CHP Değişmeyecek Mi?

Bu haber 06 Eylül 2014 - 0:36 'de eklendi ve 801 kez görüntülendi.
Servet Aydınlıoğluserveraydinlioglu@hamlegazetesi.com.tr

Ülkemizde siyasi gündem baş döndüren bir hızla değişiyor bir ayda, bir haftada, hatta bir günde öyle gelişmeler oluyor ki daha önce çok önemli olarak düşündüğün ve yazmaya karar verdiğim konu bir anda önemini yitiriyor. Ne zaman bir konuda yazmaya karar versem yazımın yayınlanacağı gün gelene kadar yeni bir olay yazmak istediğim konunun önüne geçiyor. Nitekim geçen hafta 1. Ak Parti olağanüstü kongresine delege olarak katılıp kongre notlarımı yazmak isterken canlı şahit olduğum ölümlü kaza, riski olan trafik olayı yazımın konusunu bana değiştirtmişti. Ben de geçen hafta Ula İlçesinin girişindeki trafik lambaları sorunu başta olmak üzere ilçenin üç önemli sorununu yazmıştım. Yazı konusu sorunlarla ilgili birçok okurdan olumlu tepkiler aldım ama henüz sorunu çözecek merciden ses çıkmadı umarım Sayın Büyükşehir Belediye başkanımız sorunumuzu çözer.

Gelelim bu haftaki konumuza malum geçen haftadan bu yana ülkemizde tarihi önemde birçok olay oldu 12 yıldan beri ülkeyi yöneten partinin lideri Cumhuriyet tarihinde defalarca örneklerini gördüğümüz ayak oyunlarına ve entrikalara gerek kalmadan ilk defa milli iradenin sahibi halkın oylarıyla cumhurbaşkanı seçildi. Yine ülkeyi 12 yıldır yöneten iktidar partisi kendi içinde her kademede istişare ederek yola devam edeceği yeni genel başkan ve başbakanı herkesin gıptayla izlediği bir kurultay yaparak seçti. Ve yine halkın oyu ile seçilen 12. Cumhurbaşkanı ile meclis tarafından son defa seçilmiş 11. Cumhurbaşkanı çok alışık olmadığımız güzellikte bir devir teslim töreniyle görev değişimini gerçekleştirdiler. Tüm bu birbirinden önemli olaylar ülkemizde başta siyaset yapma anlayışı dahil birçok değişikliğin yaşanacağının belirtileriydi ama yeni Cumhurbaşkanı Sayın Tayyip Erdoğan’nın meclisteki yemin törenindeki CHP’nin tavrı her şey değişse bile CHP’nin kolay kolay değişmeyeceğini gösteriyordu.
Ülke tarihinde devrim kararlardan biri olan halk oyu ile Cumhurbaşkanlığı seçimi bitmiş ve ilk defa halk oyu ile seçilen Cumhurbaşkanı mecliste yemin ediyor. Karşısına çatı adayı projesiyle çıkıp kaybeden ana muhalefet partisi genel başkanı ve partisi %52 oyla seçilmiş olan Cumhurbaşkanını protesto etmek için meclisi terk ediyor. Yemin töreni yapılmadan önce zaten böyle davranacaklarının işaretlerini veriyorlardı. Kendilerine yakın olan Sözcü, Cumhuriyet gibi gazetelerin yazarlarının her seçim kaybedilişinde yaptıkları gibi halkı küçümseyen halkın makarna, kömüre satıldığını ima eden yazılardan geçilmiyordu. Bu anlı şanlı yeminli muhalif yazarlarımız başta CHP olmak üzere yazılarında diğer muhalefet partilerinin de yemin törenine katılmamaları gerektiğini anlatıp durdular. Öyle ilginç matematik oyunlarıyla kazananın aslında çatı adayının olduğunu ama katılımın düşük olması nedeniyle Tayyip Erdoğan’nın kazandığını yazdılar. Hatta onlara göre yeni Cumhurbaşkanının aldığı oy gerçekte %38 imiş ve halkın çoğunluğunu temsil etmiyormuş. Seçime katılmayan her seçmenin oyunu otomatik olarak çatı adayına verilmesi gereken oy diye hesap yapıyorlardı. Ben daha önce yazdığım yazılarda bu şekilde yazan yazar ve politikacılara “Allah akıl fikir versin” başlıklı yazı yazmış bu halkı aptal yerine koyan mantığı eleştirmiştim.
Yemin günü CHP Genel Başkanı genel kurul salona gelmediği gibi gelen vekillerde Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek’e iç tüzük ve anayasa kitapçığı fırlatarak meclisi terk ettiler. Diğer muhalefet partileri ise halka verdikleri değeri halkın seçtiği Cumhurbaşkanına gerekli saygıyı göstererek kanıtladılar. Yemin töreninden sonra bilhassa yeminli muhalif yazarlar ve gazeteler sayfalarında yemin törenine katılan MHP, HDP Genel Başkanlarını kıyasıya eleştirdiler. Bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan CHP Genel Başkanı muhalefet genel başkanlarına yemin törenine katılıp yeni Cumhurbaşkanını alkışladıkları için eleştirdi. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu savaş hali dışında yeni Cumhurbaşkanıyla konuşmayacağını davetlere icabet etmeyeceğini söyledi. Özellikle HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, CHP Genel Başkanına verdiği cevap mükemmeldi, “Ben Tayyip Beyin şahsına değil, onu seçen halkın kararına duyduğum saygıdan ayağa kalktım ve halkımın verdiği kararı ayakta alkışladım, ben halkın her kararını ayakta alkışlarım” dedi. Yine Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun savaş hali dışında görüşmem sözü için ise “savaş olmasın diye gerekirse her gün görüşürüm” diyerek CHP Genel Başkanına ibretlik cevaplar verdi.
Ben bundan 3 hafta önceki yazımda CHP’deki politika değişikliği başlığı ile yazı yazmış bilhassa meclise türbanlı vekillerin girmesiyle ilgili olumlu tavrı ve meclisten geçen çözüm paketi yasasına verdiği destek gibi kararları için takdir etmiştim Yıllar sonra olumlu yönde politika değişiklikleri olacağının işaretlerini görmüş ülke siyaseti için gelecek adına umutlanmıştım. Ama son protesto olayı bana CHP’de değişimin çok kolay olmayacağını gösterdi.
Değerli okurlar son olarak özelikle CHP’ye gönül veren dostlarımı büyüklerimi uyarmak istiyorum gerçekten iktidar umudu olmak istiyorlarsa artık Türkiye’nin hızla değiştiğini görmeleri gerek. Eski anlayışlarını terk etmeliler artık vesayet dönemi bitti ikna etmeleri gereken tek gücün halk olduğunu anlamaları gerek. Bundan sonra başarılı olmak için ayakları yere basan inandırıcı, projelerle halka gitsinler, sadece AK PARTİ karşıtlığı ile sonuç alamazlar, ülkemizde gerçek sosyal demokrat partiye ihtiyaç var, bu alanı doğru politikalarla doldurmaları gerek, yoksa CHP yakın gelecekte bir (fan clap) haline gelmekten kurtulamayacaktır. Umarım bu yapacakları son kurultay onlara bu yolu açar ülke ve CHP bundan kazançlı çıkar. Yeni ve değişen Türkiye’de değişime ayak uyduramazlarsa Selahattin Demirtaş ve partisi bu boşluğu dolduracak benden söylemesi. Haftaya buluşmak üzere iyi haftalar…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.