Çevre Ödülü Alan Tek Mermer Fabrikası Dumanlar Mermer AŞ « Hamle Gazetesi

Çevre Ödülü Alan Tek Mermer Fabrikası Dumanlar Mermer AŞ

Bu haber 19 Haziran 2017 - 1:16 'de eklendi ve 1.602 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

Hüseyin Kocabıyık

 

Sevgili okurlarım, geçtiğimiz gün içinde Bayır’da bulunan Dumanlar Mermer AŞ.’ye gittim. Gidiş nedenim ise Dumanlar Mermer’in kapalı devre arıtma sistemi çalışıp çevreye zarar vermeyen tek mermer fabrikasının Dumanlar Mermer olduğu söyleniyordu. Hatta 2010 yılında en iyi çevre ödülü alıp yetkililer tarafından teşekkür belgeleri ile ödüllendirilmiş bir mermer fabrikası olduğu dosyaları ile belliydi.. Ben de çevreye zarar hangi kuruluş olursa olsun onlarla ilgili yıllardır yazdım, yazmaya da devam ediyorum. Bu nedenle Dumanlar Mermer’ tebrikler.

Sevgili okurlarım, Dumanlar Mermer Fabrikası’nın içine girdiğimde her yer pırıl pırıldı. Ben de kendi kendime doğruymuş diye konuştum. Dumanlar Mermer AŞ.’nin patronunun kim olduğunu bilmiyordum. Fabrikadaki yetki birine sordum, Dumanlar Mermer’in sahibi kim diye, beni anında Dumanlar Mermer AŞ.’nin patronu Yüksel Duman’a götürdüler. Karşımda güler yüzlü saygın bir işadamı gördüm. Güler yüzlülüğünü elden bırakmıyordu. Ben Gazeteci Hüseyin Kocabıyık diye kendimi tanıttım. Saygılı bir şekilde hoşça muhabbet etme imkanı bulduk. Yapılan muhabbet anında dürüst bir işadamı olduğu konuşma tarzları ile olsun hal ve hareketleri ile belli ediyordu. Bir ara Yüksel Bey: Hüseyin Bey ben reklam işlerini pek sevmem. Bizler dürüst iş yapan insanlarız. Her şeyimiz açık ve nettir. Hiçbir işçim ve diğer çalışanlarımla bir problemim olmamıştır. Benim fabrikamda asıl istediğim tek şey temizlik ve dürüst çalışmak dedi. Ben bu sözlere hitaben: Sayın Yüksel Duman siz hayırsever bir işadamı olduğunuz her yerde söyleniyor. Cevap olarak: Doğruyu eğriyi Allah bilir dedi.

Sevgili okurlarım, Dumanlar Mermer AŞ’nin patronu Yüksel Duman: Hüseyin Bey siz buraya kadar gelmişken ilk kez tanışıyoruz. Bir fabrikamı gezersen memnun olurum dedi. Ben de: Memnuniyetle dedim. Başladık 30 dönüm bir arazide 1992 yılında kurulan Mermer Fabrikası’nın her yerini tek tek gezdik. Fabrikanın içi yeni son sistem makinelerle donatılmış, yüzlerce işçi sanki bir mermer fabrikasında değil de normal bir yerde çalışıyorlarmış gibi hareket ediyorlardı. Çünkü bazı son sistem makineler el değmeden mermerlerin satış haline geldiğini gördüm. Piyasanın durumu gereği fabrikada %50 düşüş varmış. Ama Dumanlar Mermer AŞ. Fabrikası’nın ayrı bir özelliği de devamlı ihracat işi oluyormuş. Yine ayrıca her fırsatta büyükbaş hayvan kestirip hayır olarak paketler içinde dağıtılıyormuş. Ne mutlu böyle patronlara. Tabi bu güzellikler içinde ben de şaşkınlıkla ne söyleyeceğimi bilemedim. Sadece Dumanlar Mermer AŞ’nin sahibi Yüksel Duman’a bu fabrikaya böylesine güzellik içinde çalıştırdığını için sizi kutluyorum diye konuştum sevgili okurlarım.

Sevgili okurlarım, bu konuşmalar anında yine sordum: Sayın Yüksel Duman siz kimsiniz, nereden geldiniz diye sorduğumda cevap olarak: Ben İzmirliyim. Gençlik yıllarımda İzmir’de tüccarlık yapıyordum. Nasip Muğla’ya gelmekmiş 25 yıldır da Muğla’dayım. Evliyim, iki çocuğum var. Biri İzmir’de çalışıyor mimar olarak çalışıyor, adı Zeynep Duman. Bir de oğlum var, Selçuk Duman, işletme mezunu. O da fabrikamızda özveri ile çalışmakta.

Sevgili okurlarım, muhabbet derinleşti aile konularına bile girdik. Saygın bir işadamı olan hala 45 yılını bu işlere adamış olan Yüksel Bey’e bir kez daha soru sordum: 1992 yılında kurmuş olduğun bu fabrikada devamlı ihracat işleri ile uğraştığınız söyleniyor dediğim de cevap olarak: Evet doğrudur. Fazla reklama gerek yok, Arap ülkelerinde devamlı bizim işlediğimiz mermerler istenilmekte. İnsanlar düzgün olursa işleri de düzgün olur. Biz yıllardan bu yana hiçbir şaibeye karışmadan iş yapmayı seven bir aile şirketiyiz. Yine hoşça sohbet ederken sizi son bir soru sormak istiyorum dedim. Buyurun Hüseyin Bey dedi. 2010 yılında sizin Dumanlar Mermer AŞ.’ye kapalı devre sistemi çalışan çevreye zarar vermeyen tek mermer fabrikası olduğunuz için 2010 yılında en iyi çevre ödülü alan bir mermer fabrikası olduğunuz söyleniyor dediğimde cevap olarak: Evet doğrudur, reklama gerek yok. Beni dinleyip onurlandırdığınız için hele Muğlalı hemşerilerimizin bilmesi için teşekküre ederim dedi.

Sevgili okurlarım, ben de diyorum ki 2010 yılında en iyi çevre ödülüm alan Dumanlar Mermer AŞ.’yi kutlarken şunu da söylemeden geçemeyeceğim 30 dönüm olan Dumanlar Fabrikası’nın yeri pırıl pırıl arıtma tesislerine diyecek yok. Fabrikanın bitişiğinde mısır tarlaları var, mısırlar altın gibi. Hele işçilerin yemekhanesi ise bir restaurantı andırıyor. Mermer fabrikasının temizliği ve güzelliğinin yanı sıra başarılı çalışmaları, güler yüzlülüğü ve misafirperverliği ile aynı kendisi gibi güzellikler yaratan Sayın Dumanlar Mermer AŞ.’nin sahibi Yüksel Duman’ı kutlamazsan kimi kutlarsın? Doğru değil mi Yüksel Beyciğim sevgili okurlarım.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.