CHP İl Başkanlığı Seçimi Böyle Mi Olmalıydı? « Hamle Gazetesi

CHP İl Başkanlığı Seçimi Böyle Mi Olmalıydı?

Bu haber 30 Aralık 2017 - 0:43 'de eklendi ve 1.108 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

Sevgili okurlarım, Muğla’daki ilçelerde bulunan CHP İlçe Başkanları Muğla’da bir araya gelip CHP İl Başkan Adayı Mürsel Alban’a destek vereceklerini söylemişlerdi. Aradan bir hafta geçtikten sonra Mürsel Alban Muğla CHP İl Başkanı oldu. Tabi bu da Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ün organizeli çalışmaları sonrası gerçekleşti. Sayın Gürün 1-2 Belediye Başkanı ve ilçe başkanı haricinde tümüyle tek tek görüşüp Mürsel Alban’ın CHP İl Başkanı olması için uğraş vermişti. İsim vermek istemiyorum ama CHP’li bazı ilçe başkanları ve belediye başkanları Başkan Osman Gürün’e tam bağlı olduklarını açıkladılar. Başkanımız hangi adayı desteklerse biz de başkanımızın destek verdiği CHP İl Başkanı Adayını seve seve oy veririz diye konuşanlar çoğunlukta idi. Mürsel Alban’ın tekrar CHP İl Başkanı olmasının altında tecrübeli bir siyasetçi ve Belediye Başkanı olan Osman Gürün yatmakta.

Sevgili okurlarım, işte o nedenle CHP İl Başkanlığı için başka bir aday çıkmadı ve çıkarılmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e karşı olanlar bir şeyler söylemek istiyorlardı. Ama maalesef sessiz kalmayı yeğlediler. Gerçekleşen CHP Kongresi’nde önceki yıllarda yapılan CHP Kongrelerine nazaran sönük geçmesi çok sayıda CHP üyelerinin serzenişte bulunması ayrı bir çirkinliği gösteriyordu. Konuşmacılar arasında bazı delegeler tek aday çıktığı için Sayın Gürün’ü tenkit etmelerine rağmen yine de en çok alkışı alan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’dü. İşte bunun adına siyaset derler ya ben de bu siyaseti bir türlü anlayamıyorum. İldeki CHP muhalifleri yeni bir İl Başkanı adayı çıkarmak istediklerini ama maalesef çıkmadı. CHP İl Başkanı adaylığını çıkarılacak isim ise Muğlalıların yakınen tanıdığı renkli bir isimdi. CHP eski milletvekillerinden Av. Burak Erbay’dı. Ama Sayın Erbay kendisine gelen bu teklifi kabul etmedi. Kabul etmemesinin nedenlerinden biri Dr. Osman Gürün sevgisi ve saygısıdır. Tabi bunun yanı sıra Mürsel Alban sevgisi varmış. O nedenle CHP İl Başkan adaylığını koymamış Sayın Erbay. CHP’nin içindeki muhalif grup ise Mürsel Alban’ın karşısına aday çıkaramamasının üzüntüsünü hala yaşıyorlar.

Sevgili okurlarım, CHP İl Başkanlığı’nı garantileyen tek aday olarak seçimlere giden Mürsel Alban 10 gün Muğla CHP İl Yönetiminin daha güçlü olması için partililerle devamlı fikir alışverişi içinde bulunmuşlar. Yani anlayacağınız Muğla CHP’si yine Osman Gürün’ün zaferi ile sonuçlandı diyebiliriz. Sayın Gürün’ü seven de olan sevmeyende olan vardı. Kabullenmek gerekirse yapılacak seçimlerin Muğla patronu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’dür. Biz de CHP İl Başkanı Mürsel Alban’a ve yeni yönetimine 2018 ve 2019 genel seçimleri için hazırlık içinde olursanız bu vesile ile de kendilerini yeni görevlerinde kutluyorum. Ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. CHP’nin İl Kongresi sönük ve hastalıklı geçtiğini de belirtmekte fayda var. Çünkü CHP İl Başkanlığı için delegelerin bazılarının boş oy atmaları ve seçime gelmemeleri Muğla CHP’si adına büyük bir ayıp olduğunu sadece ben değil CHP’lilerin çoğunluğunun söylediğini belirtmek istiyorum sevgili okurlarım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.