CHP İl Kadın Kolları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı

Bu haber 09 Mart 2017 - 0:23 'de eklendi ve 378 kez görüntülendi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde CHP Muğla İl Kadın Kolları Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Heykeline çelenk koydu. Çelenk koyma Töreninde CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Menteşe ilçe Başkanı Erkan Aydın, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Menteşe Belediye Başkan yardımcıları CHP kadın kolları ve vatandaşlar katıldı. Çelenk koymanın hemen ardından Sınırsızlık Meydanı’nda CHP Kadın kolları bir basın açıklaması yaptı.

Muhittin Direk

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri çerçevesinde CHP Muğla İl Kadın Kolları Cumhuriyet Meydanı’nda  Atatürk Heykeline çelenk koydu. Çelenk koyma Töreninde CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Menteşe ilçe Başkanı Erkan Aydın, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş Menteşe Belediye Başkan yardımcıları CHP kadın kolları ve vatandaşlar katıldı. Çelenk koymanın hemen ardından Sınırsızlık Meydanı’nda CHP Kadın kolları bir basın açıklaması yaptı.

CHP Muğla İl Kadın Kolları başkanı Çiğdem Sandıkçıoğlu Başarır “Dünya Emekçi Kadınlar Günü ”nün yıl dönümü, kadına ve emek mücadelesine adanmış bu günü, Ne yazık ki Kadına şiddetin, eşitsizliğin adaletsizliğin gölgesinde kutlanamayan bir gün olarak, bir kez daha anıyoruz. 160 yıl önce bu gün,  New York’ta, 40 bin dokuma işçisi kadının, kapitalizmin dayattığı düşük ücret, uzun ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişi, 129 kadın işçinin yanması ile sonuçlanmış, O günden bu yana 8 Mart, tüm dünyada kadına ve emek mücadelesine adanmıştır. Bugün kadınların, cinsiyetten kaynaklı her tür ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı başkaldırdıkları gündür” dedi.

Başkan Başarır açıklamasını şöyle sürdürdü, “Biz kadınlardan, Cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan, çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlarımızdan, zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor. Kadın-erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın, bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde, sırf, bu alanda geriye gidişi öngörebilen 15 yıldır, söylemleri ve politikaları ile kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen, Kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi tecavüzü yok sayan,% 1400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar, Kadının adının olmadığı Anayasa Paketi ile geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir.  Türkiye Büyük Millet Meclisini, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, kadın vekillere söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise dönüştürdüğünüz, bu utanca,  bizleri de tanık ettiğiniz için Yap-Boz tahtası haline getirdiğiniz eğitim sisteminde, sadece 2015-2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu, okula devam etmemiştir.  Artık çocuklarımız heba olmasın diye, Son on yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, son on beş yılda çocuklara cinsel istismar %434 artmıştır. Artık, Çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın, tarikat yurtlarında çocuklarımız yanmasın, tacize tecavüze uğramasın diye, kadınların kararı hayır”.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.