Çevre Platformu hukuk mücadelesi başlatıyor

Bu haber 08 Nisan 2017 - 0:28 'de eklendi ve 666 kez görüntülendi.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) , beşinci meclis toplantısını Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda ‘Muğla Ekolojik Temellik Bilimsel Araştırma Raporu’nu yargıya taşıma kararı çıktı.

Haber Merkezi

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) , beşinci meclis toplantısını Konakaltı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantıya ilçelerde bulunan MUÇEP üyelerinin yanı sıra CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündğ, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı ve Muğla Üniversitesi’nden Arkeolog Prof. Admnan Diler konuşmacı olarak katıldı.

MUÇEP toplantısına ev sahipliği yapan platform üyelerinden Şamil Beştoy, 6 saat süren toplantıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Doğal Sit Değişiklikleri projesi ile başlayan çalışmalarımız devam ediyor. MUÇEP olarak, sadece bu noktada odaklanmıyor, uzun vadeli olarak hedeflerimizi ve çalışmalarımızı da belirliyoruz. Bilim ve Hukuk Komisyonlarımız, Muğla bölgesinde faaliyette olan ve yeni yapılması planlanan termik santrallar, HES, RES ve GES’ler bağlamında gündeme gelen doğa tahribatlarının vaka bazında inceliyorlar. ‘Temiz enerji’ olarak sunulan yenilenebilir enerji yatırımlarının hatalı yer seçimi, ÇED’den muaf tutulmaları ya da göstermelik ÇED raporları ile gerçekte hiç de masum olmayan,  doğayı ve sosyal yaşamı tahrip eden yönlerinin raporlanması, “temiz enerji” kriterlerin yeniden belirlenmesi bu çalışmalarımız arasında. MUÇEP olarak enerji yatırımları konusunda ekolojik bir yaklaşımla tutum belirleyeceğiz.”

Hukuk mücadelesi başlatılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, ihale ile bir gayrimenkul şirketine hazırlatılan ‘Muğla Ekolojik Temellik Bilimsel Araştırma Raporu’nu yargıya taşıyacaklarını anlatan Beştoy “Toplantımızda, yargı süreçlerini yürütmek üzere hukukçulardan oluşan çalışma grubumuzun önerisi üzerine, ilk aşamada ihale ile ilgili açılacak davanın ardından, iptal edilmediği takdirde Doğal SİT Alanlarının yeniden değerlendirilerek imara açılmasını öngören tasarıya karşı başlatılacak yargı süreci için hazırlıklar (bilimsel ve yasal karşı çıkış gerekçelerinin derlenmesi) kararı alındı” dedi.

Projeyi iptal etsinler

MUÇEP’in bugüne kadar yaptığı çalışmaları anlatan Şamil Beştoy açıklamasına şöyle devam etti:

“Kabaca bunlara lobi faaliyetleri dersek, siyasi parti ayırımı gözetmeksizin tüm partilerin vekilleri ile görüşüyor, randevular alıyoruz. Yine ilçe belediye başkanlarını ziyaret ediyoruz. Sadece doğal sit derece değişikliğinin çekilmesi gerektiğini anlatmıyoruz, kaldı ki görüştüğümüz vekiller de, belediye başkanları da bu projeye karşılar, aynı zamanda MUÇEP’i tanıtıyoruz. Önümüzdeki günlerde, Çevre ve Şehircilik Bakanı ile de görüşebileceğimizi umuyoruz. Ve yine umuyor ve istiyoruz ki, bu proje geri çekilsin. Yerel yöneticilerin, yerel halkın ve sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile yeni bir çalışma başlatılsın, ortak akıl ile, Cennet Muğla ve halkı için en doğrusunu birlikte yapalım.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.