ÇEAD kongresini gerçekleştirdi « Hamle Gazetesi

ÇEAD kongresini gerçekleştirdi

Bu haber 14 Ekim 2017 - 0:47 'de eklendi ve 734 kez görüntülendi.

Muğla’da kurulan Çağdaş Eğitim Araştırmaları Derneği (ÇEAD), Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliğiyle, Muğla Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 28 Eylül- 1 Ekim tarihlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde ikinci büyük kongresini de gerçekleştirdi.

Haber Merkezi

Muğla’da kurulan Çağdaş Eğitim Araştırmaları Derneği (ÇEAD), Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi işbirliğiyle, Muğla Büyükşehir Belediyesi desteğiyle 28 Eylül- 1 Ekim tarihlerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde ikinci büyük kongresini de gerçekleştirdi.

Çok sayıda yerli ve yabancı bilim insanının katıldığı kongreye başkanlık eden Prof. Dr. Nevide Akpınar Dellal, Demokratik Değerler Eğitimi ve Bilimde Etik Değerler ve İlkeler ana temaları altında gerçekleşen etkinliğin katılım oranının sevindirici olduğunu söyledi. Otantik yapısı ve kültürel dokusu büyük ölçüde korunmuş ülkedeki nadir kentlerden biri olan Muğla’nın, kongre katılımcısı akademisyenleri etkilediğini ve mutlu ettiğini dile getiren Dellal, kongre ana temalarının birbiriyle olan ilintisi içinde ele alındığını ve konu seçiminin 15 Temmuz 2016’da yaşanılan acı tecrübe sonrasında şekillendiğini söyledi.

Prof.Dr. Nevide Akpınar Dellal konuşmasında, son yıllarda ‘akademik sahtekarlık’ başlıklı sayısız çalışma ortaya konulduğunu, bilimsel araştırmalarda, ödev ve proje gibi çalışmalarında internetten hazır bilgiyi alıp doğrudan veya biraz değişiklik yaparak teslim eden ya da sınavlarda kopya çeken öğrencilerin, daha sonraki meslek yaşamlarında da olumsuz ve adaletsiz davranışlar sergilediklerinin ortaya konulduğunu vurguladı. Etik dışı davranışların üniversitenin gerçek görevi ve varlık nedeni ile çeliştiğini ifade eden Dellal, “Toplumun en üst katmanlarında görev alacak olan üniversite öğrencileri, etik davranış ölçütlerinden yoksun yetişmiş ve akademik bir kültür alamamışlarsa, demokratik bir toplumun geleceğini de tehlikeye atarlar. Bu nedenle konunun ciddiyetle ele alınmasında yarar vardır. Bir ülke, gelecekte iyi olmak ve dünyayı iyi ve güzel yönünde yönlendirecek güce erişmek istiyorsa, özgün demokratik ve etik değerleri benimseyip, herbir bireyini önemseyerek saygın ve onurlu şekilde ayakta durabilmelidir” dedi.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Akpınar Dellal, kongreye büyük destek sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e, kongreye ev sahipliği yapan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar’a, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun’a, Sıtkı Koçman Vakfı, Anı Yayınları, Pegem, Nazar Pastanesi’ne de teşekkür etti.

Kongrede konuşma yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Volkan Coşkun, kongrelerin ve diğer bilimsel etkinliklerin, farklı ülkelerden bilim insanlarını bir araya getirerek bilimsel çalışmalarını yüz yüze paylaşabilecekleri etkileşimli doğal ortamlar sunduğunu ve gelecekteki işbirliklerinin temellerinin atılmasına da imkân verdiğini söyledi. Kongre Düzenleme Kurulu Eşbaşkanı Yrd. Doç. Dr. Semra Tican Başaran da, tüm katılımcıların bilime doydukları bilimsel değerler ışığında bir kongre gerçekleştiğini belirtti.

Kongrede Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyesi Prof. Dr. Özer Bekaroğlu; Dünyada Çok Hızlı Artan Bilimsel Araştırmalarda Etik Dışı Davranışlar ve Önleme Çabaları, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatice Nur Erkızan; Demokratik Erdemler ve Eğitim Üzerine, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Bilge Kula; Demokratik Değerler Eğitimi sunumları gerzetkeştirirken Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Güzel’in panel başkanı olarak yer aldığı “Bilimde Etik: Değerler ve İlkeler” başlıklı panele çok saşıda bilim insanı katıldı. Dört gün süren kongrede 5 yüze yakın bildiri sunuldu.

Kongre süresince çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken katılımcılar için Akyaka’da tekne turu düzenlendi.

2018 yılı 3. Uluslararası Çağdaş Eğitim Araştırmaları Kongresi’nin “Eğitim ve İnsan Hakları” anabaşlığı ile Polonya’nın tarihi başkenti Krakow’a 50 kilometre uzaklıktaki Oświęcim’de Witold Pilecki Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde, gerçekleşeceği öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.