Çevreciler anaları Saynur Gelendost’u andılar

Bu haber 04 Mart 2015 - 0:31 'de eklendi ve 750 kez görüntülendi.

saynurrrÇevre mücadelesinin en önemli öncülerinden Saynur Gelendost 12. Ölüm yıldönümünde Gündoğan Sınırsızlık Meydanında kendisi tarafından yaptırılan Sınırsızlık Anıtında dostları ve Mavi Yol Girişimi bileşenlerince anıldı.
Özcan Özgür
Bu yıl mezarı başında anmak yerine kendisi tarafından yaptırılan ve yok edilme tehlikesi oluşan sınırsızlık anıtında anılmasının Saynur Gelendost’un emanetine sahip çıkmak adına daha manalı olacağını düşünen dostları anıta karanfiller bırakarak Saynur Gelendost’u andılar.
Bodrum’un Gündoğan Sınırsızlık Meydanı’nda yakın dostu Reşat Uygun yaptığı konuşmada Saynur Gelendost’un ölümünden 5 yıl önce 1998 yılında Muğla il merkezinde ve Bodrum Gündoğan’da tüm güçlükleri yenerek iki adet sınırsızlık meydanı yaptırdığını ve rölyeflerini kendisinin yaptığını anımsattı. Uygun, Gelendost’un yaptırdığı bu alanlara Belediyelerin farklı resmi isimler koymalarına rağmen bu meydanların Sınırsızlık Meydanı olarak dillerde dolaştığını hatta resmi yazışmalara bile girdiğini anlatarak halkın bu meydanları sahiplendiğini belirtti.
Mavi Yol Girişimi adına konuşan Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüleri Derneği Başkanı Sema Höcek de “Saynur Gelendost’un Sınırsızlık Anıtı’nın da bulunduğu meydan yıllardır Gündoğan halkı tarafından kullanılan bir alandır. Ve Gündoğan’ın tek meydanıdır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.