi?
Toplumun kılcal damarlarını oluşturan bu kesimlerle nasıl ilişki kurulacak? Anlatan var mı?”
Sevgili Reşat maalesef yok!
 
xx     xx     xx
Bu yüzden ben de bu köşede olası adaylarla ilgili spekülasyonlara yer veriyorum. Ortada ideolojik tartışma olmadığı için ben de Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün isminde somutlanan “Benmerkezci, dar kadrocu anlayışa, statükoya” karşı duranların derdine derman, tercüman olmaya çalışıyorum.
Keşke bu gün CHP’de parti içi ideolojik tartışmaları, ayrışmaları ele alıyor olabilseydim! 
 
xx     xx     xx
Önceki günkü yazımın okunduğu, Reşat Uygun’dan iletisinin geldiği sırada CHP İl Başkanı adaylığı için ortaya Muğla eski milletvekillerinden Dr. Ali Arslan’ın adı atıldı. Keşke Reşat Uygun’un isteyip, umduğunu sandığım gibi ortaya yeni ve genç bir isim atılmış olsaydı. Atılamaz… Çünkü CHP kabızlık çekiyor… Tarla çoraklaştırıldı.
Parti, partiyi değil, kendini ileri götürmenin derdinde olan “profesyonellerin” ellerine kaldı!
Ama yine de Dr. Ali Arslan “şaka gibi” adı geçenlerin içinde sağlam bir isim…
Ki söylenenlere göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Muğla il merkezine uğramadığı” Marmaris ziyaretinin bir ayağında karşıda bir yerde duran Arslan’ı çağırıp, yanına oturtmuş.
Önemli mi?
Bu günkü CHP’de önemli. Olayı anlatanlara göre bu bir işaret. Onlara göre Kılıçdaroğlu’nun Büyük Şehir Belediye Başkanı adayı Dr. Ali Arslan…. İl Başkanı neden olmasın?
(25.05.2012)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.