CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin Muğla’da altını çizdi: CHP’de önseçim kesin

Bu haber 10 Eylül 2013 - 22:16 'de eklendi ve 1.467 kez görüntülendi.

adnankeskin1213516513216513213213CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, partisinin 90. Kuruluş Yıl dönümü etkinlikleri için geldiği Muğla’da “Hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın, Merkez Yürütme Kurulu, başarıya, değirmene su taşıyacak saka arayışında bulmamaktadır. Tam tersine örgütler ne kadar etkili olursa o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.” dedi.
Genel Başkan Yardımcısı Keskin, Türkiye’de yaşana olumsuzlukları anlatırken, “Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması gerekiyor. Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması için bir sivil başkaldırıya, bir sivil silkinişe, bir demokratik isyana ihtiyacı vardır.” dedi.
Özcan Özgür
CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, partisinin 90. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri için geldiği Muğla’da “Hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın, Merkez Yürütme Kurulu, başarıya , değirmene su taşıyacak saka arayışında bulmamaktadır. Tam tersine örgütler ne kadar etkili olursa o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.” dedi. Genel Başkan Yardımcısı Keskin, Türkiye’de yaşana olumsuzlukları anlatırken ise “Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması gerekiyor. Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması için bir sivil başkaldırıya, bir sivil silkinişe, bir demokratik isyana ihtiyacı vardır.” diye konuştu.
CHP’nin kuruluş yıldönümü nedeniyle partinin tüm yönetimleri ile önümüzdeki seçimin aday adaylarının bir araya geldikleri gecede, CHP İl Başkanı Mustafa Öztürk, Türkiye’de yaşanan olumsuzlukları anlatırken, “Kamuoyunda yapılan anketlerde Muğla’da CHP yüzde 44’lerde geziyorsa bunu üyesinden delegesine yöneticisinden ilçe başkanına belediye meclisinden belediye başkanlarına il genel meclisi ve milletvekillerine kadar Muğla’mız bu diriliği güzelliği ayakta tuttu.” diyerek şöyle devam etti:
“Biz örgütler olarak istiyoruz ki Muğla’mız bu kadar diri ise, benim ve örgütlerimin genel başkan yardımcımız ve parti meclisimizden bir isteğimiz var. Biz bütün örgütümüzle diyoruz ki ne olur genel merkezimiz bizi biz bize bırakın. Parti içindeki demokrasiyi sonuna kadar işletin. 3 Eylülde Muğla’mızın örgütümüzün görüşünü il başkanı olarak genel merkezde komisyona sundum. Biz belediye başkanımızı, belediye meclislerimizi kendimiz seçelim. Ben örgütüme inanıyorum ki bize bu yetki verildiği zaman 13 ilçe belediyesi ve büyükşehir belediye başkanlığını kazanarak 30 Martta zaferimizi kutlayacağız.”
ÖN SEÇİM KESİN
Ardından kürsüye gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, il başkanının sözleri karşısında CHP’de yerel yönetimler için adaylar belirlenirken kesinlikle atama olmayacağı mesajını verdi. Bu konuda parti genel merkezine güvenilmesini isteyen Keskin, “Parti içi demokrasinin işlemesi konusunda hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın.” dedi.
Sözlerine “Biz şuna inanıyoruz. Bir partinin görevini yerine getirebilmesi, başarılı olabilmesi için girdi kanalarından parti tabanının özlemlerini, beklentilerini isteklerini alıp çıktı kanalarından toplumun beklentisi doğrultusunda çözüm reçeteleri kararlar alabilmesi ile mümkündür.” diye devam eden Keskin şu ifadelerde bulundu:
“Partinin başarısı alınan karalarda tabandaki örgütünün etkili, yönlendirici olması ile özdeştir. Bu anlayışta olduğumuz için ilk defa parti tarihinde, parti meclisinden merkez yoklaması kararı aldığımız halde parti örgütümüzün önümüzde yapılacak yerel seçimlerde taleplerini, isteklerini, beklentilerini objektif bir şekilde tespit edebilmek için komisyon kurduk. Bu güne kadar 78 il başkanımız ile görüştük. İl başkanlarımızdan Ankara’ya gelirken ilçe örgütlerimizin, kanaat önderlerimizin düşüncelerini, anlayışlarını tespit ederek gelmelerini istedik. İl başkanlarımızdan aldığımız dokümanlar, bilgiler doğrultusunda o il başkanlarımızın il çevrelerinde hangi yöntemlerle adayların belirlenmesine ilişkin önerileri varsa onlara sahip çıkacağız. Saygı duyacağız. Hiçbir kimsenin kuşkusu olmasın, Merkez Yürütme Kurulu, başarıya, değirmene su taşıyacak saka arayışında bulmamaktadır. Tam tersine örgütler ne kadar etkili olursa o kadar başarılı olacağımıza inanıyoruz.”
CUMHURİYETİ KORUMA SEÇİMLERİ
Önümüzdeki seçimlerin “Cumhuriyeti koruma seçimleri” olacağını belirten Genel Başkan Yardımcısı Keskin, bu konuda “Bu konuda hiçbir kimse parti içinde muhalefet yapma anlayışı ile bizim anlayışımızı zedelemeye, gölge düşürmeye kalkmasın. Biz şunun bilinci içerisindeyiz. Bu yerel seçimler Türkiye’de barışımızın, beraber yaşamamızın çimentosu olan Cumhuriyeti koruma seçimleri olacaktır. Bu yerel seçimler Türkiye’de demokrasiyi yaşatma seçimleri olacaktır. Bu yerel seçimler bizim beraber yaşamamızın vazgeçilmez kuralı olan laiklik ilkesini ayakta tutma seçimleri olacaktır. Bu yerel seçimler zulmü demokrasi olarak takdim eden, insanını hor gören, kadınımızın doğuracağı çocuk sayısından doğurma yöntemine kadar onu bir ticari meta olarak gören çarpık zihniyete dur seçimleri olacaktır.” dedi.
Keskin, aday adaylarına uyarıda bulunarak şöyle devam etti:
“O neden ile bu seçimde herkesin mücadelenin ön safında yer almasını sağlayacak ortaklaşa kararlar alarak. Seçimlerde partimizi temsil eden insanları belirleyeceğiz. Ama demokratik yöntemlerle de belirlenen adaylardan sonra aday olan hiçbir arkadaşımızın da partiye ihanet etmesine müsaade etmeyeceğiz. Cumhuriyet halk partisi bütün adaylarının ön seçim veya eğilim yoklamasının, kamuoyu yoklamasından sonra ortaya çıkacak adaya destek olması gerekmektedir. İnsan kendisi için, toplumu için kendi sülalesinden gelen çocukları için yaşar. Bu seçimlerde toplumuna karşı sorumluyuz. Bizim neslimizden sonra gelen jenerasyonun barış içinde güzellikleri paylaşarak yaşaması için bu seçimlerde gayret sarf etmeliyiz. Demokrasi insanların ödediği diyet ölçüsünde ayakta kalır.”
“DEMOKRATİK İSYANA İHTİYAÇ VAR”
Konuşmasında Türkiye’nin içinde bulunduğu olumsuzlukları da anlatan Genel Başkan Yardımcısı Keskin, Türkiye’nin bu gün yaşadığı olumsuzlukların yeni olmadığını, bunların 24 Ocak Kararları ve 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi ile 12 Eylül Anayasası’nın getirdiği sonuçlar olduğunu söyledi. Keskin, “Bu olumsuzluklar AKP’yi iktidara getirdi. Halkımız AKP’ye bu olumsuzlukları gidermek, sorunları çözmek için büyük bir destek verdi. Ancak AKP ile bu sorunlar büyüyerek devam ediyor.” diyerek şöyle devam etti:
“Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması gerekiyor. Türkiye’nin bu olumsuzluklardan sıyrılması için bir sivil başkaldırıya, bir sivil silkinişe bir demokratik isyana ihtiyacı vardır.
Bunu gerçekleştirebilmek içinde siyasi operasyona gereksinimi vardır. Bunu var olan siyasi yapıyla gerçekleştirmek mümkün değildir. Sosyal demokrasi eşitliktir, özgürlüktür, barıştır, haktır, adalettir ve hukuktur. Sosyal demokrasi uygulandığında toplumlar bu temel kavram ve kurumlara kavuşur. Türkiye’de sosyal demokrasinin örgütlü gücü Cumhuriyet Halk partisidir. Bütün içte ve dışarda yapılan saldırılara, itibarsız kılma gayretlerine rağmen CHP 90 yıldır yıkılmayan bir kale olarak ayakta durmaktadır. CHP toplumumuzun beklediği atılımları gerçekleştirecek tarihi mirasa, birikime ve insan unsuruna sahiptir. Toplumun en ücra köşelerine kadar uzanan örgütleri ile CHP bu tarihi sorumluğunun fonksiyonlarını rahat bir şekilde yerine getirebilecek durumdadır. Bunu başarabilmemiz için yapılan saldırılar karşısında teslim olmadan heyecanımızı bileyerek, umutlarımızı canlı tutarak parti içinde barışı ve dostluğu pekiştirmek zorundayız.”
COŞKULU GECE
Gecede Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin, 12 Eylül Askeri Darbesi ile CHP’nin kapatılmasından sonra yeniden partileşme sürecinde kader arkadaşı olan Muğla eski milletvekillerinden CHP Genel Sekreter Yardımcılarından Tufan Doğu ile oturmayı tercih ederken, aday adayları kulis yapma ve ilçelerden gelen partililer gönüllerince eğlenme fırsatı buldular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.