Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: “İmar barışı sonrası yapılan kaçak yapılar yıkılacak”

Bu haber 03 Eylül 2018 - 1:34 'de eklendi ve 964 kez görüntülendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemelerde bulunmak için hafta sonunda Muğla’ya geldi. Muğla Valiliğinde bir açıklamada bulunan bakan Kurum, İmar Barışı’nın Aralık 2017 tarihinden sonraki dönemi kapsamadığını, bu tarihten sonra kaçak yapılan yapıların yıkılacağını açıkladı. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bir dizi incelemelerde bulunmak için hafta sonunda Muğla’ya geldi. Muğla Valiliğinde bir açıklamada bulunan bakan Kurum, İmar Barışı’nın Aralık 2017 tarihinden sonraki dönemi kapsamadığını, bu tarihten sonra kaçak yapılan yapıların yıkılacağını açıkladı.
İmar Barışı’nda bugüne kadar 4 milyon başvuru yapıldığını, beklentilerinin 13 milyon olduğunu belirten Bakan Kurum, 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yeni kaçak yapılar tespit edildiğini bunlara da asla müsaade etmeyeceklerini açıkladı. Bakan Kurum, “Bizim bakanlığımızın hükümetimizin iyi niyetle çıkardığı 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan yapıları ilgilendiren bir yasa. Bu yasada bundan önce yapılmış kaçak, mağdur olmuş yine bir şekilde burada yaşıyor, ancak, iskan noktasında, elektrik su noktasında sıkıntıları olan vatandaşlarımızın sıkıntılarını gidermek adına çıkarılmış bir yasa. Bu yasadan bugüne kadar 4 milyon kişi başvurdu, 2 milyar TL’nin üzerinde de bir başvuru bedeli söz konusu ki beklentimiz 13 milyon başvuru. Bu daha önce de ifade ettiğim gibi 31 Aralık 2017 tarihine kadar olan yapıları ilgilendiriyor” dedi.
Muğla’da 630 kaçak yapı tespit edildi
Bakan Kurum, imar barışının 2017 yılı sonuna kadar olan yapıları kapsadığını, fakat Muğla’da bu tarihten sonra yapılan incelemelerde 630 kaçak bina tespit edildiğini söyledi. Kurum, “Ama görüyoruz ki, mesela Muğla ilimizde bizim teftiş elamanlarımızın yaptığı incelemede, Fethiye’de 236, Köyceğiz’de 105, Marmaris’te 89, Datça’da 77, Menteşe’de 84, Bodrum’da 8, Milas’ta 11, Ortaca’da 3, Ula’da 6, Dalaman’da bir olmak üzere şu an 15-20 günde tespit edilen sayı 630 adet İmar Barışı’na uymayan yeni kaçak yapı yapılıyor” diye konuştu.

Müsaade etmeyeceğiz
2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların İmar Barışı kapsamında başvuruları yapılması, paralarının yatırılması durumunda bile kesinlikle müsaade edilmeyeceğini ve yatırılan paraların devlete irad kaydedileceğini söyleyen Bakan Kurum, “Buradan hem Büyükşehir Belediye Başkanımızı, hem de ilçe belediye başkanlarımız ile konuştuk. Onlara bu kaçak yapıların yıkılması talimatını verdik ve bu kaçak yapılar yıkılacak. Bu yapılar İmar Barışı’na başvursa, kayıt belgesi alsa, parasını yatırsa dahi bu barıştan yararlanamayacaklar. Bunu vatandaşlarımızın net bir şekilde bilmesini istiyoruz. Yatırdıkları bir bedel varsa, imar barışına bu konu uymuyorsa bu bedel de devletimize irat kaydedilecek. Bunları da bilmelerini isteriz. Sahadaki uygulamamız ise ilgili belediyelerimiz tarafından valilik koordinesinde bunların hepsi yıkılacak. Yeni kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bunu edenlerle ilişkin de kanuni işlemler neyse, bu işlemler Bakanlığımız nezdinde yapılacak ve takipleri yapılacak. Bunları da herkesin açık ve net bilmesini istiyoruz. Buradan hem vatandaşlarımıza, hem de Belediyelerimize çağrıda bulunuyorum. Bu yapıları yapanlara cezai işlem neyse yapılacaktır. Belediyelerimiz de bunlara müsaade etmesin. Etmesi halinde de onlara ilişkin gereken neyse bunları yapacağımızı yine ifade etmek istiyorum” dedi.
Marmaris Körfezini inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla Valiliği ziyaretinin ardından Marmaris’te temaslarda bulundu. Bakan Kurum, Marmaris Sahil Güvenlik Grup Komutanlığı ziyaretinin ardından Sahil Güvenlik botu ile körfez içinde koyları inceledi, beraberindeki heyetten körfez hakkında bilgi aldı.
Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı’nı ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, burada ilçenin körfez ile koyları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Ardından Sahil Güvenlik botuyla denize açılan Bakan Kurum, ilçe körfezinde tur attı. Yaklaşık bir saat süren incelemenin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murta Kurum denizdeki seyir sırasında gazetecilere görüntü verdi.
Daha sonra Marmaris şehir merkezinde bulunan bir marinada bakanlık tarafından hayata geçirilen ‘Sıfır Atık’ projesi alanında incelemelerde bulunan Bakan Kurum, yat sahipleri ve kaptanlarla sohbet ederek mavi kart projesi hakkında bilgi verip denizcilerin istek ve sorunlarını dinledi.
Bakanlık olarak denizleri ve doğayı korumak için Sıfır Atık Projesi’ni başlattıklarını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu projenin ilk defa marina ayağı Marmaris’te hayata geçti. Teknelerin kıyıda bıraktıkları atıkları, verdiği zararları biliyoruz bunun önüne geçmek için Mavi Kart projemiz mevcuttur. Bu sistemi sıfır atık projesi ile daha da geliştirdik. Tekneler, düzenli olarak atıklarını bırakmak zorundalar. Bunların yapılıp yapılmadığını sıkı denetliyoruz. Bu denetimleri artırarak mavi bayraklı plaj sayılarımızı artıracağız. Bu projemiz Avrupa Birliği kapsamında ülkemizi daha yukarılara taşıyacak projedir. Bundan sonra geri dönüşüme daha çok ağırlık vereceğiz. Doğayı, canlıları ve özellikle denizlerimizi korumak bizlerin asli görevidir” dedi. 

Carettaları denizle buluşturdu
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmaris’te ki incelemelerini tamamladıktan sonra tedavisi tamamlanan deniz kaplumbağalarının doğal ortamına bırakılmasını takip etti.
İztuzu sahilindeki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni (DEKAMER) ziyaret eden Bakan Kurum, DEKAMER müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska’dan merkezin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bakan Kurum ve beraberindeki heyet tedavileri tamamlanan 2 caretta caretta, 2 yeşil deniz kaplumbağası ve yavru caretta carettaların denize bırakılması törenine katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 400 yuvada 18 bin 700 deniz kaplumbağasının İztuzu sahilinde takibinin yapıldığı bilgisini verdi.
Deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapan İztuzu sahilinin özel çevre koruma bölgesi olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, “Hem üniversitelerimiz hem de bakanlığımız tarafından deniz kaplumbağalarının korunması ve tedavisine yönelik çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.
İztuzu sahilinin bölge açısından çok önemli olduğuna değinen Kurum, “Özel çevre koruma bölgesi ilan ettiğimiz bu plajda, deniz kaplumbağalarının korunması için de gerekli çalışmaları yapıyoruz. İnşallah doğayı koruma sürecini önümüzdeki yıllarda da göstereceğiz” şeklinde konuştu.
Deniz kaplumbağalarının insanlara saldırdığına yönelik çıkan haberlere değinen Bakan Kurum, “Yerli ve yabancı turistlerimiz sevme ve besleme adına kaplumbağalara yiyecek veriyorlar. Bu da kaplumbağaların beslenme alışkanlıklarını değiştiriyor. İnsanlara yaklaşmaya çalışıyorlar. Kaplumbağalar insanlara zarar vermek amacında değil. Nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan kaplumbağaların korunması için bakanlık olarak elimizden geleni yapacağız” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, program kapsamında Dalyan kanalında da incelemelerde bulundu. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.