Çevrecilerin Akbük tepkisi

Bu haber 09 Temmuz 2015 - 19:01 'de eklendi ve 1.162 kez görüntülendi.

akbuk615616165Gökova Körfezi’nde Menteşe Belediyesi sınırları içindeki Akbük Koyu ile ilgili basında “Cennet koyda taşıma suyla turizme tepki” başlıklı haberlere Muğla Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MUSKİ) ardından Muğla Valiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada, “Bölgede suyu akmayan veya yetersiz suyu olan herhangi bir duş ve WC görülmemiştir” denildi.

Bölgeye içme suyu şebekesi götürülmesi talepleri ile ilgili olarak MUSKİ, “SİT ve ÖÇK bölgelerinde yeni düzenlemeden sonra oraya altyapı götürebiliriz” derken, Valiliğin de “başta Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de Valiliğimizce gerekli talimatlar verilmiştir.” dediği görüldü.

Özcan Özgür

Gökova Körfezi’nde Menteşe Belediyesi sınırları içindeki Akbük Koyu ile ilgili basında “Cennet koyda taşıma suyla turizme tepki” başlıklı haberlere Muğla Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MUSKİ) ardından Muğla Valiliği’nden açıklama geldi. Açıklamada, “Bölgede suyu akmayan veya yetersiz suyu olan herhangi bir duş ve WC görülmemiştir.” denildi. Bölgeye içme suyu şebekesi götürülmesi talepleri ile ilgili olarak MUSKİ, “SİT ve ÖÇK bölgelerinde yeni düzenlemeden sonra oraya altyapı götürebiliriz” derken, Valiliğin de “başta Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de Valiliğimizce gerekli talimatlar verilmiştir.” dediği görüldü.

MUSKİ’NİN AÇIKLAMASI

Akbük Koyu ile ilgili haberler üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ tarafından yapılan yazılı açıklamada, bölgenin SİT alanı içinde kaldığını, SİT konusunun çözüme kavuşması ile altyapı çalışması yapacakları bildirilmişti. Açıklamada “Akbük’ün 1’nci derece doğal sit alanı olması nedeniyle bölgede çalışma yapamıyoruz. İlgili Bakanlığın yetkililerine konu aktarıldı, ilgililerde; SİT ve ÖÇK bölgelerinde yeni bir düzenleme yapılacağı beyanını tarafımıza iletmişlerdir. Mevzuaten önümüzün açılması durumunda bölgeye altyapı getirmeyi planlamaktayız. Turizme dolayısıyla Akbük’e MUSKİ olarak değer katmak isteriz” denilmişti.

MUĞLA VALİLİĞİ AÇIKLAMASI

Muğla Valiliğinden yapılan açıklamada ise, Akbük Koyu’nda faaliyet gösteren işletmelerin bulunduğu alanda yapılan incelemede suyu akmayan veya yetersiz suyu olan herhangi bir duş ve WC görülmediği belirtildi. Ancak bölgenin 1. Derece Doğal Sit Alanı ve Özel Çevre Koruma Bölgesi olması nedeniyle bugüne kadar fazla yapılaşma olmadığından şebeke suyu bağlanamadığı ifade edilirken “Şebeke suyu bağlanamadığı için işletmelerin temizlik amacıyla kuyu suyu ve azmak olarak ifade edilen kaynak suyundan yararlanmakta olduğu görülmüştür.” denilerek şöyle devam edildi:

“Bu bölgenin denize sıfır olması nedeniyle kuyu ve kaynaktan çıkan suların temiz olmakla birlikte tat ve nitelik olarak şebeke suyu kalitesinde olmadığı için bölgedeki az sayıda bazı işletmelerin müşterilerine daha nitelikli kullanma suyu vermek amacıyla kendi istekleri ile dışarıdan tankerle tatlı su getirerek müşterilerinin ihtiyaçlarını karşıladıkları tespit edilmiştir. Dolayısıyla bütün duşlarda ve WC’lerde suların aktif olarak aktığı görülmüştür. Bölgenin 1. Derece Doğal Sit Alanı ve ÖÇK Bölgesi olması sebebi ile bölgedeki su şebekesi ve altyapı çalışmaları ile ilgili projelerin Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından onaylanarak yapılması ve uygulanması gerekmektedir. Son yıllarda yoğun talep gören bu bölgemizle ilgili olarak şebeke suyu projesi hazırlanarak uygulanması konusunda, başta Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü olmak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de Valiliğimizce gerekli talimatlar verilmiştir.”

ÇEVRECİLER TEPKİLİ

Bu arada Bodrumlu turizmciler ve çevreciler de Akbük Koyu’na alt yapı götürülmesi çabalarının “bölgenin imara açılması anlamına gelebileceğini” belirterek şunları söylediler:

“Muğla Valiliği’ne bağlı MUÇEV tarafından bu koyda günübirlik alan tesisi yapılıncaya kadar kimsenin içme suyu, alt yapı filan dediği yoktu. Akbük Koyu mavi yolculukta önde gelen konaklama noktalarından birisidir. Orada su bulunmaması turizmi bitirmez, ama oraya alt yapı götürülmesi Mavi Yolculuk turizminin, yat turizminin çok önemli noktalarından birini daha bitirir. Gökova Körfezi’nin o en güzel koyuna alt yapı götürülmeden gerek valilik ve gerekse Büyükşehir Belediyesi bir kere daha düşünmelidir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.