Carettaların nesli onlara emanet « Hamle Gazetesi

Carettaların nesli onlara emanet

Bu haber 09 Haziran 2016 - 0:47 'de eklendi ve 668 kez görüntülendi.

manşet (2)Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, nesli tükenme tehdidi altında olan deniz kaplumbağalarının misina dolanması ve kesmesi, balıkçılık oltalarındaki iğneler, sürat motoru ya da tekne pervaneleri nedeniyle yaralandığını belirterek, “Kurulduğumuz 2008 yılından 2015 yıl sonuna kadar merkezimizde 155 Caretta Ceratta cinsi deniz kaplumbağası tedavi altına alındı. Tedavi edilen 84 deniz kaplumbağasını doğal yaşamlarına bıraktık” dedi.

Kadir Tamer

Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Dalyan (İztuzu) kumsalında 2008 yılında nesli tehlike altında olan deniz kaplumbağalarını tedavi etmek amacıyla kurulan Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yaralanan Caretta-Caretta türü deniz kaplumbağalarının neslinin devamında önemli bir rol üstlendi. Dalyan (İztuzu) kumsalında bulunan merkezde 2015 yılına kadar yaralanan ve ölmek üzere olan 155 deniz kaplumbağasından 84’ü tedavi edilerek doğal yaşamlarına bırakıldı.

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, merkezin Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dalyan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile kurulduğunu söyledi.

DEKAMER’de yaralı deniz kaplumbağalarının bakımı için kurulan farklı ebatlardaki 8 havuzun sularının günlük değiştirildiğini anlatan Kaska, yaralı deniz kaplumbağalarının bakımının da konteynerde yapıldığını kaydetti. Kaska, merkezde havuzlar için gerekli tuzlu su tesisatı, telefon, elektrik, internet ve kullanım suyu imkanlarının da bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Merkezde, deniz kaplumbağalarının yuvaları korumak ve dişileri markalamak için kumsal izleme çalışmaları yapıldığını anlatan Kaska, sıcaklık ve histolojik inceleme ile deniz kaplumbağalarının cinsiyet oranını tahmine yönelik çalışmalar da sürdürüldüğünü söyledi. Kaska, deniz kaplumbağalarının ayrıca embriyonik gelişiminin izlendiğini de anlattı.

Merkezde özel bakım uygulanıyor

Yaralanan deniz kaplumbağalarının tedavilerinin merkezde yapıldığını anlatan Kaska, bu tedaviler sırasında deniz kaplumbağalarına antibiyotik ve vitamin verildiğini, gerekirse serum takıldığını söyledi. Yaralanan kaplumbağaların tedavilerinin özenle yapıldığını ifade eden Kaska şunları söyledi:

“Deniz kaplumbağalarının yaralanmaları daha çok misina dolanması ve kesmesi nedeniyle oluyor. Bunun yanında amatör balıkçılık oltalarındaki iğneler ve sürat motoru ya da tekne pervaneleri de deniz kaplumbağalarının yaralanmalarına ayrı bir etken. Bazen balıkçıların saldırısına uğramış deniz kaplumbağalarına da rastlıyoruz. Yaralanan deniz kaplumbağalarını merkezdeki havuzlarda tedavi ediyoruz ve canlı besinleri kendi başına yakalayacak durumu gelinceye kadar bakıyoruz. Sonra doğaya bırakıyoruz. 2015 yılına kadar merkezimizde 84 deniz kaplumbağasının tedavisini tamamladık ve onları denize gönderdik.”

DEKAMER’de bugüne kadar yaralı olarak getirilen caretta-caretta cinsi deniz kaplumbağaların yaralanma sebepleri olarak yüzde 16 pervane kesmesi, yüzde 9 olta yutması, yüzde 23 misina kesmesi ve dolanması, yüzde 14 dalma problemi ve yüzde 35 diğer nedenler olarak kayıt altına alındığı öğrenildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.