Çatısız Muğla Turizmi!

Bu haber 09 Mayıs 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.604 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Turizm sezonu hava muhalefetine rağmen öyle ya da böyle başladı.

Nisan ayında Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Hamle’ye açıklamada bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yeni Müdürü Veli Çelik iddialı bir hedef açıklamıştı.

Neredeyse uzun zamandır yılda 3 milyon turist ağırlamayı başarı kabul eden Muğla Turizmi uzun zaman sonra hedefi değiştirdi. Yeni İl Müdürü Çelik, “Hedef 5 milyon turist” deyiverdi!

Çıta fazlasıyla yükseldi. 5 milyon turist hedefi nasıl yakalanacak?

Bu sorunun yanıtının alınabileceği en öneli etkinlik olsa olsa Turizm İl Koordinasyon Kurulu olabilirdi…

xx        xx        xx

Mayıs ayındayız… Turizm İl Koordinasyon Kurulu her sene Nisan ayında yapılırdı. Bu sene yapılamadı. Yapılıp yapılmayacağını da bilmiyoruz…

Oysa turizmde İl Koordinasyon Kurulu çok önemli. Çünkü bu sene Muğla bir “Büyükşehir” olmuş bulunuyor. Belde belediyeleri kapandı. Ölüdeniz, Göcek, Dalyan, Akyaka, Ören, Turunç, Bozburun, Güllük, Yalıkavak, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıçiftliği, Gölköy, Gündoğan, Bitez öksüz turizm merkezleri” haline geldi!

Bu mahalle olan beldelerde işler nasıl yürüyecek?

Elbette Büyükşehir Belediyesi ile yürüyecek, ama nasıl?

xx        xx        xx

Büyükşehir Yasası’na rağmen “turizmde” kimse “sorumluluğu” üzerinden atmamalı.

Bir koordinasyon sağlanmalı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ile o mahalleye dönüşen beldelerde ve hatta Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça’da Kültür Turizm Müdürlüğü, yani bir bakıma Muğla Valiliği işbirliği içinde olmalılar.

O nedenle Muğla Büyükşehir Belediyesi, Muğla Valiliği, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, 13 ilçe belediye başkanı ve kaymakamı ile GETOB, FODER, BODER, DOKTOB (Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otel ve Turizm İşletmecileri Birliği Derneği), Ticaret ve Deniz Ticaret Odaları, Esnaf Odaları, TÜRSAB ve öteki ilgili sektör temsilcilerinin bir araya gelmelerinde yarar var…

xx        xx        xx

Turizmde birde “yılan hikayesine” dönen bir konu var.

Kültür Turizm İl Müdürlüğü hizmet binası meselesi…

Son 15 yılda kaç il müdürü değişti bilmiyorum. Ama bildiğim 16 yılda hizmet binasının değiştirilememiş olması!

Muğla’nın değil gündemi, aklında dahi “Büyükşehir” diye bir şeyin olmadığı günlerde ben Muğla’nın ilk Özel İdare Binası’nı (Menteşe ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı binalarının arasında) önermiştim. Muğla mimarisinin özgün örneklerinden biri olan o tarihi yapı Kültür Turizm Müdürlüğü’ne yakışırdı…

Ama Muğla Gençlik Merkezi’ne yakıştırdılar!

Oysa Muğla Gençlik Merkezi pekâlâ Kültür Turizm Müdürlüğü’nün bulunduğu betonarme binada faaliyetini sürdürülebilirdi. O faaliyette Muğla’ya, Muğla gençliğine ne katıyorsa…

xx        xx        xx

Aslına bakılırsa dönemin Kültür Turizm Müdürü de konunun üzerine gitmedi. Belediye Parkı’nın karşısındaki tarihi Taş Ev (Yörük Ali Efe’nin karargah olarak kullandığı söylenen ev) satın alınmak istendi. O zaman Bakan olan İstanbul Milletvekili Ertuğrul Günay da ikna edildi. Sonra ne oldu ise o tarihi ev alınamadı.

İyi ki alınamadı, Kültür Turizm Müdürlüğü o yapıya sığmazdı! Kültür Turizm Müdürlüğü de adına ve işlevine yakışır bir çatıdan yoksun kaldı.

xx        xx        xx

Tarihi Adliye Sarayı da yakışırdı Kültür Turizm Müdürlüğü’ne… Geçen hafta sonunda yapılan AK Parti İl Danışma Kurulu’nun açış konuşmasını yaparken İl Başkanı Nihat Öztürk, “Kendimizi Muğla’ya anlatamadık, Muğla’nın gönlüne giremedik.” derken doğru söylüyordu.

AK Parti özellikle Seyfi Terzibaşıoğlu’nun milletvekilliği döneminde ve sonrasında “Muğlalılar bize oy vermiyorlar” deyip, Muğla’ya sırtını dönmedi. Terzibaşıoğlu’nun da yardımlarıyla Tarihi Adliye Sarayı hizmet binası olarak kullanılmak üzere Muğla Belediyesi’ne tahsis edildi.

Aklımda “tahsis edildi” diye kaldı. Bakanlık tahsisi kaldırıp, tarihi yapıyı İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne verebilir, ama hoş olmaz…

Ama Muğla Belediyesi düne kadar kendisinin olmayan ve Büyükşehir olunca belediye taşınmazlarından biri haline gelen tarihi İl Özel İdaresi Binası’nı Muğla İl Kültür Turizm Müdürlüğü’ne tahsis edebilir.

Tabi böyle dediğime bakmayın. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün böyle bir duyarlılık göstermeyeceğini biliyorum!

xx        xx        xx

İstanbul Milletvekili Ertuğrul Günay’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı günlerinde bir de “Bölge Müzesi” gündeme gelmişti. Yer seçimi bile yapılıp, Bölge Trafik Müdürlüğü’nün çapraz karşı köşesindeki muska şeklindeki boş arazi üzerinde durulmuştu. Burada içinde alış veriş ünitelerinin de bulunduğu Bölge Müzesi Muğla’nın Likya, Karya ve Leleg uygarlıklarından kalan özgün eserleri sergileyecek ve Marmaris’ten, Bodrum’dan Denizli’nin Pamukkale, Leodikya, Afrodisyas noktalarına; Marmaris ile birlikte Denizli’den Meryemana ve Efes noktalarına taşınan turistlerin ağırlanma, dinlenme noktası olacaktı…

Söz konusu yerde özel mülkiyet ile birlikte Belediye Mülkiyeti arazi de vardı. Olmadı, bir aksilik çıktı. Muğla BelediyesiBölge Müzesi” için Kışla Parkı adres gösterdi! Muğla Bölge Müzesi için ayrılan kaynak, Milas’ta Uzunyuva Anıt Mezarı kazısına aktarıldı.

Şimdi orada “Uzunyuva Anıt Mezarı Arkeoparkı” veya “Açık Hava Müzesi” ortaya çıkıyor…

xx        xx        xx

Bu gün İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün başında Muğlalı, “Muğla sevdalısı” bir müdür var: Veli Çelik…

Yeni Müdür, yeni dönem…

Bu yeni dönemde, üstelik yeni bir Vali (M. Hakan Güvençer) ile birlikte Muğla Arkeolojik Bölge Müzesi yeniden Bölge Trafik Müdürlüğü karşısındaki yerde gündeme getirilebilir. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı hizmet binasının hemen yanındaki Kültür ve Turizm Bakanlığı mülkü “Muğla Müzesi” karşılığında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün bir kolaylık gösterebilir.

Büyükşehir Muğla’ya “Muğla mimarisinde” bir “Bölge Arkeoloji Müzesi” yakışır…

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hizmet binası da burada yer alabilir.

Yeter ki taraflar iyi niyetli olsun ve Muğla’ya bir çivi daha çakma niyetinde olsunlar…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 10 Mayıs 2014 / 11:34

Yeni İl Müdürü Yeni yepyeni hedefler,turizm de.Gocaman,yıllardır turizm diye kuru kuru nutuklar atarak mış gibi miş gibi,cak ile cek ile,cağız ile ceğiz ile geçiştirdik.Benim umudum vardır değerli İl Müdürü dostum ve arkadaşım Veli ÇELİK Beyden.Yeterki imkan tanınsın.önünü kesenler olmazsa gerisi onda vardır.cevhedir müdürm.sevi ve saygı