Carettaların nesli onlara emanet

Bu haber 30 Eylül 2013 - 17:35 'de eklendi ve 1.171 kez görüntülendi.

carettacaretta1231654183132165413Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, nesli tükenme tehdidi altında olan deniz kaplumbağalarının misina dolanması ve kesmesi, balıkçılık oltalarındaki iğneler, sürat motoru ya da tekne pervaneleri nedeniyle yaralandığını belirterek, “Beş yılda 47 deniz kaplumbağasını tedavi ettik ve onları doğal yaşamlarına bıraktık” dedi.
KADİR TAMER
Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Dalyan (İztuzu) kumsalında 2008 yılında nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarını tedavi etmek amacıyla kurulan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yaralanan Caretta-Caretta türü deniz kaplumbağalarının neslinin devamında önemli bir rol üstlendi. Dalyan (İztuzu) kumsalında bulunan merkezde 5 yıl içinde yaralanan ve ölmek üzere olan 47 deniz kaplumbağası tedavi edilerek doğal yaşamlarına bırakıldı.
DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, merkezin Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dalyan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile kurulduğunu söyledi.
DEKAMER’de yaralı deniz kaplumbağalarının bakımı için kurulan farklı ebatlardaki 8 havuzun sularının günlük değiştirildiğini anlatan Kaska, yaralı deniz kaplumbağalarının bakımının da konteynerde yapıldığını kaydetti. Kaska, merkezde havuzlar için gerekli tuzlu su tesisatı, telefon, elektrik, internet ve kullanım suyu imkanlarının da bulunduğunu da sözlerine ekledi.
Merkezde, deniz kaplumbağalarının yuvaları korumak ve dişileri markalamak için kumsal izleme çalışmaları yapıldığını anlatan Kaska, sıcaklık ve histolojik inceleme ile deniz kaplumbağalarının cinsiyet oranını tahmine yönelik çalışmalar da sürdürüldüğünü söyledi. Kaska, deniz kaplumbağalarının ayrıca embriyonik gelişiminin izlendiğini de anlattı.
Merkezde özel bakım uygulanıyor
Yaralanan deniz kaplumbağalarının tedavilerinin merkezde yapıldığını anlatan Kaska, bu tedaviler sırasında deniz kaplumbağalarına antibiyotik ve vitamin verildiğini, gerekirse serum takıldığını söyledi. Yaralanan kaplumbağaların tedavilerinin özenle yapıldığını ifade eden Kaska şunları söyledi:
“Deniz kaplumbağalarının yaralanmaları daha çok misina dolanması ve kesmesi nedeniyle oluyor. Bunun yanında amatör balıkçılık oltalarındaki iğneler ve sürat motoru ya da tekne pervaneleri de deniz kaplumbağalarının yaralanmalarına ayrı bir etken. Bazen balıkçıların saldırısına uğramış deniz kaplumbağalarına da rastlıyoruz. Yaralanan deniz kaplumbağalarını merkezdeki havuzlarda tedavi ediyoruz ve canlı besinleri kendi başına yakalayacak durumu gelinceye kadar bakıyoruz. Sonra doğaya bırakıyoruz. Bugüne kadar merkezimizde 47 deniz kaplumbağasının tedavisini tamamladık ve onları denize gönderdik.”
DEKAMER’de bugüne kadar yaralı olarak getirilen caretta-caretta cinsi deniz kaplumbağaların yaralanma sebepleri olarak yüzde 16 pervane kesmesi, yüzde 9 olta yutması, yüzde 23 misina kesmesi ve dolanması, yüzde 14 dalma problemi ve yüzde 35 diğer nedenler olarak kayıt altına alındığı öğrenildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nadir Dülgeroğlu 26 Kasım 2013 / 01:08

Denizler Çiçek Açsın, Caretta’lar Yaşasın Projesi Hakkında…
( ARTIK CARETTA’LAR PERVANELER TARAFINDAN PARÇALANMAYACAK )

Dalyan bölgesi, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli doğal gezi ve turistik noktalarından birisi olma özelliğine sahiptir.
Coğrafi yapısı ile kara ve denizin kaynaşmış olması ve bu ortamın doğa nimetleri, mucizeleri ve güzellikleri ile bütünleşmesi tanrının bizlere sunduğu görsel bir şölendir. Burada dünyaya gözlerini açan kaplumbağaların tekrar doğdukları yere gelerek yavrulamaları tanrının bir mucizesi değil midir? Bunun yanı sıra bölgede en çok ilgi çeken çamur banyoları şifa dağıtmaktadır. Tarifi olmayan plajları insanları büyülemektedir güzelliği ile.
Bu bölgedeki ekolojik ortamın korunması ve örnek teşkil etmesi için, Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanlığı ( Atilla GÜLTEKİN ) ve Teknos Şirketi ( Nadir DÜLGEROĞLU – Attila MERTER) işbirliği ile bir proje başlatılmıştır. Bu proje kapsamı gereği birkaç konuda önem kazanmaktadır. Dalyan da gezi amaçlı faaliyet gösteren teknelerin yenilenmesi ile denizler yeniden çiçek açacak. Teknelerin tamamı yenilenebilir enerji kullanmak üzere elektrikliye dönüştürülecektir. Solar sistem ile enerjisini sağlayacak teknelerde, tamamının tasarım ve üretimi yerli olarak yapılacaktır. Motoru ve motor sürücüsü yerli tasarım ve imalatıdır. Bu teknelerde pervane sistemleri de kaldırılarak yerine kaplumbağaları korumak için özel olarak geliştirilen türbin tahrik sistemi uygulanacaktır. Bu sistemin tasarım ve imalatı da tamamen yerli olması çok önem teşkil etmektedir. Pervanelerin deniz canlılarına ve kaplumbağalara zarar verdiğini düşündüğümüzde, bu türbin sistemi deniz canlılarının korunmasına fayda sağlayacaktır. Eko tekneler egzos gazı salınımını ortadan kaldırmıştır ve bölgedeki havanın kirlenmesine engel olacaktır, bölgede yaklaşık 500 adet tekne hizmet vermektedir. Bu miktarda teknenin gaz salınımını düşündüğümüzde bölgenin ekolojik dengesinin ne kadar zarar göreceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Tabi ki 500 adet teknenin yakıt tüketimini topladığımızda ve seneler ile çarptığımızda, yurt dışına akan döviz miktarı da ciddi boyutlara ulaşmaktadır.