Carettalar için dünya buluşması Dalaman’da

Bu haber 24 Ocak 2015 - 1:26 'de eklendi ve 636 kez görüntülendi.

caretttaBinden Fazla bilim insanı Caretta-Caretta Deniz Kaplumbağaları için Nisan Ayı’nda Muğla’ya geliyor. Muğla’nın Dalaman ilçesinde 19-24 Nisan tarihlerinde yapılacak sempozyumda 80 ülkeden bilim insanları tebliğ sunacak.
Özcan Özgür
Uluslararası Deniz Kaplumbağalarının Biyolojisi ve Koruması Sempozyumu’nun 35’ncisine bu sene Türkiye ev sahipliği yapıyor. Caretta Carettalar için 80 ülkeden binin üzerinde bilim insanı 19-24 Nisan tarihlerinde Muğla’nın Dalaman ilçesinde bir araya gelecek. Pamukkale Üniversitesi’nin ev sahipliği yapacağı sempozyumda deniz kaplumbağalarının biyolojisi, ekolojisi, dağılışları, fizyolojileri ve genetikleri gibi konular ele alınacak.
Pamukkale Üniversitesi öğretim üyelerinden Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska’nın verdiği bilgiye göre, Dünyanın dört bir yanından bilim insanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve gönüllülerin katılımıyla gerçekleşen Deniz Kaplumbağalarının Biyolojisi ve Koruması sempozyumu geçen yıl New Orleans City de gerçekleşti.
Sempozyumun 2015 yılındaki adresi ise Muğla’nın Dalaman İlçesi oldu. Deniz Kaplumbağalarının Biyolojisi ve Koruması Sempozyumu’nda yapılan oylama sonucu Pamukkale Üniversitesi 2015 yılı için dönem başkanlığına seçildi. 19-24 Nisan 2015 tarihleri arasında Muğla Dalaman’da yapılmasına karar verilen sempozyuma 80 ülkeden 1000’i aşkın araştırmacı akademisyen katılacak.
Sempozyumda Türk insanının özelliğini vurgulamak amacıyla bu yıl “Misafirperverlik” teması işlenecek. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına denk gelen sempozyumda çocuklar için de çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.