CHP İl Başkanı Öneri Topluyormuş!

Bu haber 24 Şubat 2018 - 1:06 'de eklendi ve 2.523 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

TOPLUM SAPIKLARDAN KURTULABİLECEK Mİ?

Gündemde “Çocuk İstismarının Önlenmesi” var.

Dünyada çocuk istismarı konusunda ilk 10’da Güney Afrika, Bangladeş gibi ülkeler başı çekerken ardından Türkiye, İngiltere, ABD, Rusya ve Avustralya geliyor. Görüldüğü gibi bu suçun, bu pedofili olarak tanımlanan hastalığın ekonomi, refah seviyesi, okuryazarlık yani kısacası her anlamda gelişmişlik diye tabir edebileceğimiz olguyla hiçbir alakası yok.

Bu tamamen üzerine eğilinmesi ve mücadele edilmesi gereken bir hastalıktır.

Bu hastalık bizde çok can yakmaya başladı.

İçinde 6 bakanlığın yer aldığı ve başkanlığını Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın yaptığı Komisyon ilk toplantısını önceki gün yaptı. Toplantı 6 saat sürdü. Çocuk istismarının önlenmesine yönelik komisyonun ilk toplantısında, uygulanan cezaların gözden geçirilerek caydırıcılığın güçlendirilmesi ele alındı.

Geç kalındı, ama inşallah bu Komisyon eksik gedik bırakmaz…

 

xx           xx           xx

Üç gün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuk istismarında caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyide için kanunlarda ve uygulamalardaki boşlukların giderilmesi ve yasal düzenlemelerin yapılması konusunda gerekli adımların atılacağını söyledi.

İyi ki söyledi. Yoksa daha çok beklerdik… Ki AK Partili bir “kadın milletvekili” olan Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Dudu Özkal’ın daha önce “Herkes çocuğuna sahip olabilseydi ve kendi nefsine sahip olabilseydi, bu sapkınlıklar yaşanmazdı” dediğini de unutmadık.

Şimdi konu ciddi ciddi ele alınıyor. Caydırıcılık konusunda eksiklikler giderilecek.

Psikolojisi, sosyolojisi, teolojisi bilmem nesi elbette sorgulanıyor, tartışılıyor.

Bu tip suçlara “idam” getirilsin isteyenler var. Ne zaman ayranımız kabarsa “idam” diyoruz…

Ben bu merhametsiz sapıklara karşı o kadar merhametsiz olunmasından yana değilim.

Alın içeriye sapıklık hali sona ermeden bırakmayın. Elbette önce cezasını çekmeli…

 

xx           xx           xx

Birde cinsel sapıkların hadım edilmeleri; “Hadımlık geçici mi kalıcı mı olmalı?” diye tartışılıyor. Sanki çözüm… Adamın sapıklığı şeyinde değil, beyninde, ruhunda… (!)

Hadım edip sokağa salıverdiğiniz sapık bu sefer de ya “seri katil”e dönüşürse ne olacak?

Hem Allah aşkına sapığın rehabilite edildiği nerede görülmüş? Sapığın canının alınması doğru değil. Zamanı gelince Azrail om işi yapar… Salıverilmesi ise her ne şekilde olursa olsun hiç doğru değil.

Bir sapığın toplum içinde işi ne? Alırsın içeriye, kalır orada.

Benim merak ettiğim, öteki “cinsel istismar” ve kadına, çocuğa yönelik şiddet olayları.

Çocuk İstismarının Önlenmesi” elbette önemli… Ancak “cinsel istismar” ve kadına, çocuğa yönelik şiddet ve tecavüz daha mı az önemli?

Umarım bu konularda da caydırıcılık konusunda eksikler giderilir…

 

xx           xx           xx

ÜNİVERSİTE’DEN SEMİNER

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde, Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yaşar Topal’ın da içinde bulunduğu Çocuk Koruma Merkezi belli aralıklarla “Çocuk İstismarı ve İhmali” seminerleri yapmaya başlamış. Yrd. Doç. Dr. Yaşar Topal bu konuda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelerde bulundu:

Belirli aralıklarla çocuk istismarı ve ihmali ile ilgili eğitim seminerleri ve toplantılar yaparak gerek toplumu, gerekse, rehber öğretmenler ve bu konuyla ilgili birimlerle işbirliği yapıyoruz. Son olarak 12-15 Şubat’ta rehber öğretmenlere yönelik ‘Çocuk İstismarı ve İhmalini Önleme Eğitimi’ konulu 5 gün süren kurs düzenledik. Bu konuya farkındalığın arttırılması için daha çok çalışılması gerektiği bir gerçektir.

Paylaşımın altına Hasan Çıtlak imzasıyla “Hocam çok yararlı bir kurs düzenlemişsiniz. İnşallah hayırlı olur. Hocam, burada yazamıyorum. Özellikle bazı vakıf ve meslek grubu var ki… Asıl onlar eğitimden, kurstan geçirilmeli…”  notu düşülürken, Gazetemiz Yazarlarından Prof. Dr. Namık Açıkgöz de “Tebrikler sevgili kardeşim. Tabii eğitim boyutunun yanında yasa boyutunu ihmal etmemek lazım. Çocuk istismarı için cezalar ağırlaştırılmalı” diyerek meselenin altına kalın çizgiyi çekmiş.

Bu tür etkinliklerin yaygınlaştırılmasında yarar var.

 

xx           xx           xx

CUMHURİYET BAŞSAVCISI’NIN AÇIKLAMASI

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, Muğla Ticaret ve Sanayi Odasındaki salonda düzenlenen Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı Koruma Kurulu toplantısında yaptığı bilgilendirmede bugüne kadar 200’e yakın dosyanın karara bağlandığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin karara bağlanan dosyanın İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne istinafa gönderildiğini ifade etti. Başsavcı Yavuz, FETÖ Suikast Timi Davasında 43 FETÖ üyesinde insanların ne kadar alçalabildiğini, ne kadar rahat yalan söyleyebildiğini gözleriyle gördüklerini belirtirken “Ben devletim adına utandım.” diyerek şu bilgileri verdi:

Artık bundan sonra istinaf ve Yargıtay aşaması devam edecek. Fakat biz dosyamıza, kendimize güveniyoruz. Adil, şeffaf, hukuka uygun duruşmalar yapıldı. FETÖ ile mücadele kapsamında hızlı şekilde davalar devam ediyor. FETÖ sözde ilkeleri uğruna insanlık onurunu ayaklar altına aldı. Bu kadar adi, bu kadar alçak bir örgüt yok. Bazen PKK ve DEAŞ’lı teröristleri sorguluyoruz, yaptıklarını kabul ediyorlar ama bunlar her şeyi inkar ediyor

Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz’un incelediği bir Bylock yazışmasında toplantıların birçoğuna FBI’dan üst düzey yetkililerin katıldığı ve sunum yaptıkları anlaşıldı. Yavuz bu konuda da “FBI ile FETÖ denen bir hareketin ne ilgisi olabilir? Bu, ByLock yazışmasında var. Biz inşallah ülke olarak bu örgütle mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” ifadesinde bulundu.

 

xx           xx           xx

CHP TÜZÜK KURULTAYI

Gündemde bir de CHP Tüzük Kurultayı var. 9-10 Mart tarihlerinde. Anlamak zor… Ki geçen sene örgütlerden “tüzük değişikliği” önerileri alınmıştı. O zaman Tüzük Kurultayı yapmanın bir engelimi vardı? 2019 seçimleri kapıya dayanmış, CHP Tüzük Kurultayı yapıyor… (!)

Nejat Altınsoy arkadaşım, CHP Tüzük Kurultayı ile ilgili son yazısında, CHP İl Başkanı Mürsel Alban’ın CHP üyelerine mesajından söz etmiş. İl Başkanı Alban’ın mesajından şu ifadeye yer vermiş:

9-10 Mart tarihlerinde yapılacak olan 19. Olağanüstü Kurultay öncesi tüzükte yer almasını istediğiniz düzenleme ve önerilerin 26. Şubat 2018 (Pazartesi) tarihine kadar il başkanlığımıza ait mail adresine ya da kayıtlı olduğunuz ilçe başkanlığına ait iletişim bilgilerine yazılı olarak göndermenizi rica ederim

Nejat Altınsoy yazısında bir de çağrıda bulunmuş. Şöyle:

Bu süreçte her bir CHP’li üye, tüzükten ne beklediğini ifade etmeli, neye karşı olduğunu da yazılı olarak dile getirmeli. Örneklemek gerekirse: Başta CHP üyesi olan gazeteciler; Özcan Özgür ve Hüseyin Anıl, bu süreçte yeni tüzükten beklentilerini mutlak yazılı olarak bildirmeli.

Hüseyin Anıl’a bir mesaj gitti mi bilmiyorum, ama bana gelmedi.

 

xx           xx           xx

İl Başkanı Alban’dan bana mesaj gelmiş olsa da yanıtım olmazdı. İktidara talip bir partinin Tüzük Kurultayı’nın altyapısı “mesajlaşma” ile mi yapılır? İl Başkanı Alban merak ediyorsa ben tüzükten beklentimi aylardır, yıllardır bu köşede yazıyorum. Hatta dünkü yazımda da belirttim; Parti’de seçimle gelinen her nokta için üyelerle önseçim yapılmasını isterim…

İnanıyorum ki Muğla’da CHP üyeleri başka isteklerinin yanında mutlaka aynı şeyi isteyeceklerdir. Ben de çok merak ediyorum, İl Başkanı Alban’da Kurultay’da “Muğla Üyelerle Ön Seçim İstiyor” diyebilecek mi?

Nejat Altınsoy’un yazısının altına CHP Üyesi Serdar Şatırlar da “Daha önceki tüzük kurultaylarında da bu ve buna benzer öneriler istenmiştir. Bu doğru bir sonuca götürmez. Sivil toplum örgütlerinin ve Baroların katılacağı geniş çaplı bir platform oluşturup dersin ki ‘Dünyanın en demokratik tüzüğü’’nü iddia ediyoruz ki biz yapacağız. Böyle bir talep ve istek var mı? Maalesef olmayacakta. Biz öneri istedik, kimse vermedi. Aha elimizdeki de budur, buyurun yerseniz, deyip geçecekler.” diye yorumda bulunmuş.

Bilmem anlatabildim mi?

—————————————

Günün Sözü: Yanlış anlayanlar tarafından söylenen bir doğrudan daha kötü hiçbir yalan yoktur.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Ataman Bulduk 26 Şubat 2018 / 13:30

Geçenlerde Menteşe belediyesi ve Muğla Büyükşehir belediyesinin konakaltında bilgilendirme toplantısı oldu CHPnin üyesi olarak bir iki soru sordum 1. Sevgili büyükşehir belediye başkanım Osman Gürün 862 milyon 500 bin tl yatırım yaptık dedi benim sorum da 862 milyon 500 bin tl ilk yatırımın ne kadarı personel gideri ne kadarı araç alımı ne kadarı gerçek yatırım bu sorumun cevabını alamadım birde sizin aracılığınızla sorayım dedim

salihdemir 26 Şubat 2018 / 22:34

Sayın yorumcu Ataman CHP’lilerin Muğla’da esir olduğunu, soru sormasının, konuşmasının yasak olduğunu CHP üyesi olarak bilmen lazım. Bir daha soru sorarsan disipline gidersin. Bu dönem CHP üyesi, delegesi ile CHP’ye oy verenlerin konuşmasını soru sormasını Muğla’da CHP’yi işgal edenler yasaklamıştır. Yasaklandığı İl Kongresinde tescillendi. Kongrede konuşanların ve konuşmak isteyenlerin başına neler geldiği ortada. İnşallah genel merkez en kısa zamanda Muğla’lı CHP’lileri esir olmaktan kurtarır.