Çatı davası devam ediyor

Bu haber 21 Aralık 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.159 kez görüntülendi.

FETÖ/PDY Muğla çatı davasında 22’si tutuklu 41 şüphelinin yargılanmasına Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Pazartesi günü başlayan davada eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in avukatlığını üstlenen ve itirafçı olan S.Ç., FETÖ’nün Muğla’da ki il yapılanması hakkında bilgiler verdi.

Kadir Tamer

FETÖ/PDY Muğla çatı davasında 22’si tutuklu 41 şüphelinin yargılanmasına Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor. Pazartesi günü başlayan davada eski DGM Başsavcısı Nuh Mete Yüksel’in avukatlığını üstlenen ve itirafçı olan S.Ç., FETÖ’nün Muğla’da ki il yapılanması hakkında bilgiler verdi.

Mahkemede yaklaşık 2.5 saat savunma yapan S.Ç., etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini beyan ederek sözlerine başladı.

FETÖ le 2009 yılında halen firari olan FETÖ’nün Muğla İl İmamı S.D. ile tanıştırılmasının ardından cemaatle ilişkisinin başladığını anlatan S.Ç., ilerleyen süreçte KHK ile kapatılan

Muğla Sanayici ve İş Adamları Derneğini (MUSİD) kurulduğunu kaydetti.

S.Ç., “Derneğin başkanı bendim ancak yönetimin ve yapılan çalışmalar S.D. tarafından belirleniyordu. Başkan ben gözüküyordum, ancak yönetimin idaresi tamamen imamlardan oluşuyordu. Yönetim S.D. ve onun belirlediği isimlerden oluşurdu” dedi.

Savunmasında FETÖ’nün iş adamları ile nasıl ilişkiye girdiğini de anlatan S.Ç., savunmasına şöyle devam etti:

“MUSİD tamamen örgütün güdümündeydi. Buraya hayır için gelenler için dini duygular kullanılıyor, dini duygular ile yaklaşamadıkları kişilere de ticari duygularla yaklaşıyorlardı. Bu sayede iş adamlarını örgütün kıskacına alıyorlardı. Bunun en güzel örneği TUSKON’un yurt dışına düzenlediği iş gezileridir. TUSKON toplantılarında, Fetullah Gülen kastedilerek, ‘Onun duasını alalım, onun için bir şeyler yapalım. Onun duasıyla buralara geldik, bu kurumları yaşatalım’ gibi sözler sarf ediliyordu. 17-25 Aralık’tan sonra örgütün manevi ve ticari anlamda bizi kullandığını anladım. Buna alet olduğum için kendimden utanıyorum. Hizmet hareketi diye başlayıp millete ve devlete karşı ihanet hareketine dönüşmüş, devleti sırtından hançerlemiştir. Bu canavar, 17-25 Aralık’ta dişlerini göstermiş, 15 Temmuz’da ise dişleri kırılmıştır. Yıllarca Pensilvanya’nın isteklerine alet oldum ama biz bunu anlayamadık.”

Yüksek bedelli kurban fiyatları

FETÖ’nün işadamlarından kurban parası için yüksek miktarlardan oluşan paralar topladığını anlatan S.Ç., “Kurbanımı Sudan’da kestirdikten sonra bu ülkedeki kurban fiyatının bizim ülkemize göre çok daha uygun olduğunu öğrendim. Bunu S.D’ye anlattığımda bana, kurbanın kesildiğini, önemli olanın niyet olduğunu söyledi. Bizden bin lira toplanırken, Sudan’da kurban 200 liraya kesiliyordu. Aradaki paralar da il imamları tarafından Pensilvanya’ya aktarılıyormuş” dedi.

S.Ç. savunmasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlük seçimi ile Muğla Sanayi ve Ticaret Odası seçiminde örgütün müdahil olduğunu kaydetti. S.Ç. Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığı seçimlerinden kısa bir süre önce ABD’de gidildiğini ve Fetullah Gülen’in ziyaret edildiğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanının bu olayların hangi tarihte olduğunu sorması üzerine S.Ç., “2012-2013 yıllarında” diye cevap verdi.

S.Ç.’nin savunmasını tamamlamasının ardından dava tutuklu sanıklar H.İ.Ç. ve O.Ö’nün savunmaları ile devam etti. İki sanık savunmalarında FETÖ’nün gerçek yüzünü bilmediklerini ve kullanıldıklarını söylediler. Gün boyu devam eden dava diğer sanıkların savunmaları ile devam etti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.