Çevrecilere firmadan cevap geldi

Bu haber 09 Mart 2015 - 0:48 'de eklendi ve 789 kez görüntülendi.

resBodrum’a kurulmak istenilen Rüzgar Enerji Santrali (RES) ile ilgili olarak son günlerde çevrecilerin yaptığı açıklamalara santrali yapacak firma olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’den cevap geldi. Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Bertan Korkmaz imzalı yazılı açıklamada, “Akyarlar Tepeleri’nde ve Geriş Kayalıkları’nda kurulacak iki adet rüzgar enerji üretim tesisine karşı üst üste yapılan açıklamalarla bir karalama kampanyası yürütülmektedir” ifadeleri yer aldı.

Kadir Tamer

Bodrum’a kurulmak istenilen Rüzgar Enerji Santrali (RES) ile ilgili olarak son günlerde çevrecilerin yaptığı açıklamalara santrali yapacak firma olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’den cevap geldi.

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. tarafından Bertan Korkmaz imzalı yapılan yazılı açıklamada, “İftira ve çarpıtmalarla dolu bu açıklamaların ‘iyi niyetli olmadığından ve bilgi eksikliğine dayanmadığından’ artık kuşkumuz kalmamıştır” ifadeleri yer aldı.

Kamuoyuyla daha önceden projelerle ilgili gerçekleri paylaştıklarını bundan sonra da paylaşmaya hazır olduklarını kaydeden Bertan Korkmaz’ın açıklamasında, “Çünkü yaptığımız açıklamalarda verdiğimiz rakamlar ve bilgiler, açık biçimde çarpıtılarak kullanılmaktadır. Bu kişilerin cevaplarımızı ‘yok sayma ısrarını’ merak ediyoruz. Asılsız iddiaları karşısında kamuoyunu doğru bilgilendirmek için yaptığımız açıklamaları görmezden gelmenin, ‘iyi niyet’ sınırları dışında olduğunun da altını özellikle çizmek istiyoruz. Bu ısrarın arkasında yatan niyetleri şimdilik kamuoyunun takdirine bırakırken, projemizle ilgili gerçekleri bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş’nin türbinlerinin yer alacağı alanlarda, 1. Derecede Arkeolojik Sit Alanı mevcut değildir ve yatırım alanı seçilirken, sit alanları ve çevre konusuna özellikle dikkat edilmiştir. Sürekli dile getirilen 14 milyon metrekarelik bir kamulaştırma alanı iddiası, hiçbir şekilde doğru değildir, ayrıca RES’ler konusunda zaten böyle bir alana ihtiyaç yoktur. Projemizde söz konusu olan koruma alanlarıyla birlikte, toplam 318 dönümlük bir arazidir. Israrla 14 milyon metrekare gibi akıl dışı bir rakamı dile getirmek, açıkça bir ‘art niyetin’ göstergesidir. Projeye 13 rüzgar gülünden başka bir rüzgar gülü eklenmesi de söz konusu değildir” ifadelerini kullandı.

ÇED raporuyla ilgili gündeme getirilen iddialar da tamamen asılsız olduğuna dikkati çeken Bertan Korkmaz açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“ÇED raporu konusunda kanuna karşı hile yapılarak ‘ÇED gerekli değildir, raporu alındığı” iddiası bir bilgisizliğe dayanmıyorsa, başka bir art niyetin göstergesidir. Çünkü; “ÇED gerekli değildir”. Sadece bizi değil, diğer tüm yatırımcıları da bağlayan yasal bir işlemdir. Burada herhangi bir hile yoktur. Şirket olarak, yatırımımızla ilgili bugüne kadar şeffaf bir şekilde ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık ve devam edeceğiz. Ancak ilgili kanun ve yönetmeliklere harfiyen uyan, böyle bir yatırımla ilgili asılsız iddiaların hala gündeme getirilmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Dünyanın en çevreci örgütlerinin önerdiği rüzgar enerjisi ile ilgili ‘kirli bilgilerin’ tercih edilmesini de ayrıca düşündürücü buluyoruz. ‘Hodri Meydan, gelin açıklama yapın’ çağrılarının samimi olmadığını biliyoruz. Projemizle ilgili tüm bilgileri paylaşmamıza rağmen, yanlış bilgileri yaymaya devam ediyorlar. Ne yazık ki bu tutumlarını sürdürdükleri müddetçe kendilerini muhatap olmamız mümkün değildir. Ancak kamuoyuna her türlü bilgiyi en şeffaf biçimde vermek elbette vazifemizdir. Daha önce yaptığımız gibi düzenleyeceğimiz bir basın toplantısıyla projemizi bir kez daha anlatacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.