Cevap ve Düzeltme Metni 

Bu haber 08 Ocak 2017 - 14:49 'de eklendi ve 524 kez görüntülendi.
Hüseyin Kocabıyıkhuseyinkocabiyik@hamlegazetesi.com.tr
Gölge Adam

31 Aralık 2016 Tarih, 12189 Sayılı gazetenizin 13. sayfasında ve aynı gün www.hamlegazetesi.com.tr sitesinde Hüseyin Kocabıyık tarafından kaleme alınan Gölge Adam isimli köşede “İtfaiye Erinden Belediye Başkan Yardımcısı Olur Mu?” başlıklı yazıda hem kamuoyuna yalan ve yanlış bilgi verilmiş hem de eleştiri sınırlarının ötesine geçilerek konu kişiselleştirmiş ve gerçeğe aykırı haberle müvekkilin kişilik hakları ihlal edilmiştir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, gerçeğin kasıtlı olarak çarpıtıldığı ve yazıda bundan bir süre önce olarak bahsedilen müvekkilin Belediye Başkanı tarafından itfaiye amirliğine görevlendirilme tarihi 12.05.1999’dur. Bahse konu işlem hakkında Aydın 2 Nolu İdare Mahkemesi tarafından müvekkilin “sicilleri çok iyi olduğu, başarısızlığının söz konusu olmadığı tartışmasız olduğu” gerekçesiyle 05.08.1999 tarihli yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Akabinde 02.09.1999 tarihinde yeniden Yatağan Belediyesi İmar ve Fen İşlerinde tekniker kadrosuna atanmıştır. Yazıda gerçek gizlenerek ve çarptırılarak müvekkilin İtfaiye Amirliğindeki görevi 4 aydan daha kısa sürmesine rağmen bu süreçten uzunca bir süre olarak bahsedilmiştir. 16 yıldan daha önce vuku bulmuş süreçten bundan bir süre öncesi-daha dün şeklinde bahsedilmesi, 4 aydan daha kısa bir süre için de uzunca bir süre, bir hayli zaman şeklinde bahsedilmesinin mahiyeti gerçeği kasıtlı olarak çarpıtmak. Halka yalan ve yanlış bilgi vermektir. Olaylara ait tarihler bilinmesine rağmen kamuoyunda saklanarak bahsedilen olayların birbirinin peşi sıra gerçekleştiği kanısı oluşturma gayreti içinde müvekkilin atamalarında sanki bir usulsüzlük olduğu algısı yaratılmaya çalışılmaktadır. Aynı şekilde, müvekkilin kamu görevini ifasındaki başarısı ve sicillerin çok iyi olduğu mahkeme kararı ile de teyit edilmiş olup disiplinsiz davranışlarının olduğu şeklindeki yazının müvekkili karalamaya yönelik soyut ve yalan olduğu okuyucuların takdirinde olacaktır.

Yine, Açık Öğretim Fakültesi tarafından 24/01/2010 tarihinde yapılan görevde yükselme sınavını kazanması üzerine yürürlükte bulunan yasal mevzuata uygun olarak, memuriyet derecesi, kamu görevini ifasındaki başarısı ve liyakat esasları çerçevesinde 04/03/2010 tarihinde Belediye Başkanı tarafından İmar ve Şehircilik Müdürlüğü kadrosuna asaleten atanmıştır. Belediye Başkan Yardımcılığı kadrosuna ise iddia olunanın aksine 19.09.2014 tarihinde teknik birimlerin iş ve işlemlerini takip etmek üzere atanmıştır. Yazıda bu atamaların 4 yıl arayla yapıldığı gerçeği yine gizlenmiş kamuoyunda her iki atamanın birbirinin peşi sıra gerçekleştiği algısı yaratılarak yazının yazarı tarafından kurgulanan tepki ve tenkitler olduğuna dair bir takım yalanlara halkı inandırmak amaçlanmıştır. Müvekkilin atamalarında herhangi bir usulsüzlük, hukuka aykırılık bulunmamasına rağmen varmışçasına ima ve ithamlarda bulunulması gerek müvekkil gerekse Belediye Başkanına yönelik TCK kapsamında suç teşkil etmektedir.

Yine yazıda “itfaiye eri belediye başkan yardımcısı olur mu? Bir harita teknikeri… belediye başkan yardımcılığına getiriliyor. Emrinde mimar ve mühendisler olması Yatağan’da bu bir ayıptır.” şeklinde esasen yazarın kendi şahsi görüşlerinin sanki halkın görüşleriymiş gibi sunulması, bu çağdışı, kişileri ve kimlikleri küçük gören aşağılayıcı nitelemelerin haber gibi sunulması gazetecilik etiği, basın ve ifade özgürlüğü ile ifade edilemez.

Talihsizlik olarak addedilen bu yanlışların derhal düzeltilmesi, cevap düzeltme konusu köşe yazısının internet sitesinden derhal yayından kaldırılması gerekir. Açıklanan nedenlerden dolayı müvekkilin kişilik haklarının ihlalinden ve hukuka aykırı her türlü saldırıdan dolayı yasal yollara başvurma hakkımız saklıdır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.

İzzet Özler Vekili

Av. Bilal Yavuz Özsan

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.