CHP 4 Demişti Ama…

Bu haber 16 Haziran 2015 - 1:26 'de eklendi ve 1.669 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Öyle görünüyor ki, AK Parti ile ilgili bir iki seçim değerlendirmesi daha yapmak durumunda olacağız.

AK Parti’nin Milletvekili Aday Adaylarından eski İl Başkanı Nihat Öztürk ile ilgili haksızlık yaptığımı; Marmaris’te yaşanan ciddi oy düşüşünün sorumlusunun Nihat Öztürk ve arkadaşlarının olmadığını; tersine Öztürk’ü aday listesinde yer vermeyenlerin sorumlu olduğunu söyleyenler çıkıyor. 2011’de Nihat Öztürk’ün başarılı olduğu, buna karşılık bu seçimde yeni İl Başkanı İhsan Küreci’nin başarısız ve sorumlu olduğunu belirtenler “Küreci’yi koruyorsun.” diyorlar!

Böyle düşünenlere, AK Parti’nin Ula’da kurucularından değerli okurum Reşat Öztepe’nin “Behçet Saatcı Karışmamış!”- 12.06.2015 başlıklı yazımın altına yaptığı yorumu okumalarını öneririm.  Yine de merak edilmesin, 2011-1015 kıyaslamasını bir kere daha yaparız.

“Ben biliyordum” demekten de yoruldum, keşke hiç bir şey bilmesem…

xx        xx        xx

Cumhuriyet Gazetesi’nde 7 Haziran Genel Seçimi’ne 20 gün kala Muğla’nın seçim nabzını bizzat Muğla’ya gelerek Hikmet Çetinkaya tutup, yazmıştı. Yazısında AK Parti’nin oylarının Muğla’da düşeceğine dikkat çeken Çetinkaya, “Peki en çok sözü edilen parti hangisi?” diye sorup, kendi sorusuna “CHP’nin kalesi olan Muğla yöresinde elbet Atatürk’ün kurduğu parti konuşuluyor. Övenlerin yanı sıra eleştirenler de var. Yarı yarıya diyelim!” şeklinde yanıt verirken “CHP, 7 Haziran’da, 2011’de çıkardığı üç milletvekilini dörde çıkarabilir mi?” sorusuna da “CHP seçim bildirgesini seçmene ulaştıramıyor. Eğer ulaştırırsa bunu başarabilir.” diye karşılık vermişti.

Değerlendirmesinde “Muğla’da HDP, MHP gibi en çok konuşulan parti. AKP’nin kıyı kesiminde Kürtlerden aldığı oyun, 7 Haziran’da HDP’ye kayma olasılığı yüksek gibi geldi bana.” diyen Çetinkaya’nın Cumhuriyet okurları ile paylaştığı diğer notlar şöyleydi:

Ege ve Akdeniz’de salt HDP’nin değil MHP’nin oyları da artacak kuşkusuz. Gözle görünen bir gerçek ise AKP oylarının düşeceği… Yüzde 43’e mi yoksa 39’a mı düşer bilemem!

Altı milletvekili çıkaran Muğla’da CHP 2011 seçimlerinde üç milletvekili çıkarmıştı, ancak 7 Haziran’da bu sayıyı 4’e çıkaracağı, MHP’nin oyunu önemli oranda yükseltme olasılığına karşın bir milletvekili kazanacağı dillendiriyor.

Burada bir başka olasılık da var elbet… Kırsal kesimde AKP’nin eridiği, ‘dinci milliyetçi’ oyların MHP’ye gideceği öne sürülüyor. Bu oylar Yörüklerden gelecek. Yine de çok zor MHP’nin iki milletvekili çıkarması. En az 70 bin AKP oyunun MHP’ye kayması gerekir.

Bu olabilir mi? Çok zor…

İki gün içinde Muğla’da 7 Haziran’ı çözmek zor. Bir kez daha altını çizeyim, AKP’den MHP’ye kayacak olası oylar CHP’ye yarayabilir. Böylece CHP yıllardır kurduğu düşü gerçekleştirip dördüncü milletvekilliğini de kazanabilir.

xx        xx        xx

Aslında Hikmet Çetinkaya Muğla’yı seçime 20 gün kala 2 günde çözmüş!

Muğla’yı bir tek Muğla’da siyaset yapanlar (kurmay düzeyde) çözemedi! Yoksa apartmanı çöküşe götürenler dururken, çöküşte apartmanın yöneticisi olanları sorumlu tutan AK Partililer çıkar mıydı?

Hikmet Çetinkaya’nın iki günde tuttuğu nabzı biz bu köşede yıllardır tutuyoruz. Sakalımızda var, ama sözümüzü dinleyen yok!

Gerçi AK Parti İl Yönetimi’nin seçim çalışmaları “beyhude” çalışmalardı; MHP İl Yönetimi var mıydı yok muydu belli değildi, ama CHP İl Yönetimi hiç yoktu…

Ama Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün vardı.

Seçim sürecindeki değerlendirmelerimde, sürekli CHP’nin 4 milletvekili çıkarabileceğinden söz ettim. Ardından da “Ancak bu başarı ne İl Yönetimi’nin ne de Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün başarı olmaz” diye not düşmüştüm.

AK Parti ile ilgili “Behçet Saatcı Karışmamış!”- 12.06.2015 başlıklı yazımı şöyle noktalamıştım:

Anlayacağınız AK Parti Muğla’da kaçınılmaz sonuca ulaştı. Yine de yatıp kalkıp Muğla’da CHP’ye teşekkür etsinler. Yoksa tek milletvekilinde kalabilirlerdi…

Aslında bu ifade yanlış olmuş. “AK Partililer yatıp kalkıp Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e teşekkür etsin” demeliydim!

xx        xx        xx

Öncelikle CHP Milletvekili Adaylarının hakkını teslim edelim. Sadece adaylar değil, aday adayları bile çalıştı… Buna karşılık MHP’de 5. sıradaki isim hariç adayların hepsi elinden geleni yaptı, listeye giremeyenleri bir daha gören olmadı. AK Parti’de de bütün yük liste başı aday ile üçüncü sıra adayın üzerindeydi…

O süreçte CHP’li Tolga Çandar ile AK Partili Ali Boğa ve Prof. Dr. Yüksel Özden de yoktu!

CHP’de özellikle Prof. Dr. Nurettin Demir ve listenin 4. sırasında yer alan Av. Burak Erbay büyük efor harcadı. İl merkezi Menteşe’de 2011’e göre 3 binin, 2014’e göre 2 binin üzerinde oy artışı biraz da Burak Erbay ile oldu. Erbay, Köyceğiz’de de partisinin yeniden birinci parti olmasını sağladı…

Seçim sürecinde Emrah Doğu ile ilgili “Fethiye’de CHP’nin oylarını düşürecek” deniliyordu. Ancak CHP Fethiye’de de birinci oldu. Hatta Fethiye-Seydikemer oyları toplandığında 2011’e göre 4 bin oy artışı olduğu bile görülüyor. Doğu’ya haksızlık yapılmış.

Tabi CHP’nin 5. sıra adayı Emrah Doğu’nun 6. sıradaki Süleyman Girgin veya liste dışı kalmış 7. sıradaki Av. Yamaç Kaya kadar bile çalıştığını söylemek de zor.

xx        xx        xx

Ne AK Parti’nin ne de MHP’nin adayları kendi memleketlerinde oylarını arttıramadılar, düşürdüler. Sadece Hasan Özyer’in Fethiye ve Seydikemer’de oylarını koruduğunu söyleyebiliriz.

CHP’de Akın Üstündağ memleketi Milas’ta partisini birinci yaptı, ama Milas’ta CHP’nin oylarının 2011’e göre 4 bin, 2014’e göre de 3 bin kadar düştüğü görülüyor.

Bunun nedenini Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e sormak gerek…

xx        xx        xx

Seçim sürecindeki yazılarımda sürekli CHP’nin 4 çıkarma ihtimalinin bulunduğundan söz ederken, bir yazımda CHP’nin 2 milletvekilinde kalma ihtimalinin de bulunduğuna dikkat çekmiştim. CHP’nin 2 de kalmasını iyi bir sıralama ve “yerel muhalefetleMHP gerçekleştirebilirdi!

AK Parti’nin böyle bir şansı yoktu. Çünkü Türkiye’de düşüşe geçen AK Parti’nin Muğla’da yükselişi mucize olurdu!

CHP’nin Muğla’da 2 milletvekili çıkarma ihtimalinin bulunduğunu bize Yatağan’daki oy dağılımı da gösteriyor. Burada 2011’de 14 bin 83 oy alan CHP’nin 2015’de 13 bin 122 oy alabildiğini görüyoruz. Seçmen sayısında artışa ve Yatağan Termik Santralını CHP’nin özelleştirmemiş olmasına rağmen!

CHP’nin Bodrum’da 10 bin oy artışı var. Asım Başaran MHP listesinin 3. değil de 2. sırasında yer alsaydı 10 bin artış söz konusu olamazdı… MHP’nin burada oyları 17 bin düşmüş! AK Parti ise 2011’e göre 2 bin oy kaybetmiş. HDP’nin ise 8 bin artmış. AK Parti’nin 2 bin oyunun HDP’ye gittiğini varsayarsak ki öyledir; HDP’nin 6 bin oyu MHP’den mi, CHP’den mi gelmiştir?

xx        xx        xx

2011’e göre CHP bu seçimde AK Parti’nin adeta çöktüğü Marmaris’te 2 bin, yine AK Parti’nin çöküntü yaşadığı il merkezi Menteşe’de 3 bin, Ula da 400, Ortaca da bin, Köyceğiz de bin, Datça da bin, Dalaman da yaklaşık bin ve Bodrum’da 10 bin oy arttırabilmiş. 2011’e göre Fethiye’de de Fethiye ile Seydikemer’de CHP’nin aldığı oyları toplarsak 4 bin oy arttığını söyleyebiliriz.

CHP oylarının Milas’ta 4, Yatağan’da bin düştüğünü görüyoruz. Hepsini toplayıp çıkardığımızda bu toplam 18 bin oy yapar. Resmi olmayan sonuçlara göre ise il genelinde CHP’nin oy artışı 17 bin…

Benim hesap bin fazla vermiş!

Muğla’da 13 ilçenin 11’in de birinci olmak, 2011’e göre oy artışı sağlamak ve 3 milletvekili çıkarmak elbette başarı olarak sunulabilir. Tabi rakamlara nereden baktığınıza bağlı…

Bana sorarsanız, CHP Muğla’da 2015 Genel Seçimi’nden ciddi bir başarısızlık ile çıkmıştır. CHP yöneticilerin oturup, şapkalarını önlerine koyup düşünmelerinde yarar var.

CHP’nin 2011’e göre artan oyu 17 bin… Peki, seçmen sayısının 53 bin arttığının farkında mıyız? Ayrıca 4 milletvekili hedefine neden ulaşılamadı? Bu sorunun yanıtını yarın verelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

4 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Müşteba KARAMANOĞLU 16 Haziran 2015 / 02:04

SEÇİM 7 HAZİRAN 2015 –
CHP % 45 2011 – % 45 – 2015 Oylarını koruyamamıştır .. ..2011 -seçmen sayısına 2015 seçimlerinde sanırım 90.000 .Civarında yeni seçmen eklendi artış vardır seçmende ..! CHP Yeni seçmenlerden ya tek oy almamıştır .yada daha önce CHP OY VERENLER BAŞKA bAŞKA PARTİLERE OY VERMİŞLERDİR ..
AKP BU SEÇİMDE OY KAYBETMİŞTİR .
En karlı çıkan partile r.MHP ve HDP OLMUŞTUR ..Seçimlere katılım oranı yüksekti..
Türkiye genelinde AKP 12 İLDEN 90.000 .OY ALSA 276 Milletvekili çıkaracak orantısı düzetilmelidir ..Seçimde 1 oy + 2 = oy yapar yani hesaba göre 90.000 .değil ..45.000 oy yetiyordu ..276 sayısına ulaşmak için ….

Müşteba KARAMANOĞLU 16 Haziran 2015 / 02:48

ÖZÜR VE DÜZELTME ;
2015 : MUĞLA SEÇMEN SAYISI : 679.000 : KULLANILAN OY: 586.275 GEÇERLİ OY : 575.563 – KATILIM ORANI: % 86.13 – CHP : % 45 . 2
********************************************************************
2011 : MUĞLA SEÇMEN SAYISI : 604.538 – KULLANILAN OY SAYISI .539.974 – GEÇERLİ OY SAYISI : 524.344 – KATILIM ORANI : % 86.3 CHP : % 45 . 1
** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** ** **
MUĞLA ARTAN SEÇMEN SAYISI : 75. 000 –

yasindikik 16 Haziran 2015 / 08:24

2014 yerel seçimiyle karşılaştırmak daha doğru olmazmı 2011 seçimlerinde mhp nin baraj olasılığı konuşukmaktaydı .2011 den bu yana seçmen sayısı arttı ak parti karşıtı cephe işi 13 yılda yeni öğrendi bu işte sandığa sahip çıkarak ak partiyi devirmek + ak parti ili seçmende sandığa bu şeçimde gitmedi bu kadar yoğun katılıma göre % 86 sandığa gitmiş 2011 de bu oran % 87 idi gelelim muğlaya bu seçim sonuçlarına göre 2014 baz alarak 1 karşılaştırma yaparsak muğla da türkiye geneli olarak ak parti başarılıdır 2 vekil korunmuş 2011 e ve 2014 göre ortalam oy kaybı türkiye ortalamsının altında ankara da özgül ağırlığı artmış olası bir koalisyon ve akpli azınlık hükümetinde 1 erken seçime kadar bakan çıkarma eski vekillerden bakan yardımcısı çıkarma ya da koalisyon seneryoların da 6 vekilinden birini bakan yapabilme ve milli bütçeden daha fazla ödenek alabilme ihtimali artmıştır muğla bu şeçim sonuçlarından karlı çıkacaktır ama bu sefer merkezi yönetimsel sıkıntılar baş gösterecektir

resat oztepe 17 Haziran 2015 / 00:11

GOCUMAN; İlimiz Muğla da 07 Haziran seçimlerinde tüm partiler memnun gibi. hele hele en başarılı da HDP dir. oylar öyle gösteriyor. Tutuculuğun,bağnazlığın,gericiliğin varacağı başka yer yok mu? diyeceğiz. İnan uğruna verilen oylar da dikkat çekici. sevgi ve saygı.