Çevrecilerden eylem

Bu haber 01 Eylül 2014 - 23:21 'de eklendi ve 1.301 kez görüntülendi.

cevrecilerrKaravan ve çadırlı kamp turizminin önde gelen merkezlerinden olan Akyaka Orman Kampı’nın işletmesinin Muğla’ya Hizmet Vakfı’na devredilmesinin ardından kamp alanında yer alan bungalovların bulunduğu bölgenin tel örgülerle çevrilmesine çevreciler tepki gösterdi. Tel örgülerin çevrilmesi ile bungolav tipi evlerde konaklayanlar dışında bu bölgeden halkın denize girmesini engellendiğini iddia eden çevreciler, orman kampı içinde yürüyüş yapıp, yasak yerden denize girerek pankart açtılar.

Kadir Tamer

Karavan ve çadırlı kamp turizminin önde gelen merkezlerinden olan Akyaka Orman Kampı’nın işletmesinin Muğla’ya Hizmet Vakfı’na devredilmesinin ardından kamp alanında yer alan bungalovların bulunduğu bölgenin tel örgülerle çevrilmesine çevreciler tepki gösterdi. Muğla Valiliği, bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı, MUÇEV gibi kamu ortaklığı ile kurulmuş tüm işletmelerin faaliyetlerinin kuruluş amaçlarına uygunluğunu sağlamaya davet eden “Akyaka Dayanışması” üyeleri Akyaka plajında eylem yaparak uygulamayı protesto etti.

Akyaka Dayanışma Platformu üyeleri yaptıkları açıklamada, Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın adına aykırı bir tutum içinde Orman Kampı’nın girişine astıkları “Apart sakinleri dışında giriş yasaktır” ve “Dikkat Köpek Var” tabelaları ile halkı yasal haklarını kullanmaktan adeta tehditle caydırmaya çalıştıklarına dikkat çekilerek, “Kıyı Kanunu’nun 6.Maddesi’ne göre ‘Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.’ Muğla’ya Hizmet Vakfı, açıkça bu yasayı çiğnemekte ve suç işlemektedir. Zira söz konusu yasa bu tür uygulamalar için cezai yaptırım öngörmektedir.” denildi.

Açıklamada, Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Akyaka Orman Kampı’nda halkın kıyıya erişimini engelleyen tel örgü ve kapıları derhal kaldırması, Muğla Valiliği’nin, bünyesindeki Muğla’ya Hizmet Vakfı, MUÇEV gibi kamu ortaklığı ile kurulmuş tüm işletmelerin faaliyetlerinin kuruluş amaçlarına uygun hale getirmesi istenirken şu görüşlere yer verildi:

“Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın kuruluş amacının, Muğla’lı ev kadınlarının ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlamak olduğu iddia edilmektedir. Söz konusu ‘vakıf’; otopark, plaj, restoran otel, vs. işletmek gibi geniş bir yelpazede amacının dışında ticari faaliyetler yürütmekte, halkın kanunlarla verilmiş haklarını kullanmalarını engellemektedir. Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Muğla’ya hizmet etmediği ortadadır. O zaman bu vakıf kimlere, bilemediğimiz hangi amaca hizmet etmektedir?

Muğla Bölgesinde kıyı alanlarını halkın serbestçe kullanımı, özellikle Muğla’nın Büyükşehir olması ile birlikte gittikçe zorlaşmaktadır. Daha önce Belediyelerin sorumluluğunda olan plajların işletmesi artık büyük oranda Muğla Valiliği bünyesinde kurulan MUÇEV ve Muğla’ya Hizmet Vakfı üzerinden yapılmaktadır. Ancak kamu ortaklığı ile kurulduğunu basından öğrenebildiğimiz bu işletmelerin web sitelerinde birbirleri ile olan ilişkilerine, ortaklıklarına, kimler tarafından yönetildiklerine, mal varlıklarına, kazandıkları ihalelere, işletmesini ihalesiz olarak devraldıkları kamusal alanlara, imza attıkları işletme sözleşmelerinin ayrıntılarına dair bilgilere ulaşmak mümkün değildir. Şeffaf devlet ilkesi gereği kamunun erişimine açık olması gereken tüm bu bilgiler halktan gizlenmektedir. Muğla bölgesinde kamu ya da özel şirketler tarafından kıyı alanlarına halkın erişiminin engellenmesine son verilsin, Kıyı Kanunu’nun gerekleri yerine getirilsin. Akyaka Dayanışması olarak taleplerimizin takipçisi olacağız.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
birsel bekler 07 Eylül 2014 / 20:11

MUCEV sadece parasi olanlara hizmet veriyor halki gözardi yapiyorsa o kurulusun neye hizmet ettigi bellidir,,,,